• Заклади швидкого харчування: більше шкоди ніж користі?

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Четвер, 19 березня 2009 року
Заклади, де можна швидко перекусити (або як їх ще називають — «фаст-фуд»), впевнено стають невід’ємною частиною буденного життя українців, адже це швидко і зручно. Відвідувачі — і студенти, і середній клас, і навіть ті, хто має можливість харчуватися вдома, однак хоче зекономити час та позбавити себе необхідності приготування їжі та пов’язаних із цим супутніх процесів.

На сьогодні практично кожен киянин хоча би раз смакував чудернацьким біг-маком у «МакДональдсі» або здоровенним бутербродом-айсбергом у «Містер Снеку». Все це — частина іноземної культури, яка настільки гармонійно влилася у наше життя, що нині ніхто й не подумає вважати картоплю-фрі або Кока-Колу чимось заморським.

Ера фаст-фудів розпочалася 2 березня 1955 року, коли підприємець Рей Крок зареєстрував компанію McDonald’s System, Inc. Уже в 1963 році об’єм реалізації гамбургерів підприємства виріс до мільйона штук на день, а мережа магазинів стрімко розширювалася.

Перший «МакДональдс» з’явився у Києві 24 травня 1997 року у Києві. Гарно організований бізнес розрісся за десять років до 58 закладів. Тепер відділення компанії є не лише у столиці, а й у найбільших містах України — Харкові, Дніпропетровську, Донецьку, Львові, Одесі та інших.

Цікаво, що прихід фаст-фудів на український ринок спричинив формування вітчизняних підприємств. Мережі ресторанів швидкого харчування «Швидко», «Смачна картопля» зосереджуються в основному у Києві. Вони тією чи іншою мірою копіюють західні ідеї, безперечно, вносячи свою корективу. Картоплі-фрі, для прикладу, у меню «Смачної картоплі» немає. Замість неї — з салом та шкварками.

Для ресторанів швидкого обслуговування характерним є приготування невеликого (порівняно з класичним рестораном) асортименту страв, відсутність офіціантів та висока швидкість роботи касирів, яка не допускає створення черг. Нині існує багато різновидів формату швидкого обслуговування. В одних ресторанах приймають замовлення і збирають прямо на касі; в других гість проходить вздовж буфету, збираючи страви на тацю, і розраховується на касі в кінці роздаткової лінії. В третіх гостю надається вільний доступ до столу зі стравами, а шлях до зали проходить через касову лінію.

В фаст-фудах висока якість приготування страв досягається при вузькому асортименті меню. В ідеалі повинно бути не більше 5—7 м’ясних, 3—5 рибних, 4—5 овочевих, сирних страв і запіканок. Тому введення в такі заклади кількох видів кухонь, наприклад, української, російської, грузинської, італійської, японської тощо нерентабельно. Асортимент меню повинен бути невеликим, але постійним, щоб відвідувачі його знали та звикали до нього. За результати аналізу продажів страв можна поступово вводити нові і забирати страви, на яких малий попит. Для різноманіття також можна вводити 25—30% сезонних або святкових страв. Наприклад, восени та навесні додають овочеві салати, в масляницю — млинці та оладки, в пости — пісні страви тощо.

У фаст-фудах як правило 25—30 робітників, включаючи кухарів, касирів і робітників залу, які обслуговують в одній зміні близько 1000 відвідувачів. Необхідний запас місць повинен складати 20% від кількості відвідувачів, обслуговуваних за день. Наприклад, якщо за результатами маркетингового дослідження було виявлено, що підприємство може обслуговувати за день близько 1000 чоловік, то місць для сидіння має бути не менше 200.

Однак, швидке харчування, яким би воно не було зручним та комфортним, безперечно, має свої мінуси. Всі у школі вчили, що під час споживання їжі не варто поспішати, але вже сама назва «заклад швидкого харчування» передбачає поспіх.

Головна проблема фаст-фуду полягає в тому, що за ним закріпився штамп нездорової їжі. При цьому на ринку сучасного громадського харчування сформувалася тенденція розділення фаст-фуду на сегменти, один із яких включає класичний фаст-фуд, а другий являє собою його більш якісний рівень. Сучасні підприємства фаст-фуду віддають перевагу готуванню виключно з якісних продуктів, дотримуючись моди та попиту на здорову і смачну їжу. Наприклад, багато ресторанів цього типу почали включати в меню дієтичні і вегетаріанські страви.

Фактори, які обумовлюють шкідливість харчування в фаст-фуд

По-перше, на те вона і «швидка їжа«, щоб поглинати її на бігу, не пережовуючи і не роблячи пауз. В результаті до шлунку потрапляють не подрібнені і не змочені слиною шматки їжі. Це спричиняє проблеми з роботою шлунково-кишкового тракту. По-друге — шум і гучна музика. Як з’ясували вчені, у людей, які споживають їжу в переповнених закусочних під шум і гам відвідувачів, в кілька раз підвищується небезпека шлункових захворювань.

По-третє, на думку вчених, які досліджують вплив цієї їжі на організм людини, надлишкове споживання жирів та цукрів, що наявні в ній, призводить до хімічної залежності, подібної до наркотичної. Тобто постійне відвідування подібних закусочних викликає таку ж хворобливу залежність, як і куріння або споживання наркотиків. Захоплення гамбургерами, колою та смаженою картоплею доволі швидко призводить до зміни хімічних процесів в мозку людини, що найчастіше і відбувається при кокаїновій або героїновій залежності. На користь цієї теорії говорить і той факт, що прихильникам фаст-фуду дуже важко, а іноді й просто нереально повернутися до нормальної їжі і сісти на сувору дієту.

По-четверте, постійне харчування гамбургерами, хот-догами, картоплею та пиріжками викликає досить швидке порушення обміну речовин. Крім того, в цій їжі дуже багато холестерину, а вміст вітамінів і харчових волокон зведено до мінімуму; баланс між білками, жирами та вуглеводами не має нічого спільного з нормальним харчуванням. Результат всього перерахованого сумний не тільки для фігури, але й для зовнішності людини: така фаст-фудівська «дієта» дуже негативно впливає на стан волосся, позбавляючи його блиску та еластичності, а також на шкіру. Тому деякі вчені та лікарі рекомендують відвідувати такі заклади не частіше, як раз у місяць.

Отже, шановний читачу, якщо Ви полюбляєте їсти в таких закладах, будь ласка, задумайтесь, чи варто це того чи ні.Підписатися:

Коментарі