ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Українські мотиви у творчості Івана Айвазовського: від морських пейзажів до сільського життя

Велика Епоха
Іван Айвазовський «Весілля на Україні» , 1892 рік

Знаменитий художник Іван Костянтинович Айвазовський (справжнє ім'я — Ованес Айвазян) найбільш відомий, як прекрасний і талановитий мариніст. Багато хто знайомий з його захоплюючими дух морськими пейзажами.

При цьому мало хто знає, що його творчість тісно переплетена з історією і долею України. Життя Айвазовського було тісно пов'язане з українськими землями, що знайшло відображення в його картинах.

Народжений у Феодосії, Айвазовський з дитинства був оточений красою Чорного моря. Його ранні роботи, що зображують Кримські береги, пронизані любов'ю до рідних місць. Морські пейзажі Феодосії, Ялти, Севастополя і Гурзуфа, де він не раз бував, стали його візитною карткою.

Іван Айвазовський «Ніч у Гурзуфі», 1891 рік

Однак, коли почалася Кримська війна, Айвазовському довелося переїхати до безпечнішого Харкова, хоча йому дуже не хотілося залишати Крим.

«З душевним сумом ми повинні були виїхати з милого нашого Криму, залишивши всі свої статки, набуті своїми працями протягом п'ятнадцяти років. Крім свого сімейства, матінки 70 років, мусив узяти з собою і всіх рідних, ми й зупинилися в Харкові, як найближчому місті до півдня і недорогому для скромного життя», — писав Айвазовський.

Але навіть у період війни художник їздив до Севастополя, щоб під бомбардуваннями писати морські бої. Але віце-адмірал Корнілов наказав йому покинути обложене місто. Художник мусив повернутися до сім'ї в Харків, завдяки чому українська тематика міцно увійшла в його творчість.

Мальовничі українські села і степи, а також життя простих українців настільки надихнули художника, що він створив щонайменше 20 робіт з українськими сюжетами.

Більшу частину української творчості Айвазовського займали чумаки — українські торговці сіллю. У XIX столітті вони постійно борознили безкраї степи України, перевозячи сіль з одного кінця країни в інший. Тож чумацькі обози художник міг бачити часто і вони залишили великий слід у його творчості.

Іван Айвазовський «Чумаки в Україні», 1850-ті

Живучи в Україні, художник часто спілкувався з простим народом, цікавився його життям і побутом. Його нерідко запрошували на різні весілля і гуляння, що також знайшло відображення в його творчості.

Наприклад, на картині «Повернення з весілля» батька з донькою, які повертаються з весільного гуляння рано вранці. Батько добряче випив і навіть взяв із собою пляшку горілки, яку турботлива донька намагається в нього забрати.

На задньому плані картини ми бачимо традиційну українську хату та гостей, які гарно погуляли і тепер розходяться по домівках.

Іван Айвазовський «З весілля», 1891 рік

У своїй творчості художник показав і важке життя українських селян. На полотні «Під час жнив на Україні» (1883) ми бачимо безкрає поле дозрілої пшениці та жінок, які відпочивають від важкої роботи біля воза.

Одна селянка сховалася в тінь, щоб погодувати немовля, інша ж лежить на возі просто на палючому сонці. Видно, що жінки змучені працею, але в них є і непохитна любов до землі, яка годує їх та їхніх дітей.

Іван Айвазовський "Під час жнив на Україні", 1883 рік

Українські мотиви в його роботах відображають повагу і любов художника до цієї землі, її історії та народу. Картини Айвазовського, що закарбували красу і труднощі українського життя, залишаються важливою культурною спадщиною. Його роботи продовжують надихати і привертати увагу глядачів, нагадуючи про вічну красу і значущість українських пейзажів у світовому мистецтві.

Марія Мельничук