ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Екстремальна посуха на півдні Африки змусила мільйони людей страждати від голоду (ВІДЕО)

Велика Епоха
(Youtube/скриншот)

Посуха в Зімбабве, а також сусідніх Замбії та Малаві, досягла критичного рівня. У Замбії та Малаві оголошено національні лиха. Ботсвана та Ангола на заході, і Мозамбік та Мадагаскар на сході, також страждають від посухи.

На півдні Африки в Малаві допомога потрібна приблизно 9 мільйонам людей, половина з яких — діти. За даними ЮНІСЕФ, понад 6 мільйонів людей у Замбії, з них 3 мільйони дітей, постраждали від посухи. Це майже половина населення Малаві та 30% населення Замбії.

Серйозніших наслідків зазнають жителі Мангве, де, як відомо, посушлива погода. Люди вирощують зернове сорго і просо — культури, стійкі до посухи, що дають шанс на врожай, але навіть вони не змогли протистояти умовам цього року.

Франческа Ердельманн, країнова директорка Всесвітньої продовольчої програми в Зімбабве, каже, що минулорічний урожай був поганим, але нинішній сезон ще гірший.

Перші кілька місяців року традиційно є "худими місяцями", коли домогосподарства відчувають брак продуктів, чекаючи на новий урожай. Однак цього року надій на поповнення запасів мало.

Джозеф Нлейя, 77-річний традиційний лідер у Мангві, каже, що не пам'ятає такої спеки, такої сухості й такого відчаю. "У греблях немає води, русла річок пересохли, а свердловин мало. Ми харчувалися дикими фруктами, але вони теж висохли", — каже він.

Люди нелегально перетинають кордон Ботсвани в пошуках їжі, і "голод перетворює працьовитих людей на злочинців", — додав він.

Результат Ель-Ніньо

"На жаль, очікується, що екстремальні погодні умови стануть нормою в Східній і Південній Африці найближчими роками", — сказала Єва Каділлі, регіональний директор ЮНІСЕФ.

Ель-Ніньо, кліматичне явище природного походження, яке кожні два-сім років призводить до потепління частини Тихого океану, має різний вплив на погоду у світі. На півдні Африки воно означає опади нижче середнього рівня, а іноді посуху, і саме на нього покладають провину за нинішню ситуацію.

Рік тому більша частина цього регіону була залита смертоносними тропічними штормами і повенями. Нині тут немов замкнене коло: то занадто багато дощів, то недостатньо.

Дитячий фонд ООН стверджує, що в східній і південній частинах Африки спостерігаються кризи екстремальних погодних умов, які "накладаються одна на одну": торік обидва регіони пережили бурі й повені, спеку й посуху.

Допомога обмежена

Минулого року численні агентства з надання допомоги попереджали про катастрофу, що насувається.

Відтоді президент Замбії Хакаїнде Хічілема заявив, що 1 мільйон із 2,2 мільйона гектарів основного врожаю кукурудзи в його країні було знищено. Президент Малаві Лазарус Чаквера звернувся по гуманітарну допомогу в розмірі 200 мільйонів доларів.

Дані про 2,7 мільйона постраждалих у сільських районах Зімбабве — це ще не повна картина. За словами представника ВПП Ердельмана, наразі проводять загальнонаціональну оцінку врожаю, і влада з жахом очікує на результати, оскільки кількість тих, хто потребує допомоги, може різко зрости.

Якщо врожай цього року буде списано, то мільйони жителів Зімбабве, південної частини Малаві, Мозамбіку і Мадагаскару не зможуть прогодувати себе до 2025 року. За оцінками Системи раннього попередження голоду USAID, у перші місяці 2024 року 20 мільйонів людей на півдні Африки потребуватимуть продовольчої допомоги.

Роздача продуктів є частиною програми, що фінансується американським агентством USAID і здійснюється Всесвітньою продовольчою програмою ООН.

Багато хто не отримає такої допомоги, оскільки гуманітарні організації також обмежені в ресурсах на тлі глобальної кризи голоду і скорочення фінансування гуманітарної допомоги урядами.