ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дихання через рот може завдати шкоди вашому здоров'ю

Велика Епоха
(tommaso79/Shutterstock)

Дихання через рот може погіршити ваше самопочуття — від порушення сну до затримки фізичного розвитку.

Що поганого в диханні через рот?

Ніс призначений для нюху і дихання, а рот — для розмови і їжі.

За словами доктора Марка Бурхенна, стоматолога, що спеціалізується на сімейній медицині, проблеми виникають, коли частини тіла працюють не за призначенням. За його словами, дихання через рот є однією з найімовірніших причин захворювань ясен і карієсу.

Багато проблем зі здоров'ям у дітей пов'язані з диханням через рот, включно з аномальним розвитком і поганим сном. Дихання через рот може впливати на успішність і кров'яний тиск, спричиняти симптоми, схожі на синдром дефіциту уваги та гіперактивності, і посилювати астму.

Серед наслідків ротового дихання — неприємний запах із рота, карієс, захворювання ясен, подразнення горла, інфекції, сухість у роті, захриплість голосу і стомлення дихання, розповіла виданню Epoch Times доктор Пріял Моді. За її словами, це пов'язано з порушенням сну, погіршенням концентрації та пам'яті, порушенням настрою, хропінням, втомою, затьмареністю свідомості, підвищеним кров'яним тиском, хронічним стресом і занепокоєнням.

Ротове дихання стає більш поширеним через стресовий спосіб життя, неправильне харчування, ожиріння, закладеність носа або структурні аномалії, як-от викривлена перегородка, носові поліпи, збільшені турбінати або мигдалини, каже доктор Моді.

Переваги носового дихання

Носове дихання дозволяє повітрю пройти ретельний процес очищення, перш ніж потрапити в легені. Коли повітря проходить через носові структури, включно з носовими волосками, порожнинами й турбінатами, воно перетворюється. Ці носові структури фільтрують, дезінфікують, зволожують і очищають повітря, видаляючи пил, алергени та забруднювальні речовини. Носові дихальні шляхи також забезпечують надходження оксиду азоту з повітря, яким ми дихаємо.

Оксид азоту відіграє життєво важливу роль у різних нейробіологічних функціях, таких як пам'ять і поведінка. Він також допомагає регулювати кров'яний тиск. Дослідження на тваринних моделях показують, що оксид азоту може чинити знеболювальну дію і проявляти антидепресивні властивості.

У своїй книзі Джеймс Нестор, науковий журналіст, пише, що носове дихання може збільшити вироблення оксиду азоту в шість разів. Це означає, що, дихаючи через ніс, ми можемо поглинати на 18 відсотків більше кисню порівняно з диханням через рот. Дослідження пана Нестора заглиблюються в складні механізми дихальної системи, розкриваючи життєво важливу роль носа в оптимізації функцій організму.

Носові дихальні шляхи також мають протигрибкові, противірусні та антибактеріальні властивості. Ба більше, за словами доктора Моді, носове дихання призводить до кращого залучення діафрагми. «Це заспокоює і дає змогу ефективніше засвоювати кисень», — зазначила вона.

Перейшовши від дихання через рот до дихання через ніс, ми можемо отримати безліч переваг для здоров'я і поліпшити загальне самопочуття.

Техніки дихання, які варто спробувати

«Дихання — це недооцінений інструмент, коли йдеться про продуктивність і добробут», — сказав тренер з функціонального дихання Росс Остін в інтерв'ю виданню Epoch Times. Хороша новина в тому, додав він, що дихання піддається тренуванню, і щойно ми осягнемо його основи, воно може допомогти поліпшити наше самопочуття і працездатність. Він рекомендує такі техніки роботи з диханням, що сприяють спокою і розслабленню:

  • Дихання з подовженим видихом: вдих протягом 4 секунд, видих протягом 8 секунд (повторити).
  • Каденційне дихання: вдих протягом 3 секунд, затримка на 3 секунди, видих 6 секунд, затримка на 3 секунди (повторити).
  • Дихання 4-7-8: вдих протягом 4 секунд, затримка на 7 секунд, видих 8 секунд (повторити).

У книжці «Дихання життя, або порушення дихання та його вплив на задоволення й життя людини» (The Breath of Life, or Mal-Respiration: And Its Effects Upon the Enjoyments & Life of Man), яка була написана в 1800-х роках і вважається сьогодні класикою, автор Джордж Катлін пише: «Якби я спробував заповідати нащадкам найважливіший девіз, який може передати людська мова, то він мав би складатися із трьох слів — затули свій рот».

За матеріалами The Epoch Times USA