ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Експерти Єльського університету стверджують, що російська економіка «катастрофічно паралізована» західними санкціями

Велика Епоха
Путін (Getty Images)

У міру того, як російське вторгнення в Україну триває вже п'ятий місяць, виникло загальне уявлення про те, що єдність світу в протистоянні Росії якимось чином перетворилася на "війну на виснаження економіки, яка вимотує Захід" з огляду на передбачувану "стійкість" і навіть "процвітання" російської економіки.

Це є відбитком поширеного нерозуміння того, як насправді тримається російська економіка в умовах відтоку понад 1000 глобальних компаній та міжнародних санкцій, йдеться у дослідженні групи економістів Єльського університету в США, опублікованому на платформі Social Science Research Network.

Те, що ці непорозуміння зберігаються, не дивно. Після вторгнення економічні повідомлення Кремля стали дедалі більш вибірковими, виключаючи несприятливі згадки та публікуючи лише найсприятливіші. Ці відібрані Путіним статистичні дані потім ретельно роздмухуються у ЗМІ і використовуються багатьма аналітиками для складання надто сприятливих для Кремля прогнозів у нереалістичній манері.

"Наша команда експертів, використовуючи російську мову та нетрадиційні джерела даних, включаючи високочастотні дані про споживання, кросканальні перевірки, повідомлення від міжнародних торгових партнерів Росії та пошук складних даних про перевезення, опублікувала один із перших комплексних економічних аналізів, що вимірює поточну економічну активність Росії через п'ять місяців після вторгнення та оцінює економічні перспективи Росії", — йдеться у заяві економістів Єльського університету.

Вони стверджують, що їхній аналіз ясно показує наступний факт: відмова від бізнесу та санкції катастрофічно калічать російську економіку.

Стратегічне становище Росії як експортера сировини непоправно погіршилося, кажуть економісти, оскільки Росія зараз перебуває у хисткому становищі через втрату колись ключових ринків і стикається із серйозними проблемами у досягненні "повороту в Азію".

Попри постійні витоки, російський імпорт в основному впав, і країна стикається з серйозними проблемами в отриманні ключових деталей і технологій від нерішучих торгових партнерів, що призводить до масштабного дефіциту постачання її внутрішньої економіки.

Всупереч путінським ілюзіям про самодостатність та імпортозаміщення, російське внутрішнє виробництво занепало, не маючи можливості замінити втрачений бізнес, продукцію і таланти, а вимивання вітчизняної інноваційної та виробничої бази призвело до зростання цін і занепокоєння споживачів.

У результаті погіршення ділового середовища Росія втратила компанії, на долю яких припадає близько 40% ВВП, що звело нанівець майже всі іноземні інвестиції за останні три десятиліття і сприяло безпрецедентній одночасній втечі капіталу і населення в масовому результаті економічної бази Росії.

Путін також, продовжують єльські економісти, вдається до різких, явно нестійких фіскальних та монетарних інтервенцій для пом'якшення цих структурних економічних труднощів, що вже призвело до дефіциту державного бюджету вперше за багато років та виснаження валютних резервів, навіть в умовах високих цін на енергоносії, та Кремля перебувають у набагато, набагато гіршому стані, ніж прийнято вважати.

Внутрішні фінансові ринки Росії, які є індикатором як поточних умов, так і майбутніх перспектив цього року демонструють найгірші показники у світі, всупереч жорсткому контролю за рухом капіталу. Росія практично ізольована від міжнародних фінансових ринків, що обмежує її можливості доступу до капітальних коштів, необхідних для відродження її зруйнованої економіки.

Для Росії немає виходу із ситуації, доки країни-союзники залишаються єдині у збереженні та посиленні тиску санкцій проти Кремля. Водночас Київська школа економіки та робоча група Макфола-Єрмака підготували ґрунт для пропозицій щодо додаткових санкційних заходів.

Новини про те, що російська економіка відновилася, просто не відповідають дійсності — насправді з огляду на будь-які показники на будь-якому рівні російська економіка переживає спад, наголошується в дослідженні єльських економістів.