• Відкриття виставки 'Геноцид проти ромів' пройшло не без екцесів

  • Вівторок, 27 березня 2007 року

Роми скаржаться на дискримінацію в Україні. Відкриття 20 березня виставки «Голокост проти Ромів» стало тому підтвердженням.

Охочих переглянути експозицію зустрічали вже з самої вулиці, та не організатори виставки, а пікетувальники цього заходу. Такі ж роми, але «обділені».

-     Дискримінація для нас звична справа, - каже організатор акції, президент всеукраїнської громадської організації «Центр об’єднання і захисту прав ромів» Михайло Конденко. - Вона була й за часів Російської Імперії, і за часів Радянського Союзу. І на жаль, в демократичній Україні ситуація стала ще набагато гіршою.

Близько 20 пікетувальників тримали плакати з написами «Народ Рома вимагає прозорості та пояснень розподілу  коштів жертвам Холокосту», «Народ Рома вимагає легалізації, тому що він є невід’ємною частиною українського суспільства», «Вікторе Ющенко, захистіть дітей народу Рома від свавілля та дискримінації» та ін.

За словами пана Конденка, європейські інституції виділяють значні допомоги, гранди, для поліпшення рівня життя ромів. За попередніми підрахунками ця сума становить до 25 млн. євро. Але ці гроші «тануть серед фондів, громадських ромських організацій, на кожну з яких було виділено близько 400-800 тис. євро». Якщо якісь гроші й виділяються безпосередньо ромським сім’ям, то тільки для «годиться, аби пішов слух».

- А ось нещодавно була роздача пайків і дійшло до того, що людям заносили тухле тушковане м'ясо, а деяким і взагалі нічого, продовжує Михайло Конденко. - Державна вертикаль політики України ніяк не може зрозуміти, що цигани – це народ, це нація. У нас є свої принципи і мораль, і традиція. Сьогодні певне громадянство хоче, щоб цигани асимілювалися.

Організатори ж заходу пояснили такі заяви пікетувальників, боротьбою за владу серед лідерів ромських організацій в Україні та просто недостатнім рівнем освіти серед представників цієї національної меншини. 

У церемонії відкриття виставки взяли участь живі свідки Голокосту, високі урядовці, представники ООН в Україні та ін.

Експозиція виставки, що складається з 87 стендів (фотодокументи, архівні матеріали, приватні листи, періодичні видання 1941-1945 рр.), присвячена трагедії ромського народу в роки Другої світової війни в Європі.

За словами організаторів виставки, працюючи над добором матеріалів і можливістю перевезення виставки в Україну, вони прагнули показати не суху статистику фактів, а дати змогу всім відвідувачам побачити на власні очі через фотографії й донині невідомі архівні документи увесь жах кривавого злочину проти мирних людей, що коївся у часи Другої світової війни, відчути емоційний стан моторошних подій, читаючи періодичні видання того часу й приватні листи тих, хто став жертвами нацистських переслідувань.

Ця виставка, яка створювалася багато років поспіль Німецьким документально–культурним центром «Сінті та Рома» (Хайдельберг), вперше була презентована в 2006 році в Раді Європи (в Стразбурзі) і в 2007 році в   Організації Об’єднаних Націй (Нью-Йорк). Тепер її зможуть побачити і в Україні. Таку можливість надали Міжнародний Центр Толерантності (за підтримки народного депутата Олександра Фельдмана) разом з Гьоте-Інститутом, Посольством ФРН в Україні та Ромським жіночим фондом «Чіріклі».

Виставка триватиме до 4 квітня 2007 року. Вхід вільний.

Довідка:

За даними останнього перепису населення в Україні проживає 47 600 ромів. За свідченнями громадських організацій - до 400 тисяч.

У роки Другої світової війни ромів безжально і масово знищували разом з євреями. Жертвами нацистських переслідувань стали близько 3 мільйонів ромів. Їхні могили розкидано по всій Європі, їх тисячі. В Україні під час німецької окупації роми зазнали тоталітарного винищення: вони були одними з перших жертв Бабиного Яру. Сьогодні в країні 3,5 тис. ромів вважаються жертвами геноциду.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...