ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Гігантська скеля з лазерно-ідеальним зрізом у пустелі Саудівської Аравії спантеличила вчених (ФОТО)

Велика Епоха
Скеля Аль-Наслаа в Саудівській Аравії. (Disdero/CC BY-SA 4.0 DEED)

Лазерна точність, з якою масивна скеля була розрізана навпіл, залишила загадку для науковців та інтернету.

«Це, мабуть, інопланетяни!» — лунає в інтернеті.

Виглядаючи майже паранормально, монолітний камінь стоїть у спекотній пустелі Саудівської Аравії, балансуючи в ідеальній рівновазі на двох струнких кам’яних п'єдесталах. Це не піддається поясненню.

Що на Землі — чи за її межами — створило це?

Вчені сумніваються, що це були інопланетяни, хоча й не виключають людського втручання.

Фірмова грибоподібна форма об'єкта, відомого як скельна формація Аль-Наслаа, добре зрозуміла геологам, але помітний, ідеально прямий розріз, що пронизує її посередині, все ще викликає подив.

Деякі факти, пов’язані зі скелею Аль-Наслаа, що знаходиться поблизу оазису Тайма, за вісім годин їзди від столиці Ер-Ріяда, відомі: гігантська скеля була поглинута піском і сформована природою, і тепер вона ідеально балансує на двох вузьких природних основах. Давні людські знаряддя праці викарбували на поверхні її боків грубі зображення, схожі на гірських козлів, коня та людей.

Але ніхто точно не знає, хто — чи що — висік велетенську скелю, яка розсічена точно по вертикалі ідеально рівними площинами. Невідомо, як обидві сторони балансують на місці, розділені лише декількома сантиметрами, не торкаючись одна одної.

Спекуляції в Інтернеті рясніють.

Науковці теж мають свої обґрунтовані теорії.

Якщо послухати Вікіпедію, то ця таємниця зовсім не є таємницею. Згідно з інформацією на сайті, вона була «розколота по шву». За словами геолога і геофізика Тіма Рестона з Бірмінгемського університету Тіма Рестона (Tim Reston), який розмовляв з Daily Mail, розлом — це «природна тріщина в гірській породі, зазвичай викликана скиданням і розширенням тиску, що утворилася, коли шар породи був більш безперервним, а тепер залишилася оголеною через ерозію навколишнього середовища».

Скеля Аль-Наслаа в Саудівській Аравії має ідеальний вертикальний зріз, про походження якого вчені можуть лише здогадуватися. (Disdero/CC BY-SA 4.0 DEED)

Пан Рестон погоджується з Вікіпедією, що це «ймовірно, місце з'єднання».

«Якщо це шов, то по обидва боки тріщини можуть бути красиві „пухнасті“ структури — вони схожі на пір’я — якщо тільки вони не були розширені вітровою ерозією», — сказав пан Рестон.

Є й інші припущення, що скелю розкололо «замерзання-відтавання». Протягом мільйонів років вода, що потрапляла в тріщини у скелі, замерзала вночі, оскільки пустельний клімат характеризується екстремальними перепадами температур вдень і вночі. Постійне розширення і стиснення замерзаючої й талої води проникало все глибше і глибше в скелю, спричиняючи тріщини, які постійно збільшувалися. У поєднанні з вітром і вивітрюванням піску, це створило щілину між скелями, яка до цього часу залишалася незаповненою.

Ерозія спочатку сформувала загальну «грибоподібну» форму, як це можна спостерігати в скельних утвореннях у подібному пустельному кліматі в інших частинах світу; пустельні вітри зазвичай сильніші внизу, біля землі, і саме вони роз'їли основу Аль-Наслаа.

Лінії розломів і сейсмічна активність також могли зіграти свою роль. Дехто припускає, що зсуви ґрунту спричинили ідеальну пряму тріщину. Проте бездоганна рівновага досі дивує багатьох.

Вчені припускають, що розкол у скельному масиві міг бути спричинений з'єднанням або замерзанням відтаванням. (Razi the wandering soul/Shutterstock)

Дехто припускає, що до цього причетні люди. Хоча користувачі інтернету стверджують, що люди використовували мотузку і пісок, або пилу і багато терпіння, деякі вчені також вважають правдоподібним твердження про те, що це зроблено людиною.

«Враховуючи те, що минулі цивілізації створювали Кам’яний Хенге та скульптури на острові Пасхи найпростішими інструментами, не виключено, що вона могла бути створена людиною», — розповідає геолог Черрі Льюїс в інтерв’ю Daily Mail.

Безсумнівно, стародавні люди вирізали петрогліфи, висікли гравюри, які вкривають його кам’яну поверхню. Хоча невідомо, хто їх викарбував, вважається, що їм тисячі років. Крем’яні знаряддя праці були знайдені археологами в пустелі Саудівської Аравії, датовані 4 тисячоліттям до нашої ери.

Щоб уберегти об'єкт від сучасних графіті та зловживань, відвідування Аль-Наслаа організовують у супроводі гідів. Це місце стало популярним серед фотографів, які шукають неймовірні знімки — щось на кшталт картин Сальвадора Далі. Це допомогло місцевому бізнесу процвітати на туризмі.

Але ми ще не згадали про найдивовижніші теорії. Інтернет рясніє ідеями про те, що стародавні прибульці розрізали скелю, щоб заманити до певної ніші туристів, які шукають паранормальне.

Чи використовували лазери, щоб без зусиль розрізати її, як масло? Чи це були тренування зі світловими мечами? Ми можемо ніколи не дізнатися.

«Я не кажу, що це були прибульці, але це були саме вони», — написав користувач Reddit El_Hombre_Siniestro, продовжуючи цю думку.

Ще одна популярна ідея полягає в тому, що це сталося через високорозвинених людей. Чи були в минулому періоди, що випереджали відому нам історію, коли технологічний прогрес збігався або перевищував наш власний?

Такі приклади, як піраміди та згадані вище острів Пасхи та Стоунхендж, безумовно, підтверджують цю теорію.

Незалежно від того, чи це були інопланетяни, чи давні людські цивілізації, хтось чи щось давним-давно створив цей ідеально збалансований шедевр у глушині, без жодної видимої причини — ми його любимо.