ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Зміни клімату близькі до точки неповернення, заявили експерти (ВІДЕО)

Велика Епоха
Дим від канадських лісових пожеж у Чикаго 27 червня 2023 року. (Kamil Krzaczynski/AFP через Getty Images)

Мета утримання довгострокового глобального потепління в межах 1,5 градуса Цельсія (2,7 градуса за Фаренгейтом) стає недосяжною, кажуть експерти з питань клімату, оскільки країни не змогли встановити більш амбітні цілі, незважаючи на місяці рекордної спеки на суші та на морі.

На початку червня, коли посланці зібралися в Бонні для підготовки до щорічних переговорів щодо клімату в листопаді цього року, середня глобальна температура повітря на поверхні була більш ніж на 1,5C вищою за доіндустріальний рівень упродовж кількох днів, повідомила Служба зміни клімату "Коперник" (C3S), яку фінансує ЄС, повідомила Служба зміни клімату "Коперник" (C3S), повідомляє Reuters.

Хоча середні температури й раніше тимчасово долали поріг у 1,5C, уперше це сталося влітку в північній півкулі, яке починається 1 червня. Температура моря також побила рекорди квітня і травня.

"У нас закінчився час, тому що зміни вимагають часу", — сказала Сара Перкінс-Кіркпатрік, кліматолог з австралійського Університету Нового Південного Уельсу.

У той час як посланці з питань клімату з двох найбільших країн, що викидають парникові гази, готуються до зустрічі наступного місяця, температура в столиці Китаю Пекіні побила червневі рекорди, а в США спостерігаються екстремальні теплові хвилі.

Цього місяця в деяких районах Північної Америки температура повітря була приблизно на 10 градусів вищою за середнє сезонне значення, а дим від лісових пожеж оповив Канаду і Східне узбережжя США небезпечним серпанком, водночас викиди вуглецю оцінюються в рекордні 160 мільйонів метричних тонн.

В Індії, одному з найбільш кліматично вразливих регіонів, за повідомленнями, різко зросла кількість смертей унаслідок стійких високих температур, а екстремальна спека була зафіксована в Іспанії, Ірані та В'єтнамі, викликаючи побоювання, що торішнє смертоносне літо може стати звичайним.

Країни домовилися в Парижі 2015 року спробувати утримати довгострокове зростання середньої температури в межах 1,5C, але зараз існує 66% ймовірність того, що середньорічний показник перевищить поріг 1,5C принаймні впродовж одного року в період до 2027 року, передбачила Всесвітня метеорологічна організація в травні.

Високі температури на суші супроводжуються високими температурами на морі, а потепління посилюється завдяки явищу Ель-Ніньо та іншим факторам.

Середня глобальна температура поверхні моря сягнула 21C наприкінці березня і залишалася на рекордному для цієї пори року рівні протягом квітня і травня. Австралійське метеорологічне агентство попередило, що температура води в Тихому та Індійському океанах до жовтня може бути на 3C теплішою за норму.

За словами Пірса Форстера, професора фізики клімату з Університету Лідса, основним чинником є глобальне потепління, але в цьому також винні Ель-Ніньо, зменшення кількості цукрового пилу, який проноситься над океаном, і використання судноплавного палива з низьким вмістом сірки.

"Загалом, океани зазнають четверного удару", — сказав він. "Це ознака прийдешніх подій".

Тисячі мертвих риб викинуло на пляжі Техасу, а викликане спекою цвітіння водоростей також звинувачують у загибелі морських левів і дельфінів у Каліфорнії.

За словами Анналіси Бракко, кліматологині з Технологічного інституту Джорджії, тепліші моря також можуть означати зменшення кількості вітрів і дощів, створюючи порочне коло, яке призведе до ще більшої спеки.

Хоча високі температури моря цього року спричинені "ідеальним поєднанням" обставин, екологічні наслідки можуть зберегтися, сказала вона.

"Океан реагуватиме дуже повільно, оскільки він накопичує (тепло) повільно, але і зберігає його дуже довго".

Експерти з клімату кажуть, що масштаби і частота екстремальних погодних явищ збільшуються, і цього року по всьому світу спостерігалися посухи, а також рідкісний і смертоносний циклон в Африці.