ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай "стурбований" підтримкою Туреччиною уйгурів (ВІДЕО)

Велика Епоха
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу бере участь у спільній пресконференції зі своїм російським колегою після переговорів у Москві 16 березня 2022 року. (Maxim Shemetov/Pool/AFP via Getty Images)

Китайська комуністична партія (КПК) "стурбована" підтримкою Туреччиною уйгурів, однієї з найбільших мусульманських меншин Китаю, оскільки Туреччина відмовилася видати тюркських уйгурів Китаю, заявив турецький чиновник 29 грудня.

Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що заяви про видачу тюркських уйгурів Китаю є "повною брехнею" і що Анкара не піддасться тиску Пекіна, навіть якщо це зашкодить їхнім двостороннім відносинам.

"Турецько-китайські відносини постраждали через те, що Пекін стурбований нашим ставленням до питання про тюркських уйгурів", — сказав він журналістам у столиці Туреччини Анкарі, повідомляє Middle East Monitor.

"У них є запити на екстрадицію людей, які є нашими громадянами і постійно живуть у Туреччині. Тому ми не задовольняємо такі запити", — додав Чавушоглу.

Чавушоглу процитував доповідь Організації Об'єднаних Націй від 2022 року, в якій детально описуються зловживання, нібито скоєні КПК проти уйгурів та інших мусульманських меншин у Сіньцзяні, що, на його думку, є злочинами проти людяності, та закликав міжнародне співтовариство до негайних дій.

Етнічні уйгурські жінки беруть участь в акції протесту проти Китаю перед будівлею суду Чаглаян у Стамбулі, Туреччина, 4 січня 2022 року. (Dilara Senkaya/Reuters)

Чавушоглу заявив, що китайська влада заблокувала турецького посла від відвідування уйгурів у регіоні Сіньцзян і зажадала, щоб він дотримувався "програми, яку вони надають".

Міністр закордонних справ сказав, що Туреччина хоче співпрацювати з Китаєм на прозорій основі.

"Чому ми повинні ставати інструментом китайської пропаганди? Ми хочемо співпрацювати. Ми не розглядаємо це як політичне питання", — сказав він.

"Ми категорично не налаштовані проти Китаю. Ми завжди говорили, що підтримуємо політику "одного Китаю"".

50 країн засуджують Китай

Паркан по периметру оточує центр примусового перевиховання в Дабанчензі, регіон Сіньцзян, Китай, 4 вересня 2018 року. (Thomas Peter/Reuters)

Туреччина була однією з 50 країн, що підписали 31 жовтня 2022 року на Генеральній Асамблеї ООН спільну заяву, яка закликає КПК виконати свої зобов'язання у сфері прав людини і звільнити тих, хто "довільно позбавлений волі" в Сіньцзяні.

Сполучені Штати, Японія, Велика Британія, Австралія, Німеччина та Ізраїль склали найбільшу групу країн, які публічно засудили триваючі порушення прав людини китайським режимом.

Країни-підписанти закликали Пекін негайно звільнити всіх затриманих у Сіньцзяні, терміново з'ясувати долю і місцеперебування зниклих членів сімей, а також сприяти безпечному контакту і возз'єднанню.

"Такі серйозні та систематичні порушення прав людини не можуть бути виправдані боротьбою з тероризмом", — йдеться у спільній заяві.

ООН проголосувала за відмову від дебатів щодо уйгурів

Лідери США, Великої Британії та Канади закликали провести дебати про придушення КПК уйгурів та інших меншин у Сіньцзяні після того, як у доповіді ООН було зафіксовано можливі злочини проти людяності в регіоні.

"Масштаби довільних і дискримінаційних затримань представників уйгурських та інших переважно мусульманських груп... можуть являти собою міжнародні злочини, зокрема, злочини проти людяності", — йдеться в доповіді.

"Серйозні порушення прав людини були скоєні [в Сіньцзяні] в контексті застосування урядом стратегій боротьби з тероризмом і "екстремізмом"".

Попри широку стурбованість доповіддю ООН про ситуацію в Сіньцзяні, Рада з прав людини ООН проголосувала 19-17 проти пропозиції про проведення дебатів, водночас 11 країн утрималися. Це всього лише другий випадок за 16-річну історію Ради, коли пропозицію було відхилено.

===

Новини по темі: