• Пізнавайте природу

  • Неділя, 24 грудня 2006 року
У ритмі сучасного світу, який прискорюється, важливо зуміти зупинитися й перевести подих. Але не тільки в буквальному розумінні зробити перерву на відпочинок, а «вдихнути» в себе запахи, краєвиди й звуки природи, тим самим, освіжаючись і наповнюючи енергією тіло й розум.
Крім того, ведучи щоденник і використовуючи кілька нескладних прийомів, ви зможете виявити глибший взаємозв'язок із природою. Ви не тільки відкриєте багато незвичайного - ви відчуєте, ніби ви оживаєте й прокидаєтеся, гармонізуючи навколо свої відносини із природою.
Нижче викладені деякі міркування, які допоможуть вам досліджувати ваші інстинктивні реакції на природу й стати натуралістом-любителем. Усе, що вам знадобиться, це відкритий розум, щоденник і обов'язкова умова проводити час на відкритому повітрі. Інші недорогі інструменти дослідження включають книги, довідкова допомога, акварельні фарби й набір кольорових олівців і ручок.
По-перше, відшукайте місце для вивчення природи. Виберіть місце, що бентежить вашу душу й розум, - те, яке викликає у вас інтерес і відчуття причетності. Залежно від того, де ви живете, найближчим варіантом може бути, наприклад, двір вашого будинку. Інші варіанти можуть бути достатньо цікавими й знайдені практично всюди - це може бути як сад на даху будівлі, так і затишний куточок у міському парку.
Ведення поміток - це спосіб зберігати ваші відкриття, організовувати ваші думки й відстежувати інформацію. Реєструйте все, що ви бачите, чуєте й відчуваєте, запахи, які ви відчуваєте, - помітки можуть бути про що завгодно.
Розмірковуйте
Потратьте якийсь час на описування того, що ви побачили, і як це на вас вплинуло. Дозвольте вашим словам литися плавним потоком, без зупинок на перевірку написаного. Ідіть за перебігом ваших думок і відзначайте, де вони заволодівають вами.
Для того щоб по-справжньому цінувати й досліджувати природу, використовуйте всі ваші відчуття. Спробуйте виконати наступні прості вправи:
 
Прислухайтеся
Сядьте в тиші й закрийте очі на кілька хвилин. Уважно слухайте те, що відбувається навколо вас. Потім розплющте очі й слухайте ще кілька хвилин. Спробуйте пов'язати рухи зі звуками.  Протягом п'яти хвилин запишіть усе те, що ви почули.
Нюх
Наше відчуття нюху не настільки розвинене, як у більшості тварин, але те, що ми відчуваємо, залишається з нами. Постарайтеся сидіти нерухомо протягом п'яти хвилин. Відзначте різні запахи й образи, враження й відчуття, які ці запахи викликають. Далі, походіть навколо цього місця й поспостерігайте, як і де запахи змінюються. Повторюйте цю вправу в різній порі дня й року, а також при різній погоді.
Дотик
Ми щодня стикаємося із природою, але рідко самі це помічаємо. На прогулянках не забувайте про ваші відчуття вітру, вологості, трави, дерев, листя й т.і. Після цього письмово опишіть ваші відчуття. Охарактеризуйте предмети, такі як гори або скелі, які  ви зустріли на вашому шляху. Окрім цього, порівняйте й зіставте такі протилежності, як верхні й нижні частини листя дерев і т.і.

Зір


Існує багато способів бачити. Наприклад, вирішення конкретного завдання (скажімо, встановлення виду квітки) визначає, де і як вам потрібно сфокусувати вашу увагу.
Ваш настрій також впливає на те, що ви бачите, і як ви це бачите. Ось кілька способів зміни ракурсу вашої уваги:
• Чергуйте фокусування й розфокусування зору - це трохи нагадує денні марення. Візьміть який-небудь предмет і нормально сфокусуйтеся на ньому, одночасно спрямуйте увагу на периферичний зір.
• Концентруйтеся на кольорах: скільки різних кольорів і відтінків ви бачите? Придумайте їм назви й спробуйте створити палітру для певного місця.
• Концентруйтеся на стосунках: відзначайте стосунки між рослинами, тваринами, комахами, деревами й погодою. Постежте, як бджола запилює квіти, як маленькі пташки переслідують і атакують сокола або ворону, як білки перестрибують із дерева на дерево.
 • Концентруйтеся на деталях. Виберіть будь-який предмет, наприклад, квітку - і розглянете його з усіх боків, відзначаючи щонайменші його деталі: колір, розмір, форми всієї квітки й різних його частин, а також способи їх поєднання.

На основі зроблених нарисів і заміток на полях розробіть свій власний природний глосарій і складіть цілісне представлення побаченого вами, звернувшись за допомогою до довідкового керівництв і джерел інформації в Інтернеті.

Зі всього того, що ви дізналися в процесі пізнання природи, імовірно, найкориснішим є усвідомлення величезної павутини життя, від якого залежить наше з вами існування. Краще за всіх це висловив поет Гері Снайдер: «Природа - не місце для прогулянок, а дім». Бережіть природний світ, як ваш рідний дім, і вона, неодмінно, винагородить вас.
Версія англійською The Epoch Times (Велика Епоха)

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...