ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Таурин — еліксир життя? Рекомендації щодо приймання добавок

Велика Епоха
(Danijela Maksimovic/Shutterstock)

Протягом усієї історії людство шукало секрет відтермінування старості. У сучасному суспільстві вчені продовжують досліджувати поживні речовини для ефективної боротьби зі старінням. Одна з таких речовин — таурин.

Таурин, амінокислота, яку отримують під час розщеплення білків, міститься переважно в продуктах тваринного походження, таких як молочні продукти, яловичина та морепродукти. Це також поширена добавка в енергетичних напоях.

Крім того, таурин може природним чином синтезуватися в організмі людини. Він відіграє роль у виробництві енергії, допомагає переробленню жовчних кислот і забезпечує баланс рідин, солей і мінералів.

Дослідження таурину на тваринах і людях

З віком нашому організму стає все важче відновлювати пошкоджені клітини, тканини та органи, що призводить до зниження здатності боротися з хворобами. Вчені задумалися, чи може підвищення рівня таурину в організмі уповільнити старіння.

Щоб перевірити потенціал таурину, спочатку провели досліди на тваринах. У журналі Science 2023 року опублікували дослідження, під час якого вчені вводили таурин мавпам віком близько 15 років (що еквівалентно 45-50-річній людині) протягом шести місяців. Результати показали, що у мавп збільшилася щільність кісток, на 19% знизився рівень цукру в крові, зменшилася маса тіла й відсоток жиру. Приймання таурину призвело до зниження концентрації маркерів ушкодження печінки — аспартатамінотрансферази (АСТ) і аланінамінотрансферази (АЛТ) — у сироватці крові приблизно на 36 і 20 відсотків відповідно.

Дослідники годували таурином мишей середнього віку до самої їхньої смерті. Середня тривалість життя збільшилася на 10-12 відсотків. Ці результати вказують на те, що дефіцит таурину є рушійним фактором старіння мишей, а добавка таурину може продовжити життя.

Крім того, таурин підвищував м'язову силу, координацію і щільність кісток у мишей, а також покращував пам'ять, знижував тривожність і омолоджував їхню імунну систему.

Чи поширюється ефективність таурину на людину? В одному з досліджень, опублікованому в журналі Nutrition 2022 року, відзначено антиоксидантну дію таурину на жінок віком від 55 до 70 років. Зниження здатності справлятися з окислювальним стресом є ключовим фактором, що перешкоджає відновленню ушкоджень організму та запобіганню старінню.

Дослідження показало, що приймання таурину може запобігти зниженню рівня антиоксидантного ферменту супероксиддисмутази (СОД), тим самим зменшуючи окислювальний стрес у процесі старіння. Цей результат дає вагомі докази на користь таурину як антивікової добавки.

Безпечне дозування таурину в добавках

Таурин не вважається незамінною амінокислотою, оскільки він може синтезуватися в організмі людини.

Водночас численні дослідження показали, що регулярне вживання таурину безпечне. У дослідженні, проведеному на людях, учасникам було наказано приймати 1500 міліграмів таурину щодня протягом 16 тижнів, і результати показали, що таке дозування безпечне.

Не існує універсального стандарту дозування таурину. Загалом здорова людина може безпечно приймати 30 міліграмів на кілограм маси тіла на день. Проте під час приймання добавок із таурином необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря або дозування, зазначеного на етикетці продукту.

Рекомендації щодо застосування таурину

Певним групам людей не слід приймати таурин, зокрема вагітним жінкам і жінкам, які годують груддю, людям із серцевою недостатністю та алергією на таурин.

Для більшості людей регулярне приймання таурину безпечно. Однак завжди варто проконсультуватися з лікарем, перш ніж вводити в раціон будь-яку нову харчову добавку.

Надмірне вживання таурину може призвести до певних побічних ефектів, таких як прискорене серцебиття, задишка, запаморочення, м'язова ригідність і лихоманка. Також можуть виникнути проблеми із зором.

Приймаючи добавки з таурином, пам'ятайте про його присутність в інших продуктах.

Під час вибору добавок необхідно звертати увагу на якість таурину.

За матеріалами The Epoch Times USA