• Як писався знаменитий китайський роман «Трицарство»

  • Четвер, 4 червня 2015 року

Культура Китаю багата і різноманітна, і одним із кращих її надбань є чотири великих класичних романи: «Трицарство», «Подорож на Захід», «Річкове прибережжя» і «Сон у червоному теремі». А що ми знаємо про автора першого з цих романів?

Роман «Трицарство» залишається дуже популярним як серед китайців, так і в інших країнах світу і в наш час. Його автором вважають Ло Гуаньчжуна, який жив наприкінці династії Юань і початку династії Мін.

Політична обстановка в кінці династії Юань

За династії Юань китайцям, які живуть на півдні, в основному не довіряли займати державні посади в уряді монголів у зв'язку з величезною прірвою між культурою кочівників і сільськогосподарським способом життя [корінного населення]. Політична атмосфера підстьобнула тисячі вчених-конфуціанців переїхати викладати в школи на півдні і влитися в його культурне співтовариство. Це швидко змістило економічний і культурний центр з півночі на південь Китаю.

З середини династії Юань південне місто Ханчжоу стало найбільш успішним торговим центром і діяло як культурний магніт для театральних талантів. Подібно до багатьох інтелектуалів, які мігрували з півночі на південь, Ло Гуаньчжун переїхав до Ханчжоу і вчився в південному Китаї.

В кінці династії Юань в конфуціанських школах розвивалася ідея про те, що така чеснота як відданість повинна полягати в принципах, а не поширюватися на правителя або династію. Ло, ймовірно, прийняв цю філософську ідею, адже її вплив залишив значні сліди в його роботі.

Написання роману «Трицарство»

В офіційних історичних записах мало що можна знайти про особисте життя Ло Гуаньчжуна, проте вважається, що імовірно він почав писати свій роман «Трицарство» у віці близько сорока років і закінчив його в шістдесят з гаком. Роман був опублікований через кілька років після його смерті і відтоді протягом більш ніж шестисот років користується великою повагою і популярністю у Східній Азії, особливо в китайських общинах. Однак за правління різних династій в нього неодноразово вносилися поправки, і наразі публікується виправлений варіант часів династії Цін.

Історичний роман «Трицарство» оповідає про кінець династії Східна Хань від 184 до 280 років нашої ери. У цьому шедеврі історичного роману в 120 главах міститься в цілому 800 тисяч слів і задіяна майже тисяча історичних персонажів. У романі Ло успішно переплів легенду, популярний фольклор, філософські ідеї з офіційними історичними записами і створив багато яскравих персонажів з драматичними історичними подіями в трьох царствах. Чесноти відданості, праведності, мужності, карма, магічна сила і реінкарнація захоплюють не тільки групи інтелігенції, а й маси простих громадян.

Події роману концентруються навколо тодішнього царства Шу, побудованого великим воєначальником, і його конфліктах із двома іншими царствами, якими керували дуже здібні правителі. У романі описуються численні військові битви, в яких були використані незвичайні стратегії.

Роман у найдрібніших деталях описує політику, дипломатію, ідеологію і моральність. Часто він змушує читачів поринути в глибоку задуму, коли герой змушений зробити вибір, часто трагічний, між відданістю і політичними наслідками. Перші рядки роману — «Великі сили Піднебесної, довго будучи роз'єднаними, прагнуть з'єднатися знову і після тривалого єднання знову розпадаються»*, — незважаючи на їхнє спірне походження, пустили глибоке коріння в традиційній китайській культурі.

Новий напрямок історичних романів

Успішний перехід від фольклору до добре структурованого, заснованого на главах твору зробило «Трицарство» віхою китайських історичних романів. Починаючи з публікації «Трицарства», багато письменників почали наслідувати приклад Ло Гуаньчжуна, і історичні твори стали головним напрямком у китайській літературі.

Роман мав великий вплив на китайську літературу і суспільство. Багато з описаних у ньому історій були в минулому перетворені на театральні вистави, а в наші часи — на серіали, фільми та відеоігри. Безліч крилатих фраз і філософських висловів китайської літератури взяті з цього роману.

Ло Гуньчжуну приписується співавторство і в написанні роману «Річкове прибережжя», ще одного шедевра з чотирьох великих класичних романів. Тим не менш, лише «Трицарство» забезпечило йому місце в історії китайської літератури.

*Ло Гуаньчжун, «Трицарство». Переклад з китайського В.А.Панасюка, Вірші в обробці І.Мірімського, ГИХЛ, М., 1954, стор. 1.

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...