• Біженцям з Іраку потрібна негайна допомога

  • Середа, 1 серпня 2007 року

З 2003 року, за деякими оцінками, 1,7 млн. іракців збігли в Сирію, Йорданію та інші країни. За останні декілька років кількість біженців зросла, оскільки ситуація з безпекою в Іраку погіршилася. Люди все більше і більше впадають у розпач.

За іншими оцінками, біля двох мільйонів іракців були змушені покинути свій дім і поїхати в інші місця – села, міста і табори – в самому Іраку. Мільйони цих біженців є частиною населення, яке нараховує приблизно 24 млн. чоловік.

В теперішній час потік людей, які покидають свій дім за кордоном та в самому Іраку, збільшується стрімкіше, ніж коли-небудь.

Очевидно, що умови життя більшої частини іракських біженців в Йорданії та Сирії дуже плачевні. Цим людям довелося залишити свій дім, близьких, друзів та країну через те, що на батьківщині їх життя знаходилось під загрозою.

Більшість біженців мають проблеми з фінансами. Деякі з них залежать від допомоги своїх родичів в західних країнах, інші живуть за рахунок грошей, які вони заробили за десятиліття тяжкої роботи в Іраку.

В Сирії і, особливо, в Йорданії, всі ціни різко підскочили. Біженці мають платити непомірну орендну плату за проживання в непоказних будинках і квартирах, хоча більша їх частина живе в найбідніших кварталах Дамаска в Сирії та Аммана в Йорданії. Вони також змушені купувати їжу за завищеними цінами, щоб не померти з голоду. 

У них не має статусу біженців, і в той же час вони не є постійними жителями [в цих країнах]. Кожні декілька місяців їм доводиться просити у владних структур Сирії або Йорданії дозволу на те, щоб залишитися, які в свою чергу можуть у будь-який момент вислати їх з країни.

Деякі з них усіма силами домагаються отримання документів від ООН, які підтверджують, що вони справді є біженцями. Цей документ захистить їх від депортації в Ірак, але разом з тим він не дасть їм права працювати на законній основі.

Пані Рана Суейс, спеціаліст зі зв’язків із громадськістю з відділу УВКБ ООН в Аммані, сказала, що до неї поступає від іракців в середньому близько 90 заяв на день на отримання документів, що підтверджують статус біженців.

За оцінками, 25% іракських біженців в Сирії та Йорданії є дітьми. Ці люди, особливо діти, страждають від депресії, поганого харчування (внаслідок недостачі їжі), низького рівня охорони здоров’я та високого рівня захворювання. Їм також довелося кинути школу, своїх друзів та близьких. Вони знаходяться в жахливих умовах.

В Сирії та Йорданії і без того відчувався дефіцит життєво важливих ресурсів. Наприклад, в Йорданії не вистачало чистої та безпечної для здоров’я води. А з припливом іракських біженців цих нагальних речей стає все менше та менше.

У багатьох іракців, що втекли в інші країни, були необхідні професії, наприклад, це були лікарі, стоматологи, фармацевти, інженери і т.д. Вони дійсно потрібні зараз Іраку. Їх втеча негативно позначилося на країні.

На жаль, західні країни вжили не достатньо заходів для того, щоб допомогти іракським громадянам, які були змушені поїхати зі своєї країни. Лише дуже мала кількість з них переселилися в країни Європи, Північної Америки, а також в Австралію. Одне з повідомлень американського ЗМІ підтверджує, що лише 202 біженці були прийняті в США в 2006 році. Це неприйнятно з будь-якої точки зору.

На мою думку, міжнародне суспільство, в тому числі багаті арабські та мусульманські держави, має приділяти більше уваги трагедії іракців, які живуть в Сирії, Йорданії та інших країнах.

Пані Суейс заявила: «Найкращим вирішенням проблеми стане виправлення ситуації в Іраку, яке дозволить іракським біженцям повернутися додому. Переселення нічого не змінить, тому що ми маємо справу з величезною кількістю біженців».

Безумовно, це так. Проте, поки ми чекаємо на «краще вирішення», я сподіваюсь, що міжнародне суспільство не буде ігнорувати кризу, яка відбувається в наш час. Не можна залишити цих численних біженців у стражданнях.

Уряд Іраку пообіцяв виплатити 25 млн. доларів для допомоги, але, без сумніву, ця сума набагато менше тої, яка необхідна цим людям.

Автор Джордж Лока – доктор політичних наук, у минулому іракський журналіст та письменник. Народився в Іраку, але зараз є громадянином Канади.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...