ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Дефіцит магнію пов'язаний з метаболічним синдромом. Дізнайтеся, як збільшити його споживання

Велика Епоха
(Sergey Neanderthalec/Shutterstock)

Магній необхідний для оптимального функціонування організму, виступаючи як супутній фактор у багатьох ферментативних реакціях. Він регулює фізіологію серцево-судинної системи, реакції на стрес, запалення і гіпертонію, а також посилює глікемічний контроль у поєднанні з вітаміном D, що робить його вкрай важливим для обміну речовин. Дефіцит магнію поширений серед людей, які страждають на ожиріння.

Як розповіла The Epoch Times доктор Наталі Морроу-ван Ек, лікар функціонально-інтегративної медицини загального профілю з Преторії (ПАР), поширеними симптомами нестачі магнію є м'язові судоми, головні болі, сіпання очей, безсоння, втома, дратівливість і відчуття «грудки» в горлі. Ці симптоми зумовлені роллю магнію в підтримці гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК) у мозку, необхідної для релаксації та зняття стресу.

Магній також активує ген COMT — ген, що кодує білок, який допомагає впоратися з тривогою і детоксикацією гормональних метаболітів (процес виведення організмом побічних продуктів).

Оскільки магній бере участь у понад 300 функціях організму, ознаки його дефіциту часто проявляються непомітно, спочатку впливаючи на процеси вироблення енергії, розповіла The Epoch Times Катріна Фаррелл, дипломований дієтолог.

Зв'язок між магнієм і метаболічним синдромом

Магній відіграє найважливішу роль у різних аспектах здоров'я травної системи. Він сприяє виробленню травних ферментів, засвоєнню поживних речовин і перистальтиці — хвилеподібному руху, який просуває їжу травним трактом. Нестача магнію може призвести до закрепів і здуття живота.

Магній життєво важливий для метаболізму інсуліну і глюкози, оскільки він сприяє роботі інсулінових рецепторів, виступає як кофактор для ферментів, що беруть участь у розщепленні та окисленні глюкози, і регулює секрецію інсуліну. Низький рівень магнію може призвести до інсулінорезистентності та порушення засвоєння глюкози клітинами, тим самим порушуючи загальний обмін речовин і підвищуючи ризик розвитку метаболічних порушень, таких як діабет 2 типу.

Чому ми не отримуємо достатньо магнію?

За словами пані Фаррелл, виснаження запасів магнію стає дедалі поширенішим явищем, що пояснюється різними чинниками сучасного способу життя.

Сучасні методи ведення сільського господарства призвели до зниження рівня магнію в харчових продуктах. Крім того, оброблені продукти, повсюдно присутні в сучасному раціоні, часто не містять достатньої кількості магнію. Алкоголь і деякі ліки можуть виснажити запаси магнію.

Надмірне споживання кофеїну також може знизити рівень магнію.

Стрес — ще один основний винуватець виснаження запасів магнію, додає пані Фаррелл.

Дослідження, опубліковане в журналі The Clinical Biochemist Reviews, показує, що рівень магнію в сироватці крові коливається, залежно від виду фізичного навантаження. Рівень, як правило, підвищується після короткочасного максимального навантаження, але знижується після вправ на витривалість.

Як збільшити споживання магнію

За словами пані Фаррелл, раціон має вирішальне значення для отримання достатньої кількості магнію.

Обробка харчових продуктів знижує вміст магнію до 85 відсотків. Варіння продуктів, багатих на магній, також призводить до значної втрати цього цінного мінералу. Віддаючи перевагу сирим, цільним продуктам, ви отримуєте природне і потужне джерело магнію.

Пані Фаррелл наголошує на горіхах, насінні та листовій зелені в щоденному раціоні, щоб збільшити споживання магнію. Вона також рекомендує приймати ванни з сіллю Епсома, використовувати магнієві лосьйони для тіла, а також вивчати магнієві добавки залежно від потреб людини.

Доктор Морроу-ван Ек рекомендує як пероральні, так і трансдермальні препарати магнію. Засвоєння магнію з кишківника може становити від 24 до 76 відсотків. Швидкість всмоктування залежить насамперед від стану організму, а не від споживання магнію. Коли рівень магнію в організмі нижчий, всмоктується більший відсоток харчового магнію.

За словами пані Фаррелл, оптимальний стан здоров'я часто досягається завдяки збалансованому та різноманітному харчуванню, яке містить спектр необхідних вітамінів, мінералів та інших поживних речовин. Вона зазначила, що дія поживних речовин часто посилюється або модулюється присутністю інших поживних речовин, а не діє незалежно від них.

Прикладом може слугувати зв'язок між вітаміном D і магнієм. У той час як вітамін D залежить від магнію для транспортування й активації, магній відіграє ключову роль у різних функціях організму, включно зі здоров'ям кишківника, імунною функцією та здоров'ям шкіри. Низький рівень магнію може перешкоджати ефективності вітаміну D навіть за його достатнього рівня.

Що стосується оцінки рівня магнію, пані Фаррелл радить не покладатися лише на аналізи крові, оскільки магній здебільшого зберігається в органах і кістках, а не в кровотоці. Тому аналіз крові не дає повної картини. Вона радить звернути увагу на симптоми, вживання алкоголю або високий рівень стресу, які можуть вказати на необхідність збільшення кількості магнію.

За матеріалами The Epoch Times USA