ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Політологи обговорюють ймовірний сценарій початку війни США з Китаєм

Велика Епоха
Пілот винищувача J-11 ВМС Народно-визвольної армії Китаю виконує небезпечний маневр під час перехоплення літака RC-135 ВПС США, який законно проводив звичайні операції над Південнокитайським морем у міжнародному повітряному просторі, 21 грудня 2022 року, кадр із відеозапису. (Courtesy of U.S. Indo-Pacific Command/Screenshot via The Epoch Times)

Інцидент над Південнокитайським морем, що трапився 21 грудня 2022 року між китайським винищувачем J-11 і літаком ВПС США RC-135 Rivet, змушує аналітичну спільноту розглянути сценарій можливого початку ще однієї кінетичної китайсько-американської війни.

Китайська комуністична партія (КПК) перебуває у стані війни зі США з моменту свого приходу до влади у 1949 році, і китайсько-американська конкуренція у сфері безпеки залишається високою і сьогодні. Китайсько-американська холодна війна дійсно існує.

Однак були й гарячі війни з Китаєм. Спочатку Корейська війна, в якій США та інші сили ООН билися з «добровольцями» Народно-визвольної армії (НВАК). Потім В'єтнамська війна, в якій китайські війська допомагали у відновленні мостів, залізниць та автомобільних доріг.

Було багато інших інцидентів під час холодної війни, особливо під час кризи в Тайванській протоці в 1950-х роках і під час війни у В'єтнамі, коли Китай збивав американські літаки, які вторглися в повітряний простір Китаю, в основному на Хайнані, включно з літаками A-6, F-4 та F-104.

Китай також збивав американські літаки ISR у міжнародному повітряному просторі, тоді як бували випадки, коли американські літаки також збивали китайські літаки.

Ця історія нагадує нам, що війна з Китаєм не є чимось новим для Сполучених Штатів. Колишній лідер КПК Ден Сяопін визначив Сполучені Штати як головну загрозу режиму після падіння Радянського Союзу.

Китайсько-американська війна може початися за трьома сценаріями. Глибші причини китайсько-американської війни завжди полягатимуть в агресивному керівництві та ідеології КПК, а також у зміні відносного балансу сил на користь Китаю.

По-перше, вона може вирости з інциденту, подібного до того, що стався минулого місяця. Інцидент у повітрі або на морі може призвести до швидкої ескалації з боку китайського режиму.

По-друге, він може вирости з війни режиму проти союзника або партнера США, що змусить США вжити заходів у відповідь.

По-третє, це може бути обмежена або велика атака проти американських територій, таких як Гуам або самі Сполучені Штати.

Кожен із цих варіантів пропонує прямий шлях до конфлікту. На жаль, у своїй стратегічній думці та практиці НВАК не має такого ж розуміння цих реальних ризиків та небезпек. Це посилюється тим, що НВАК є непрофесійною політизованою армією і тому не має професійних гарантій, якими володіють американські збройні сили. Це ставить під загрозу нинішні китайсько-американські відносини. Через недостатню оцінку цих факторів китайський режим може застосувати стратегію ескалації після інциденту.

Агресія проти союзника США, наприклад, Японії, змусить США до дій у відповідь через договірні зобов'язання Сполучених Штатів. Занепокоєння викликає те, що непрофесійна НВАК вплутається в конфлікт з Японією. Проти таких партнерів, як Індія або Тайвань, упевненість у відповіді США не гарантована. Тоді як Нью-Делі володіє ядерною зброєю, у Тайбея її немає, тому відсутність у США зобов'язань щодо розширеного стримування Тайбея робить напад Китаю більш імовірним.

Нарешті, Сполучені Штати не можуть відкинути можливість того, що китайський режим здійснить «раптову» обмежену або велику атаку на Гуам, Гаваї або материк. Зростання звичайних, гіперзвукових та ядерних можливостей Китаю, тоді як Сполучені Штати перебувають у стані стратегічної кататонії, робить цю колись неймовірну можливість цілком реальною.

Існує безліч шляхів до гарячої війни з Китаєм. Якщо вона почнеться, то конкретний шлях буде обраний керівництвом китайського режиму. Посилення войовничості щодо Тайваню говорить про те, що світ може опинитися на цьому шляху вже дуже скоро. На жаль, інциденти, подібні до грудневого зіткнення J-11/RC-135, нагадують світу, що китайський режим агресивний і що китайські військові заохочують непрофесіоналізм. Це робить імовірність інциденту безсумнівним фактом.

Думка, висловлена в цій статті, є думкою автора і не обов'язково відображає точку зору The Epoch Times.

Бредлі А. Тайєр — співавтор книги «Розуміння китайської загрози» і директор з політики Китаю в Центрі політики безпеки.

За матеріалами The Epoch Times USA

===

Новини по темі: