ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

У В'єтнамі бізнесвумен засудили до смертної по справі про фінансові махінації (ВІДЕО)

Велика Епоха
Бізнесвумен Чионг Мі Лан (у центрі) на суді в Хошиміні, В'єтнам, 11 квітня 2024 року. (Youtube/скриншот)

У четвер суд міста Хошимін на півдні В'єтнаму засудив магната нерухомості Чионг Мі Лан до смертної кари в межах найбільшої в історії країни справи про фінансові махінації, повідомило державне ЗМІ Vietnam Net.

67-річна голова компанії з нерухомості Van Thinh Phat була офіційно звинувачена в шахрайстві на суму 12,5 млрд доларів (майже 3% ВВП країни за 2022 рік).

Лан незаконно контролювала Сайгонський акціонерний комерційний банк у період з 2012 по 2022 рік і дозволила видати 2500 кредитів, які принесли банку збитки в розмірі 27 мільярдів доларів, повідомляє державне ЗМІ VnExpress. Суд зажадав від неї компенсувати банку 26,9 мільйона доларів.

Незважаючи на пом'якшувальні обставини (злочин було скоєно вперше, і Лан брала участь у благодійній діяльності), суд пояснив свій суворий вирок серйозністю справи, заявивши, що Лан стояла на чолі організованого і витонченого злочинного підприємства, яке мало серйозні наслідки і не мало можливості повернути гроші, повідомляє VnExpress.

Її дії "не тільки порушують права приватних осіб і організацій на управління власністю, а й вводять SCB (Сайгонський акціонерний комерційний банк) у стан особливого контролю, підриваючи довіру людей до керівництва партії і держави", — цитує VnExpress рішення суду.

Її племінниця, Чионг Хуе Ван, глава компанії Van Thinh Phat, була засуджена до 17 років в'язниці за пособництво своїй тітці.

Лан та її сім'я заснували компанію Van Thing Phat 1992 року, після того як В'єтнам відмовився від державної економіки на користь більш ринкового підходу, відкритого для іноземців. За даними державного ЗМІ Tien Phong, вона починала з того, що допомагала своїй матері, китайській бізнесвумен, продавати косметику на ринку Хошиміну.

Van Thinh Phat перетворилася на одну з найбагатших в'єтнамських фірм, що займаються нерухомістю, серед проєктів якої були розкішні житлові будинки, офіси, готелі та торгові центри. Це зробило її ключовим гравцем у фінансовій індустрії країни. У 2011 році вона організувала злиття обложеного банку SCB з двома іншими кредиторами в координації з центральним банком В'єтнаму.

Суд встановив, що вона використовувала цей підхід для отримання готівки від SCB. Вона побічно володіла більш ніж 90% акцій банку (це звинувачення вона заперечує) і схвалила тисячі кредитів "компаніям-примарам", згідно з урядовими документами. Ці кредити потім поверталися до неї, повідомляє державне ЗМІ VNExpress з посиланням на висновки суду.

Потім вона давала хабарі чиновникам, щоб замести сліди, додає видання.

Колишній співробітник центрального банку До Тхі Нхань також був засуджений у четвер до довічного ув'язнення за отримання хабарів на суму 5,2 мільйона доларів.

Арешт Лан у жовтні 2022 року став одним із найгучніших під час триваючої антикорупційної кампанії у В'єтнамі, яка активізувалася з 2022 року. Так звана кампанія "Палаючий вогонь" торкнулася найвищих ешелонів в'єтнамської політики. Колишній президент Во Ван Тхионг пішов у відставку в березні.

Суд над Лан вразив усю країну. За словами аналітиків, масштаби афери викликали питання про те, чи не робили подібних помилок інші банки або підприємства, що погіршило економічні перспективи В'єтнаму і змусило іноземних інвесторів насторожитися в той час, коли В'єтнам намагається позиціонувати себе як ідеальний дім для підприємств, що намагаються перевести свої ланцюжки поставок з Китаю.

Особливо сильно постраждав сектор нерухомості у В'єтнамі. За оцінками, у 2023 році з ринку пішли 1300 фірм, що займаються нерухомістю, забудовники пропонують знижки і золото як подарунки, щоб привабити покупців, і, незважаючи на те, що орендна плата за багатофункціональні об'єкти, відомі в Південно-Східній Азії як торгові доми, впала на третину в Хошиміні, багато хто з них у центрі міста досі стоять порожні, за даними державних ЗМІ.

У листопаді генеральний секретар Комуністичної партії Нгуєн Фу Чонг, головний політик В'єтнаму, заявив, що боротьба з корупцією "триватиме протягом тривалого часу".