• Спеції: найбільш ефективні ліки

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Четвер, 24 вересня 2015 року

Спеції — любі всім приправи, мають ні з чим незрівняний смак і чудовий аромат, що перетворюють кожну страву на витвір мистецтва. Окрім унікальних смакових якостей, всі спеції володіють унікальними лікувальними властивостями, що дозволяє поставити їх в один ряд із найбільш ефективними ліками.

Історія використання спецій така ж давня, як і історія людства: перші згадки про цілющі властивості прянощів і спецій містяться в перших письмових трактатах.

Папіруси Стародавнього Єгипту, що належать до II тисячоліття до н.е., містять рекомендації з використання таких спецій, як коріандр, шафран, м’ята, насіння гірчиці, полин, кориця, аніс і кмин у приготуванні страв. А жителі Стародавньої Месопотамії додавали в їжу такі прянощі, як кардамон, коріандр, шафран, фенхель, кмин, кунжут, часник, кріп. В інших країнах, наприклад, Римі, Греції, Індії та Персії, спеції також були дуже поширені.

Спеції — свіжі або висушені частини рослин — здатні не тільки поліпшити аромат і смак їжі, але й перетворити її на ліки. Сучасній медицині відомо, що більшість прянощів містять складні біохімічні сполуки — біологічно активні речовини — широкого спектру дії.

Більшість зі спецій і прянощів мають виражену бактерицидну властивість — здатність пригнічувати бактерії, що викликають процеси гниття в організмі. Завдяки цьому, вони очищають організм від шлаків, налагоджують обмін речовин і нервову систему, зміцнюють імунітет, покращують пам’ять і піднімають настрій.

Наприклад, такі прянощі, як куркума, імбир, аніс, аїр, кріп, володіють протиотрутними та детоксикаційними властивостями. Кардамон, шафран, ревінь, кмин, фенхель, кріп, імбир найбільш ефективні при серцево-судинних захворюваннях: гіпертонії, атеросклерозі, стенокардії, ішемічній хворобі серця. Ці спеції покращують стійкість серцевого м’яза до гіпоксії, знижують артеріальний тиск, підвищують стійкість організму до стресу. А материнка, меліса, майоран, чебрець і фенхель — мають гарні лактогенні властивості.

Якщо говорити про профілактику таких захворювань, як інсульт, інфаркт, рак, нервове виснаження і психосоматичні захворювання, то спеції справляються і з цим завданням.

Також не слід забувати, що спеції володіють такими дивними властивостями: вони здатні загострювати всі органи чуття — сприйняття смаку, запаху, кольору і звуку, покращувати зір і слух.

І все ж, яким би багатим спектром корисних властивостей не володіли спеції, потрібно знати основні правила їх застосування:

1. Все добре в міру: цей принцип застосуємо й до прянощів. Більший ефект не означає більшу кількість спецій, дотримуйтеся дозування.

2. Цілісні спеції краще, ніж перемелені. Якщо ж ви бажаєте використати подрібнені спеції, наприклад, корицю або перець, краще перемелювати їх безпосередньо перед застосуванням.

3. Додавайте цільні прянощі на початку готування, а перемелені і трави — наприкінці.

4. Кращий спосіб зберігання прянощів — у темному сухому місці, в щільно закритих скляних банках.

Як і кожні ліки, спеції мають ряд протипоказань. Тут потрібно відзначити, що з нашої точки зору, жителі східних країн (Китай, Індія, В’єтнам) вживають спеції в неймовірних кількостях. І при цьому без неприємних наслідків для свого здоров’я. Вчені пояснюють це тим, що в шлунках цих людей виробляється набагато більше слизу особливого складу, який і захищає їхній шлунок від надлишку спецій. Для людей інших регіонів це не так. Тому слід дотримуватися обережності і, перш ніж використовувати ту або іншу приправу, дізнатися про її протипоказання.


Читайте також:
Куркума — потенційні ліки від хвороби Альцгеймера
Як харчуватися взимку: 7 правил

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...