ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Стали відомі переможці конкурсу «Підводний фотограф року 2024» (ФОТО)

Велика Епоха
Стали відомі переможці конкурсу «Підводний фотограф року 2024» (ФОТО)

Ви готові до занурення у неймовірні таємниці наших морів? Конкурс «Підводний фотограф року 2024» оголосив своїх переможців. Кожен знімок зачаровує та розкриває небачену красу морського життя нашої планети.

«Це надзвичайно захоплюючий момент для підводної зйомки, адже фотографи створюють нові дивовижні світлини, відвідуючи нові локації та використовуючи найсучасніші камери», — зазначив у пресрелізі Алекс Мастард, голова журі конкурсу.

На нагородження, яке вважається одним з найважливіших щорічних конкурсів фотографії живої природи, було подано понад 6 500 заявок з усього світу. Конкурс, що проводиться у Великобританії, має 13 категорій, включаючи макрозйомку, ширококутну фотографію, дослідження поведінки риб та затонулих суден, а також чотири категорії для зображень, знятих у британських водах. Переможці 2024 року були оголошені на церемонії нагородження в лондонському Мейфейрі, що проходила в The Crown Estate.

«Китові кістки» Алекса Доусона

Переможцем цьогорічного конкурсу став Алекс Доусон зі Швеції, чиє фото «Китові кістки» демонструє гігантські китові скелети, розкидані на арктичному морському дні.

«Китові кістки». (©Alex Dawson/UPY 2024)

«Китові кістки» були сфотографовані в найскладніших умовах, коли дайвер, затамувавши подих, спускається під крижаний щит Гренландії, щоб засвідчити знахідку останків», — сказав пан Мастард. «Зображення з самого початку вразило мене; з кожним переглядом воно ставало для мене все цікавішим і цікавішим».

Фотографія була зроблена в арктичній Гренландії, відомій своєю тисячолітньою культурою рибальства та мисливства.

Пояснюючи передісторію свого фото-переможця, пан Доусон сказав: «У східній Гренландії тамтешні мисливці приносять свій улов і діляться ним між собою. … Кит витягується на берег під час припливу, і багато сімей збираються, щоб зняти шкіру, жир і м’ясо під час відпливу. Майже весь кит з'їдається, проте скелет затягується назад у море наступним припливом, а рештки можна знайти на мілководді, де різні морські безхребетні та риби оббирають кістки дочиста».

«Вікно можливостей» Лізи Стенгель

Американка Ліза Стенгель була відзначена званням «Перспективний підводний фотограф року». Завдяки своєму безстрашному характеру та швидкій реакції пані Стенгель вдалося зробити рідкісний кадр махі-махі, що полює на сардин у Мексиці.

«Вікно можливостей». (©Lisa Stengel/UPY 2024)

«На цьому фото зафіксовано момент нападу», — розповідає пані Стенгель. «Я вирішила не носити капюшон і помітила виразний шум від приманки щоразу, коли махі намагався влучити в ціль».

«Якщо ви уважно прислухаєтеся, в океані є величезна кількість звуків, особливо навколо кульок з наживкою. Я прислухалася до звуку атак махі та відстежувала цей безпомилковий сигнал за допомогою своєї камери. Така техніка в поєднанні зі сприятливими умовами дала мені можливість закарбувати цей особливий момент».

«Зв’язок із сірим китом», Рафаель Фернандес Кабальєро

Робота іспанського фотографа Рафаеля Фернандеса Кабальєро «Grey Whale Connection» — чудове фото сірого кита крупним планом — посіла перше місце в категорії «Портрет».

«Мало хто коли-небудь заглядав в очі кита, але завдяки цьому чудовому зображенню багато хто зможе зазирнути в цю розумну душу. Революційний підводний портрет», — сказав пан Мастард.

«Зв’язок із сірим китом». (©Rafael Fernandez Caballero/UPY 2024)

Пан Кабальєро зробив цей знімок, дрейфуючи на невеликому човні в тихоокеанській солоній лагуні затоки Магдалена в мексиканському регіоні Баха Каліфорнія Сур. Він каже, що зустрічі з сірими китами є «надзвичайно особливими», оскільки ці величезні тварини відомі своєю «доброзичливою і допитливою натурою».

Розповідаючи про особливий момент, він сказав: «Кит подивився на мою камеру дружнім поглядом, що нагадував людський погляд, сповнений цікавості та невинності. … Ці особливі моменти підкреслюють красу і розум китів, створюючи незабутні спогади як для спостерігачів, так і для самих допитливих китів».

