ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Пляжі Азовського моря радіоактивні

Велика Епоха
Фото: novaya.com.ua
Фото: novaya.com.ua
Ніжитися на пляжах Азовського побережжя небезпечно. У зонах відпочинку під Маріуполем виявлено радіоактивний пісок. Там не рекомендується ні загоряти, ні купатися, пише Новая Газета.


Як пише газета "Новая", нинішня ситуація просто критична — так званих чорних пісків в порівнянні з минулим роком стало більше в шість разів! Устрашає динаміка розповсюдження шкідливих речовин. Щорічно небезпечним піском покривалося в середньому 200 кв. м берега, проте в нинішньому сезоні відбувся стрибок до 1000—1200 кв.м.

«Чорні піски» в межі Маріуполя в основному дислокуються на пляжі селища Піщаний. Радіаційний фон в цих зонах іноді досягає 180 мікрорентген в годину (при нормі не вище 30).

«Хоча на таких пляжах і заборонено знаходитися, відпочиваючі все одно сюди приходять. Загоряють, в основному, приїжджі. При цьому вони розуміють, що радіація небезпечна для здоров'я», — розповів начальник прес-служби міськвідділу МНС Даріел Аджиба.

Причину радіації та її розповсюдження екологи не називають. Але відомо, що в радянські часи неподалік берегової лінії розробляли родовище по видобуванню торію — природного радіонукліда, який використовують в металургії. Торій залягає глибоко в земній корі. У нашому випадку в морі утворився крупна тріщина, через яку чорні піски виходять на дно. Потім їх вимиває штормом і викидає на берег. У разі сильного вітру лічильник Гейгера на приазовських курортах зашкалює. Про це, звичайно, щоб не відлякати туристів, прагнуть не говорити. Переважно чорний пісок присипають звичайним, хоча раніше торій вивозили і закопували в глину, що дозволяло значно знижувати випромінювання.

«Безумовно, комунальні служби повинні відвезти такі піски на спецполігони для утилізації, але оскільки у них немає грошей, то цього року обмежилися лише поверхневим боронуванням пляжу, — говорить завідувач відділенням радіаційної гігієни Маріупольської міської СЕС Ігор Єгоров. — В результаті вдалося знизити радіаційний фон 45—60 мікрорентген, але це теж перевищує допустиму норму».

Навіть при таких показниках радіація руйнує організм людини, говорять експерти.

«Доза понад 30 мікрорентген приводить до пошкодження клітин, викликає схильність до ракових захворювань. Люди, які проживають на території Піщаного, отримують норму, що у декілька разів перевищує, радіоактивну дозу. У особливій групі ризику знаходяться діти — у них руйнується імунна система, спостерігається занепад сил, брак заліза в організмі. Тому «чорний пісок» необхідно утилізувати, а місцеві жителі повинні знаходитися під постійним контролем медиків», — розповів Володимир Осипенко, експерт Національної комісії з радіаційного захисту населення України.

За своїми властивостями збагачений торій не поступається урану. «Чорні піски» (мовою науки — моноцити) є в Україні, Індії і Перу.