• Суперечності, пов'язані з намірами Сирії

  • Вівторок, 26 грудня 2006 року
Останнім часом у Сирії звучали слова про мир - Бешар ал Асад закликав главу уряду Ізраїлю до угоди.   Але в інтерв'ю газеті "Вашингтон пост" Валід Моала, міністр закордонних справ Сирії, сказав, що повернення Голан не може бути умовою для бесіди. "Справжня і серйозна співбесіда повинна початися без передчасних умов", - заявив він.
Тимчасова декларація Асада з його мирними намірами, після оголошення протоколу Емільтона-Бейкера, ставиться під сумнів.
 
Протокол досліджує форми політики Буша, угоду між Ізраїлем та Сирією, повне повернення Голан в обмін на мир, обіцянку Америкою військової підтримки, як частину вирішення проблем в Іраку і на Близькому Сході.  Італійській газеті Асад сказав: "США і Європейський Союз зобов'язані говорити із Сирією та Іраком, якщо вони мають намір досягти порозуміння і вирішення питання Іраку та конфлікту на Близькому Сході", - натякаючи на протокол. 
 
Сирійські декларації пробудили гострий інтерес і підозри  ізраїльського населення. Заступник глави уряду, Шимон Перес, сказав кілька днів тому на форумі в США, що Сирія не зацікавлена в мирі, а хоче, щоб Ізраїль відкрив їй двері на Схід. Перес додав, що попередньою умовою в переговорах із Сирією має бути закриття терористичних пунктів у Дамаску. 
 
Глава уряду, Ехуд Ольмерт, сказав, що Ізраїль не піде проти інтересів США, свого старого стратегічного союзника, тільки через те, що Асад хоче переговорів.  Міністр оборони, Амір Перец, відмітив, що розмір ціни союзу з Сирією зрозумілий. Але є питання - чи буде стратегічно правильно виключити Сирію з радикальної Делегації (Іран-Сирія-Хизбала-г.б)?  Депутат Кнесета Дані Ітом сказав, що якщо Сирія дійсно доведе свої мирні наміри, тоді можна почати переговори і без попередніх умов. Інші депутати Кнесета закликали негайно почати переговори.
Миротворці та яструби
Ще з літа з Дамаску долинали голоси миротворців, але також звучали голоси прихильників війни. Влітку Асад закликав Ізраїль почати переговори, але одночасно казав, що переговори, які не відбулися, можуть стати причиною війни. "Коли ми кажемо, що обираємо мир як стратегію, то це не означає, що залишаються інші позиції", - заявив він влітку цього року.
 
Влітку, коли голоси війни були сильнішими за голоси миру, сирійський міністр у справах переселенців, Бучіна Шааван, написала в сирійському часописі "Ташрін" і в тижневій колонці часопису "Ель-шрак ель-ост": "Зрозуміло, що забрати зброю у Хизбали - це зруйнувати Ірак, розірвати іракський народ на частини, а також загроза Сирії. 
 
Всі цілі повинні бути спрямовані на зміцнення нового Близького Сходу в образі арабського рятівника... араби повинні зрозуміти, що сьогодні, все, що їх об'єднує - це правильно, а все, що їх роз'єднує - помилково. ...Ближній Схід сьогодні перебуває в родових сутичках. Буде народжений новий арабський світ, де правитимуть наші благородні діти, які усвідомлюють свої інтереси, які пишаються своїм минулим, своїм сьогоденням і майбутнім, готові пожертвувати собою заради почесного майбутнього для своїх дітей..."   Поки що не зрозуміло, чи змінить Асад свої наміри, чи використає можливість протоколу Емільтона і Бейкера поліпшити становище на міжнародній політичній арені.
 
А яка офіційна реакція Ізраїлю?  
Глава уряду Ехуд Ольмерт оголосив на урядовій нараді, що Ізраїль має намір перевірити сирійську пропозицію і затвердити свою позицію, мабуть, пов'язану з різними думками депутатів. Він сказав, що рішення уряду має велику вагу, і воно не схоже на суспільну думку. Тому потрібно все обережно перевірити. 
 
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...