Окрім золота в категорії «Портрет» за роботу «Зв’язок із сірим китом», пан Кабальєро отримав головний приз у категорії «Поведінка» за дивовижний знімок кита Брайда, який атакує косяк сардин, також у Баха Каліфорнія Сур.

«Кінець наживки». (©Rafael Fernandez Caballero/UPY 2024)

Зображення зафіксувало «кульмінаційний момент», коли гігантський кит поглинув сотні кілограмів сардин одним укусом, сказав суддя Пітер Роулендс, додавши: «Це зображення вразило нас, і ми ніколи не втомлювалися ним захоплюватися». Велика тема, велике зображення, великий переможець».

«Зірковий потяг» Дженні Сток

Далеко в шотландському озері Лох-Левен британський фотограф Дженні Сток досліджувала каламутні глибини під час сутінкового занурення. За її словами, вода була «освіжаючою», але її холодна пригода окупилася, коли світло ліхтарика виявило яскраві кольори тисяч крихітних зірок.

«Зоряний атракціон». (©Jenny Stock/UPY 2024)

Пані Сток сказала: «Захоплена розмаїттям відтінків і візерунків кожної зірки, я відчула, що це була неймовірна зустріч з видом, якого я ніколи раніше не бачила. Я радісно клацала фотоапаратом, коли помітила фіолетового морського їжака, і була дуже схвильована».

Результатом став чудовий повний кадр яскравого, блискучого, здорового морського життя, який приніс пані Сток звання Британського підводного фотографа 2024 року.

«Атака згори» Джона Андерсона

Фотографія «Атака згори» фотографа Джона Андерсона демонструє дивовижну зустріч з бакланом на місці для дайвінгу в Монтереї, Каліфорнія.

«Атака згори». (©Jon Anderson/UPY 2024)

«Я запланував занурення на сонячний день, сподіваючись зловити баклана під заростями водоростей, пронизаними полуденним сонцем. До мене підпливало багато бакланів, вони дзьобали мене за голову і балон, слідували за мною і намагалися з'їсти мою камеру», — розповідає пан Андерсон.

Як тільки один цікавий баклан підплив ближче і зупинився на мить, ймовірно, побачивши своє відображення в отворі купола, фотограф зробив ідеальний портрет в анфас.

«Знімок Джона був моїм фаворитом на конкурсі — ці очі такі гострі. Як і дзьоб! Який характер, який момент, яке світло. Незабутній образ, який, безумовно, стане класикою на довгі роки», — сказав пан Мастард.

«Танки вождя» Мартіна Броена

Фотографія-переможець Мартіна Броена відобразила знакову «симетрію танків „Отаман“ та потужну присутність їхніх 120-мм гармат». Знімок, зроблений за допомогою лінзи «риб’яче око» в підводному військовому музеї в Акабі, Йорданія, приніс йому перше місце в категорії «Уламки».

«Танки вождя». (©Martin Broen/UPY 2024)

Бойові машини, занурені на глибину від 50 до 90 футів, стоять уздовж рифів у Червоному морі в тактичному бойовому порядку.

Пан Роулендс сказав: «Це потужне зображення працює на декількох рівнях і було моїм явним фаворитом у цій категорії та в цілому. У сьогоднішні неспокійні часи дуже приємно бачити, як військову техніку використовують у миротворчих цілях».

«Врятувати Голіафа», Нуно Са

Головний приз у номінації «Охорона морської природи» та звання «Фотограф року в галузі охорони морської природи» Фонду «Збережемо наші моря» отримав Нуно Са з Португалії. «Врятувати Голіафа» — це пронизливе зображення надії, зусиль і, врешті-решт, смутку, що показує день, коли пляжники намагалися врятувати пораненого кашалота.

«Порятунок Голіафа». (©Nuno Sá/UPY 2024)

Подія сталася на пісках Коста-да-Капарика, що через річку від Лісабона, коли відпочиваючі помітили величезну істоту, яка намагалася проплисти неподалік від берега.

«Незабаром його гігантське поранене тіло пропливало повз серфінгістів і плавців і досягло мілководдя пляжу», — розповідає пан Са. «Але раптом десятки шукачів сонця починають бігти до кита. Разом вони штовхаються і співають, намагаючись допомогти гігантові повернутися в море, а він повільно б'є хвостом туди-сюди й важко дихає. Кілька годин потому кит робить останній подих, а його тіло розчавлене силою тяжіння залишилось на піску».

«Ця фотографія дає нам надію на те, що людям не байдуже і вони прагнуть допомогти океанам», — кажуть організатори конкурсу.

Ось ще кілька фотографій з конкурсу:

«Оточені». (©Sarah O’Gorman/UPY 2024)
«Самотній бродяга». (©Dennis Corpuz/UPY 2024)