ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Афганістан: чоловіки повертаються в університети, а жінки — ні (ВІДЕО)

Велика Епоха
(MOHSEN KARIMI/AFP via Getty Images)

У понеділок чоловіки відновили заняття в афганських університетах, які відкрилися після довгих зимових канікул, на відміну від жінок, яким режим талібів досі не дозволив навчатися.

Заборона на навчання в університетах — одне з незліченних обмежень прав жінок, ухвалених талібами після їхнього повернення до влади в серпні 2021 року. Вона викликала хвилю осуду по всьому світу, зокрема в мусульманських країнах.

Наприкінці грудня 2022 року міністр вищої освіти оголосив, що університети відтепер закриті для жінок на тій підставі, що студентки не дотримуються вимоги повністю закривати тіло й обличчя й не завжди супроводжуються «махрамом» — супутником чоловічої статі з їхньої сім'ї.

Кілька чиновників Талібану заявили, що заборона на навчання жінок має тимчасовий характер, але вони не назвали термінів, коли її буде знято. Середні школи також були закриті для дівчаток.

«Боляче бачити, що тисячі дівчаток позбавлені освіти цими днями», — каже Мохаммад Хасіб Хабібзадах, студент факультету інформатики в Гераті. Еджатулла Неджаті, студент інженерного факультету престижного Кабульського університету, вважає, що доступ до освіти є одним з основних прав жінок. «Навіть якщо вони відвідують заняття в інші дні (ніж хлопчики), це не проблема. Вони мають право на освіту, і це право має бути їм надано», — наполягає молодий чоловік.

Жінки позбавлені можливості працювати на багатьох державних посадах, або їм платять копійки, щоб вони сиділи вдома. Їм не дозволяється подорожувати без родича-чоловіка, й вони повинні повністю закривати обличчя, коли виходять з дому. У листопаді таліби також заборонили їм відвідувати парки, сади, спортивні зали та громадські лазні.

Спеціальний доповідач з питання про становище у сфері прав людини в Афганістані Річард Беннетт у своїй заяві в понеділок засудив «навмисну та розважливу політику талібів», спрямовану на «заперечення прав жінок і дівчаток і викреслювання їх із суспільного життя».