ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китай і Росія почали використовувати невеликі банки поблизу кордону, щоб обійти санкції

Велика Епоха
Президент Росії Путін і віцепрезидент Китаю Хань Чжен під час зустрічі в Харбіні, Китай, 17 травня 2024 року. (Sputnik/Mikhail Metzel/Pool via REUTERS/File Photo)

Можливості торгівлі між Росією і Китаєм звузилися після того, як минулого тижня США запровадили санкції проти єдиної філії російського банку в Китаї, проте візит Путіна минулого місяця допоміг забезпечити обом країнам альтернативні варіанти оплати, повідомили Reuters три джерела.

За їхніми словами, після візиту Путіна до Китаю в прикордонних регіонах було створено спеціально уповноважені банки, які дають змогу російським компаніям відкривати рахунки нерезидентів (NRA) у китайських банках, і цей крок став важливішим після того, як шанхайська філія банку ВТБ потрапила під санкції.

У 2023 році обсяг торгівлі між Росією і Китаєм зріс до рекордних 240 мільярдів доларів.

Обхідний шлях, у якому задіяні невеликі регіональні банки, здатні поки що залишатися поза увагою американських санкцій, показує, як Москва і Пекін змушені робити дедалі складніші кроки, щоб забезпечити продовження двосторонніх платежів, але водночас потенційно наражати деякі китайські фінансові компанії на американські санкції, оскільки вони намагаються обійти обмеження.

Схема, в якій задіяні невеликі банки, що мають обмежений або нульовий бізнес з країнами, які Росія вважає недружніми, знижує ризик наслідків для Китаю.

Однак вікно для здійснення ними платежів на користь російських компаній може звузитися. Цього місяця високопоставлений чиновник Мінфіну США заявив, що він працює над виявленням невеликих банків зі слабкими відділами з дотримання законодавства, які все ще допомагають обробляти транзакції, що сприяють військовому виробництву Росії.

«Після візиту Путіна в одній із провінцій Китаю з'явилися банки, які відкривають рахунки NRA для російських компаній на території Китаю», — повідомило одне з джерел.

Лише кілька банків, розташованих поблизу кордону на північному сході країни, як і раніше, працюють із Росією, сказало друге джерело в банківській сфері.

«Сьогодні ми навіть не говоримо про ... великі і середні банки», — сказав співрозмовник. «Жоден із них не працює з Росією».

Банк ВТБ уже перебував під санкціями, але Мінфін США змінив обмеження щодо російських банків, які раніше були об'єктом санкцій, включивши до них іноземні організації, зокрема шанхайську філію ВТБ, що, за словами джерел, ускладнить потоки платежів.

«Філію російського банку, яким ми всі любимо користуватися в Китаї, включили до пакета санкцій», — сказало джерело на ринку платежів, яке очікує, що в результаті навіть китайські банки припинять усі операції з філією.

Найбільший приватний російський кредитор, Альфа-банк, уже кілька місяців працює над відкриттям двох китайських філій — у Шанхаї та Пекіні, але безуспішно. Це не завадило йому заявити про свої китайські повноваження, прикрасивши свій стенд величезним червоним надутим драконом на економічному форумі в Санкт-Петербурзі цього місяця.

«Американські санкції — найстрашніші, зокрема і для наших китайських партнерів», — говорить джерело на ринку платежів. «Як кажуть китайці, вони бояться їх, як тигра».

За словами співрозмовника, загроза введення додаткових санкцій, які можуть позбавити установи доступу до долара, лякає китайські банки, які не хочуть втрачати доступ до світових ринків.

«Ніхто в Китаї не готовий потрапити під вторинні санкції і втратити світовий ринок тільки через Росію», — сказало джерело на ринку платежів.