• Інститут масової інформації закликає поновити трансляцію NTD

  • Четвер, 4 вересня 2008 року

Олімпіада в Пекіні завершилася, і звідти виїхали західні журналісти, які виявилися здатними на протест проти цензури. А народ Китаю й досі лишається без можливості отримати альтернативну інформацію з незалежного джерела. Єдиний неурядовий китайськомовний канал, який надавав інформацію без цензури, було заблоковано.

16 червня 2008 року французька компанія супутникового зв’язку Ютелсат Комунікейшенз (Eutelsat Communications) припинила трансляцію на Китай незалежного телеканалу «New Т ang Dynasty» (NTD). І хоча Ютелсат пояснює це перебоями у системі живлення, «Репортери без кордонів», провівши власне незалежне розслідування, стверджують: відімкнення  NTD  «було заздалегідь спланованим та політично вмотивованим»  і було пов'язане з бажанням президента «Ютелсат» Джуліано Боретто отримати комерційні вигоди від компартії Китаю.  

 

З того часу, як трансляцію NTD було заблоковано, правозахисники, політичні діячі та незалежні журналісти по всьому світі виступають з вимогами поновити трансляцію NTD на Китай.  Нещодавно до цих закликів долучилася й Україна.  

28 серпня українське бюро NTD  разом з Інститутом масової інформації (ІМІ), недержавною організацією, яка займається захистом свободи слова та сприянням розвитку української журналістики, провели прес-конференцію «Порушення прав незалежних медіа», де підняли питання блокування трансляції незалежного телевізійного каналу «New Тang Dynasty» (NTD) на територію континентального Китаю».

 

Що ми з наємо про Китай?

 

Вікторія Сюмар — виконавчий директор ІМІ вважає, що незважаючи на те, що Китай претендує на звання супердержави, про нього відомо небагато. «Ми маємо справу з надзвичайно технологічною системою цензури, яка доволі небезпечна. Зважаючи на те, що її можуть запозичити інші режими і на те, що сам Китай хоче відігравати роль супердержави, він має бути під більш пильним контролем світової спільноти щодо забезпечення як свободи слова і преси так і прав людини», - наголосила вона.

У своєму виступі пані Вікторія відзначила, що єдиною загальнодержавною телевізійною мережею в КНР є — державна. Вона нараховує 16 каналів. В країні немає жодного приватного телеканалу, який транслювався би навесь Китай. Усьго в країні існує близько 700 регіональних каналів, але

всі вони забовязані транслювати єдиний головний випуск новин о 19.00, який випускається Центральним телебаченням. При цьому за його зміст відповідають дві державні структури, одна з яких — відділ пропаганди. Вікторія Сюмар зазначає: «Китай — єдина країна в світі, яка може контролювати Інтернет. І хоча вчені говорили, що це неможливо, в 2005 році вони дійшли висновку, що Китай має найбліьш широкомоштабну та ефективну законодавчу і технологічну систему для здійснення цензури в Інтернеті».

На думку Вікторії, компанія Ютелсат, порушивши умову договору і припинивши трансляцію NTD, вчинила непорядно з точки зору ділових стосунків. «На жаль, у цій ситуації Ютелсат виступає класичнимелементом цензури. Я вважаю, що це може серйозно вдарити по його репутації. Після такого формування громадської думки щодо дій Ютелсат, їхні партнери будуть думати чи варто мати ділові стосунки з такої компанією, і чи не вдарить це по їхній репутації».

 

Блокада незалежного каналу

На прес-конференції Олександр Німенко, директор російського бюро NTD, зазначив: «Ютелсат офіційно стверджує, що у них немає упередженого ставлення до NTD. Але згідно з розслідуванням, проведеним«Репортерами

без кордонів», китайский уряд неодноразово чинив тиск на компанію Ютелсат і був готовий проводити перемови щодо подальшої співпраці тільки після того, як Ютелсат відімкне NTD».

 

Згідно з інформацією, опублікованою «Репортерами без кордонів», представник Ютелсат у Пекіні заявив: «Це голова нашої фірми у Франції вирішив перервати сигнал NTD. Ми могли відключити будь-який із передавачів. (...) Це сталося тому, що ми отримали скарги та попередження від китайського уряду. (...) Два роки тому Державний комітет телебачення та радіомовлення невпинно повторював: «Зупиніть це телебачення перш ніж ми почнемо говорити». (Детальніше зрослідуванням «Репортерів без кордонів»  можна ознайомитися тут: http://www.rsf.org/article.php3?id_article=27818)

 

«Цей інцидент демонструє, що цензура китайського уряду торкнулась вже європейської компанії. Якщо зараз це не зупинити, свобода незалежних ЗМІ буде під загрозою. Ми, співробітники телеканалу NTD, закликаємо міжнародне співтовариство, Раду директорів Ютелсат і його акціонерів, незалежних журналістів стати на захист свободи слова та інформації та надати підтримку NTD», - закликав Олександр Німенко..

 

Довідка:
 
«New Тang Dynasty» («Нова династія Тан» http ://www.ntdtv.com/ ) - незалежний, некомерційний китайськомовний телеканал, який транслюєтакож програми англійською мовою. NTDTV почало супутникове телемовлення у Північній Америці в лютому 2002 року, і в 2003 році розповсюдило 24-годинне щоденне телемовлення на територію Азії, Європи й Австралії. Головний офіс NTD розміщений у Нью-Йорку. Репортери й кореспонденти компанії працюють у понад 70-ти містах усього світу.

Китайська компартія вбачає у NTDTV ворога, оскільки цей канал передає інформацію на заборонені в Китаї теми такі як: атипова пневмонія, Тайвань, переслідування Фалуньгун, репресії в Тибеті, підпільні християнські церкви, народні акції протесту, демократичні рухи та ін., які стосуються ситуації прав людини і корупції в Китаї. Саме тому китайський уряд постійно намагається блокувати цей канал, тиснучи на супутникові компанії та уряди.

 

У 2005 році президент Ютелсат Джуліано Боретта вже намагався разірвати контракт с NTD задля отримання дозволу на трансляцію літніх Олімпійських Ігор в Пекіні. Але завдяки підтримці  NTD Американським та Європепейським урядами, а також правозахисними організаціями, Ютелсат продовжив трансляцію NTD на Китай.

Марта Когут. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...