ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українці 20 березня побачать сонячне затемнення

Велика Епоха
У п'ятницю, 20 березня, з усієї території України можна буде побачити сонячне затемнення, найактивніша фаза якого припаде приблизно на 12.00—12.20, повідомляє «Бі-бі-сі».

Фото: Chung Sung-Jun/Getty Images
Фото: Chung Sung-Jun/Getty Images
Хоча за астрономічною класифікацією це затемнення відносять до повних, з України буде видно, як Місяць закриває лише близько половини сонячного диска. Для того, щоб настали сутінки, цього явно недостатньо, тому затемнення цілком можливо пропустити, якщо не стежити за ним навмисне.

Незахищеними очима дивитися на Сонце більше 15 секунд небезпечно для сітківки навіть під час затемнення. Тому очі слід захистити, і сонячні окуляри для цього не згодяться.

«Найефективніший фільтр — це стара 35-міліметрова фотоплівка. Якщо підставити її на світло, вона стане чорною і непогано заблокує інтенсивне світло», — розповідає астроном-любитель Девід Пауелл, що живе в Києві.

Але навіть крізь плівку краще не дивитися на сонце більше 30—40 секунд поспіль. Слід робити перерви для очей.

Сфотографувати сонячне затемнення телефоном чи звичайним фотоапаратом, навівши його на сонце, не вийде. Зате вийде пошкодити інтенсивним світлом матрицю у телефоні.

У 2015 році затемнення відбудеться майже одночасно із весняним рівноденням, яке припадає на 21 березня. Але, за словами астрономів, це випадковість.

П'ятничне затемнення буде повним, але спостерігати його вдасться лише із порівняно вузької смужки у Північному Льодовитому океані. У цю смужку потрапляють Фарерські острови та норвезький архіпелаг Шпіцберген.

Щасливці, які стануть свідками повної фази затемнення, зможуть побачити, як на потемнілому серед білого дня небі на кілька хвилин стануть видні зірки. Звісно, якщо небо буде безхмарним.