ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Кількість страт в Ірані зросла на 40%, повідомляє доповідь ООН

Велика Епоха
Генеральний секретар Антоніу Гутерріш

Вища посадова особа ООН занепокоєна кількістю страт в Ірані, яка зросла більш ніж на 40% за рік у 2023 році, йдеться в доповіді, представленій у четвер Раді з прав людини в Женеві, пише Anadolu Agency.

«Згідно з отриманою інформацією, у 2023 році було страчено щонайменше 834 людини, що на 43% більше, ніж у попередньому році», — заявила Нада аль-Нашиф, заступник Верховного комісара з прав людини, представляючи доповідь Генерального секретаря Антоніу Гутерріша про права людини в Ірані.

«Особливу тривогу викликає збільшення на 84% кількості страт за злочини, пов'язані з наркотиками, у 2023 році, що є найвищим показником майже за десятиліття», — додала вона.

Меншини, як і раніше, непропорційно страждають від страт: 20% всіх страт у 2023 році було скоєно щодо представників етнічної громади белуджів.

«Відзначаючи загальне зниження кількості дітей, засуджених до смертної кари з 2014 року, автори доповіді висловлюють жаль з приводу страти двох дітей у 2023 році», — заявила аль-Нашиф.

Автори доповіді закликають Тегеран негайно запровадити мораторій на смертну кару як перший крок до її скасування і заборонити страчувати всіх злочинців, яким на момент скоєння передбачуваного злочину не виповнилося 18 років.

Зізнання під тортурами

«На превеликий жаль, за звітний період було страчено двоє людей у зв'язку із загальнонаціональними протестами у вересні 2022 року, унаслідок чого загальна кількість страчених досягла дев'яти осіб», — сказала аль-Нашиф.

Вона додала, що «в цих справах фігурують серйозні звинувачення в тому, що зізнання було отримано під тортурами і порушено належні процесуальні норми».

У доповіді йдеться про те, що журналісти і письменники зазнають переслідувань за свою роботу, і що у 2023 році до в'язниці було ув'язнено щонайменше 49 письменників.

«Художники також зазнавали переслідувань за здійснення свободи думок та їхнього вираження, зокрема художник Тумадж Салехі, пізніше засуджений за "поширення корупції на Землі", що карається смертною карою, за погляди, висловлені ним у контексті загальнонаціональних протестів у 2022 році», — зазначає аль-Нашиф.

У доповіді також описується обстановка залякування, примусу і репресій щодо адвокатів, які оскаржують судові розгляди, правозахисників і сімей жертв протестів.

«У доповіді висловлюється постійне занепокоєння у зв'язку із законопроєктом "Про підтримку сім'ї шляхом заохочення культури цнотливості та хіджабу" (законопроєкт про цнотливість і хіджаб), що спрямований на посилення обов'язкових вимог щодо носіння хіджабу жінками та дівчатками і запроваджує суворі покарання за недотримання цих вимог».

«Не дивлячись на успіхи, досягнуті жінками та дівчатками в Ірані, зокрема у сфері освіти та в забезпеченні участі в політичному і суспільному житті, жінки продовжують стикатися з постійними значними перешкодами на шляху до політичного представництва, що стане очевидним на парламентських виборах у березні 2024 року», — йдеться в доповіді.