ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

За Сі Цзіньпіна жінки стали «громадянами другого сорту»

Велика Епоха
Американки китайського походження в Нью-Йорку протестують на підтримку переслідуваних феміністок у Китаї.

У Китайській Народній Республіці (КНР) активісток феміністського руху заарештовують і саджають до в'язниці за опозицію. Це не дивно, адже комуністичний уряд у Пекіні боїться будь-якого організованого інакомислення.

З часів голови Мао Цзедуна (1893-1976) жінкам ніколи не дозволяли посідати гідне місце в КНР. Незважаючи на його твердження, що «жінки тримають половину неба», насправді їхня роль у суспільстві була явно принижена. А сьогодні, за Сі Цзіньпіна, всю ідею гендерної рівності повністю перевернуто.

Демографічна проблема як виправдання

На зустрічі 2022 року з новим керівництвом Всекитайської федерації жінок — організації із захисту прав жінок, яка була створена режимом 1949 року й до 1957 року мала назву Всекитайський демократичний фонд жінок, — Сі пояснив, що пріоритетом для жінок не має бути їхній особистий розвиток. Як повідомило державне інформаційне агентство «Сіньхуа», Сі закликав жінок ставити на перше місце сімейну гармонію та соціальний розвиток, закликаючи їх «активно культивувати нове сприйняття шлюбу та дітонародження, краще орієнтувати молодих людей у їхньому розумінні шлюбу, дітонародження та сім'ї, удосконалювати й підтримувати політику дітонародження, активно реагувати на старіння населення».

Це може звучати розумно для тих, хто схильний підтримувати традиційні сімейні цінності. Насправді це пов'язано зі зниженням народжуваності в КНР.

Пригнічуючи ідею гендерної рівності, Сі хоче, щоб китайські жінки були обмежені роллю народжувати більше дітей, оскільки демографія стає фундаментальною проблемою в КНР. Багато молодих китаянок не хочуть мати дітей через великі витрати на догляд за дітьми, перешкоди для кар'єри та гендерну дискримінацію.

У КНР, незважаючи на риторику про «кінець бідності», комуністичне керівництво не дбає про добробут простих людей. Збільшення чисельності населення означає лише збільшення кількості дешевої робочої сили, зайнятої на заводах, що дасть змогу виробляти більше багатства, яке значною мірою поповнить скарбницю номенклатури КПК.

Жінки торгують на вулиці, Китай.

Протягом 75 років, що минули з моменту захоплення влади комуністами, в китайському суспільстві завжди домінували чоловіки, незважаючи на галас навколо Цзян Цин, дружини Мао.

Саме чоловіки очолили спроби вивести КНР із хаосу, породженого абсурдом Культурної революції (1966-1976) та голодом, спричиненим нерозсудливістю Великого стрибка вперед (1958-1962). Стрімке зростання китайської економіки під час правління Ден Сяопіна в основному очолювали чоловіки.

У Політбюро партії немає жодної жінки. Уперше за 25 років у виконавчому керівництві КПК, що складається з 24 членів, одні чоловіки. За всю історію КПК тільки шість жінок були повноправними членами Політбюро. Жодна жінка не входила до складу Постійного комітету Політбюро, що складається із семи членів. У 2022 році тільки 11 жінок було обрано до Центрального комітету партії, що становить лише 5,4% від загальної кількості членів ЦК.

Активістка Софія Хуан Сюецінь

Однією з жертв підтримуваної державою ворожості до жінок-активісток став організований у Китаї рух, що протестує проти сексуального насильства над жінками. Показовий випадок Софії Хуан Сюецінь, затриманої 2021 року. Журналістка-фрілансерка, вона була помітною фігурою в китайському русі «MeToo». У 2018 році вона допомогла аспірантці виступити зі звинуваченнями проти свого наукового керівника. Вона також написала про свій особистий досвід сексуальних домагань під час роботи в одному з китайських новинних агентств. У результаті їй було пред'явлено звинувачення в підривній діяльності. У 2023 році вона все ще перебувала у в'язниці. Вона нудилася в одиночній камері в одному з місць, відомих як «чорні в'язниці».

Історія китайської чемпіонки з тенісу Пен Шуай досі свіжа в пам'яті громадськості. У листопаді 2021 року вона зникла після того, як звинуватила Чжана Гаолі, колишнього віцепрем'єра Держради КНР, у сексуальному насильстві над нею. Пізніше вона знову з'явилася і зняла своє звинувачення.

Якщо на Заході радикальний фемінізм сприяв руйнуванню традиційної сім'ї, то в КНР це жива сила в боротьбі з тоталітаризмом.

За матеріалами BITTER WINTER