ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Потенційні нейропротекторні ефекти кофеїну: нове дослідження

Велика Епоха
(Shutterstock)

Можливо, ваша ранкова чашка кави не тільки заряджає вас енергією на весь день. Нові дані свідчать про те, що кофеїн може принести додаткову користь, знизивши ризик розвитку хвороби Паркінсона.

Кофеїн може знизити ризик розвитку хвороби Паркінсона на 40 відсотків

У той час як попередні дослідження підкреслювали такі переваги кофеїну, як підвищення енергії та поліпшення когнітивних здібностей, нещодавнє дослідження, опубліковане в журналі Neurology, показує, що кофеїн може допомогти запобігти хворобі Паркінсона.

На відміну від попередніх досліджень, біомаркери кофеїну визначалися за кілька років до початку хвороби Паркінсона. Дослідники виявили 351 випадок хвороби Паркінсона, зіставивши їх із контрольною групою за віком, статтю, центром дослідження та режимом голодування під час забору крові.

Результати показали, що високе споживання кофеїну і наявність таких ключових метаболітів, як параксантин і теофілін, пов'язані зі зниженням ризику розвитку хвороби Паркінсона.

Параксантин і теофілін мають антиоксидантну дію. Вважається, що окислювальний стрес відіграє роль у нейродегенерації, що спостерігається при хворобі Паркінсона, тому сполуки з антиоксидантною активністю можуть допомогти захистити нейрони від пошкодження. Крім того, при хворобі Паркінсона відбувається загибель дофамінових нейронів. Деякі дослідження показують, що параксантин і теофілін можуть посилювати сигнали дофамінових рецепторів, що може компенсувати втрату нейронів.

У групі з найвищим рівнем споживання кави ризик розвитку хвороби Паркінсона був майже на 40 відсотків нижчим, ніж у тих, хто не п'є кави.

Не доведений зв'язок

Наукові дані, що пов'язують вживання кави зі зниженням ризику розвитку хвороби Паркінсона, досить вагомі, сказала The Epoch Times доктор Хвай Оой, невролог із нью-йоркської клініки Weill Cornell Medicine. За її словами, численні дослідження, проведені за останні 20 років, продемонстрували «чіткий зв'язок».

Однак точний механізм, за допомогою якого кофеїн може забезпечувати нейропротекцію і знижувати ризик розвитку хвороби Паркінсона, залишається невідомим, додала доктор Оой.

Незважаючи на те, що отримані дані мають багатообіцяльний вигляд, доктор Оой вважає, що для повного розуміння взаємозв'язку між споживанням кави та ризиком розвитку хвороби Паркінсона необхідні додаткові дослідження. Це містить визначення оптимальної кількості й типу кави для отримання максимальної користі.

Не перестарайтеся з кавою: експерт

Доктор Оой застерігає від надмірного вживання кави для зниження ризику хвороби Паркінсона. «Як і в усьому, що ми вживаємо, ключовим моментом є поміркованість», — сказала вона.

Надмірне споживання кофеїну пов'язане з підвищеною тривожністю, порушенням сну, шлунково-кишковими проблемами, такими як печія, підвищенням частоти серцевих скорочень і кров'яного тиску (особливо небезпечно для людей із серцевими захворюваннями або гіпертонією), зниженням щільності кісткової тканини й потенційною взаємодією ліків.

Регулярне вживання великої кількості кави може призвести до залежності й таких симптомів, як головні болі, втома та дратівливість, за умови зниження споживання.

Доктор Оой радить проконсультуватися з медичним працівником з приводу будь-яких проблем, пов'язаних зі споживанням кофеїну.

За матеріалами The Epoch Times USA