ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Військовий експерт США Джон Спенсер: «Позиція України на полі бою дуже сильна» (ВІДЕО)

Велика Епоха
Українські солдати ведуть вогонь на лінії фронту в Донецькій області, східна Україна, 3 вересня 2022 року. (Kostiantyn Liberov/AP Photo)

Джон Спенсер — майор армії США у відставці та експерт із ведення бойових дій у міських умовах. Спенсер є автором мініпосібника для міського захисника, в якому він спирається на свій багаторічний військовий досвід. Посібник було перекладено українською мовою і використовується військовими країни.

В інтерв'ю грузинській службі RFE/RL Спенсер сказав, що президент Росії Володимир Путін навряд чи найближчим часом покладе край вторгненню в Україну, але прогнозує, що Україна зрештою здобуде перемогу. Спенсер вважає, що недавнє рішення Вашингтона поставити Україні ракетну батарею «Петріот», можливо, не змінить правила гри, але воно може спонукати інших західних союзників надати аналогічні системи, зміцнивши обороноздатність Києва. Спенсер також вважає, що Захід занадто обережно підходить до постачання зброї в Україну через необґрунтовані, на його думку, побоювання щодо реакції Кремля.

RFE/RL: Минуло понад 300 днів відтоді, як президент Росії Володимир Путін розпочав повномасштабне вторгнення в Україну. Хоча прогнозувати складно, як ви думаєте, скільки ще триватиме цей конфлікт?

Джон Спенсер: Почнемо з важкого запитання, яке я б поставив так: скільки ще місяців? Я не поділяю думку людей, які вважають, що ця війна триватиме роками. Позиція України на полі бою дуже сильна, і в неї є не менш сильні союзники за межами поля бою.

Чи пам'ятаєте ви Сунь-Цзи (автор книги «Мистецтво війни»)? Цей мудрий китайський монах навчав нас, що, якщо ви хочете перемогти свого ворога, ви повинні перемогти його стратегію. Перша стратегія Путіна провалилася ще у квітні, коли він спробував узяти Київ і зазнав невдачі. Його друга стратегія, спрямована на відчуження союзників України, також не спрацювала. І його нинішня кампанія, мета якої — заморозити Україну, принести темряву в Україну, також безперспективна. І цей тягар було покладено не тільки на українців, а й на їхніх союзників. Уже можна сказати, що і це не спрацювало. Союзники не кинули Україну. Ба більше, вони пообіцяли бути поруч із нею доти, доки це буде потрібно Києву для захисту своєї свободи та опору російській окупації.

Але повернемося до початкового питання — скільки ще місяців? Думаю, ясно, що Путін не збирається відступати від своїх намірів, йому все одно, скільки російських солдатів загине. Але в російської армії проблеми, дуже великі проблеми. Путін хоче уповільнити війну. Йому потрібен час, щоб хоча б трохи підготувати тисячі людей, яких змусили піти на військову службу. Наразі я не бачу жодного напрямку, в якому російська армія може просуватися вперед. Їхня єдина мета — утримати те, що вони захопили, і я думаю, що і це їм не вдасться.

Вважаю, що до наступного літа Україна приведе російські збройні сили до виснаження, тому що у Росії немає поповнення, у неї немає союзів, у неї майже немає живої сили. І навіть якщо говорити про живу силу, більшість її основних офіцерів і навчених людей мертві або вмирають зараз. Просто набрати людей зі зброєю в руках спрацьовувало у Другій світовій війні, коли ви могли робити це мільйонами — це була радянська стратегія — але це не працює в сьогоднішній битві.

RFE/RL: Михайло Подоляк, старший радник президента України Володимира Зеленського, сказав, що, на його думку, саме таку стратегію обере Росія: завалити Україну тілами, числом. Ви кажете, що це не спрацює. Але чи може це закінчитися ще гірше і навіть обернутися для росіян зворотним ударом?

Спенсер: Так, безумовно. Я маю на увазі, є проблема, коли ви кидаєте так багато тіл на позиції, і в них закінчуються патрони. Саме в цьому сила України: у неї є бажання битися, але в неї також є і нескінченний запас боєприпасів. Вони отримують багато практики у стрільбі по мішенях, українці стануть найвправнішими. Вони вже стають найвправнішими військовими у світі, тому що вчаться вбивати росіян краще, ніж будь-хто.

І знову ж таки, саме тому професіонали говорять про логістику, а дилетанти — про тактику. В України не закінчаться патрони, не закінчаться солдати. У Росії немає мільйона солдатів, щоб ввести їх у бій. Щоб зробити це, потрібно поставити під загрозу виживання Росії, потрібно зробити це боротьбою за Росію-матінку, потрібно зробити це боротьбою за виживання. А росіяни вже показали, що не вірять, що це війна за виживання. Ось чому з країни виїхало більше чоловіків, ніж прийшло за мобілізацією.

===

Новини по темі: