• «Бульдозери» на шляху істинного мистецтва

  • П'ятниця, 27 лютого 2009 року
У сфері мистецтва у відкритому демократичному суспільстві люди вільні у вираженні смаків та наданні переваг, на відміну від посткомуністичних країн, у яких людина змушена іноді докладати титанічних зусиль, щоб мати можливість задоволення своїх художніх потреб. У цьому випадку мова йде про гастролі трупи із США Divine Performing Arts (DPA, «Божественне мистецтво»), які на Україні дехто прагне зірвати.

Українські організатори гастролей DPA вимушені долати перепони комуністичного минулого та теперішнього, щоб у країні гастролі цього творчого колективу незважаючи ні на що відбулись. Подібна ситуація викликає не лише звичайне журналістське занепокоєння стосовно утисків прав громадян, але й щире, глибоке співчуття українцям, яких хочуть позбавити радості спілкування з прекрасним.

Деякі співробітники редакції мали шанс побачити ці дивовижні за чистотою виконання, пройняті добротою спектаклі DPA, які повною мірою відповідають своїй назві «Божественне мистецтво».

Свобода вибору

В 2009 році трупа DPA в своєму черговому світовому турне дарує глядачам різних країн можливість особистого знайомства зі справжньою історичною китайською культурою, сповненою кристально чистою щирістю, добротою та красою.

Спектаклі DPA — це музично-танцювальна вистава, що збирає по всьому світу тисячі глядачів. В Україні цей творчий колектив змушений пробиватися до свого глядача крізь штучні перешкоди. Відомі факти, що вказують на організатора протистояння концертам — посольство КНР, яке, як «антидипломатичний бульдозер», розриває культурні нитки між народами.

Сумно, що для компартії Китаю сфера дипломатії створена не тільки для формування добрих стосунків між державами, але й для підтримки своєї монопольної влади над інформацією в країнах свого перебування. Наприклад, перед нинішніми успішними гастролями трупи DPA в Німеччині посольство Китаю закликало державних службовців не приймати цих артистів і бойкотувати відвідування вистави, оскільки артисти, мовляв, мають антиурядові настрої.

Виникає законне питання: в чому причина такої позиції КНР? Очевидно, в Піднебесній є що приховувати від світової спільноти, якщо вона вдається до подібних заяв, позбавляючи громадян права на власну оцінку музично-сценічного твору.

Мешканці Німеччини, наділені почуттям самоповаги, не позбавили себе можливості доторкнутися до традиційної китайської культури та подивилися висококласне шоу Divine Performing Arts. Навпаки, здивування, викликане закликами китайських дипслужб до бойкоту концерту, ще більше підігріло інтерес публіки до концерту.  

Зміст вистави охоплює всю історію Китаю: від часів стародавніх легенд до сьогодення. Мабуть, сторінки життя сучасного Китаю, що передаються глядачеві у формі сценічного танцю, й стали чутливим моментом для компартії.

Участь у спектаклі вихідців із Китаю, представників переслідуваної в цій країні практики вдосконалювання Фалуньгун, також могло викликати гнівні накази керівництва, що й призвело до нерозумних висловлювань китайських дипломатів, які компрометують їх самих.

Хто в домі хазяїн?

Європа в черговий раз продемонструвала усталені демократичні цінності. Україна також заявляє про відданість ним, але як в реальності йдуть справи?

Хоча українські організатори гастролей заявляють про готовність прийняти в себе трупу, але перебувають у стані невизначеності. З одного боку, непохитне прагнення до демократичних цінностей та бажання збагатити людей знайомством з традиційною культурою, з іншого — невдоволення гостей із китайського посольства та обіцянка ними можливих економічних спокус, які часто використовуються для досягнення ідеологічних цілей та практикуються КНР у різних країнах.

В Києві виникли складнощі з орендованим для концерту залом. В ньому, на подив, раптово й невідкладно було вирішено провести захід із участю президента. Крім того, учасникам концерту в останній момент представниками МЗС України відмовлено в отриманні візи. Пояснень такі відомства не дають.

Згадується минулорічний зрив гастролей DPA в Росії. До прийому трупи організатори в Росії готувалася довго й сумлінно: узгодження часу гастролей, пошук та оренда залів, питання прийому і розміщення гостей, інформація та реклама, продаж білетів тощо. Далі виникли незрозумілі рухи силовиків, погрози депортації дисидентів із трупи на непривітну батьківщину, де можливі ув’язнення та катування.

Організатори гастролей вирішили не ризикувати життям юних артистів. Це рішення було прийнято з урахуванням історії незаконної депортації з Петербургу до Китаю послідовників Фалуньгун: жінки з маленькою дівчиною та похилого професора. Досі вони живуть тим під великим моральним тиском. Концерти в Росії були зірвані. В результаті — витрачені гроші, час і... згаслі надії численних потенційних глядачів.

Однак вражає не тільки різноманіття форм тису з боку Китаю, але й швидка згода чиновників різних країн із «наказами» з-за Китайської стіни. Ні тільки вражає, але й викликає душевний біль: чи не позбавляє нас честі «плазування» перед тоталітарним режимом?

Рік тому росіяни ще не змогли проявити сильного бажання бути вільним. Вільним бути, звичайно, хочеться, але ж необхідному самому відповідати за все. Ми ще тільки визріваємо. Як підуть справи в Україні, залежить від них: докласти зусиль і відстояти свою думку, бути незалежними або...

Світ є свідком того, як держапарат колосальної сили на дибки встає в лютому гніві від страху бути зловленим тендітними балетними фігурками на брехні перед суспільством. В кого ж сила? Ніжний росток прориває асфальт, тому що він прагне до світла!

The Epoch Times є почесним спонсором Divine Performing Arts.

Ця стаття написана російським журналістом The Epoch Times Оксаною Щеткиной. Нагадуємо, що в цьому році Україні також випала честь приймати в себе трупу DPA. Концерти трупи мають відбутися в Києві 1—2 квітня 2009 року в Національному палаці мистецтв «Україна».
Підписатися:

Коментарі