• Китай епохи Конфуція

  • Неділя, 19 червня 2005 року

Принципи, за якими співвітчизники Конфуція будували своє життя до зустрічі із Західною цивілізацією в середині XIX століття, докорінно відрізняються від принципів життя сучасного Китаю. Чому втілення у життя філософських категорій відомого мудреця стало можливим в Піднебесній VI століття до нашої ери?

Яким був Китай за часів Конфуція?

Епізод, характерний для цієї епохи, мав місце в 597 році до н.е. Правитель князівства Чу, Чжуанван, вважав, що князівство Чжен провинилося перед ним, та пішов на нього війною. Здобувши перемогу, він вже був готовий в'їхати в столицю. Але біля воріт столиці Чжен йому заступив шлях зовсім оголений чженський князь Сянгун, який тягнув за собою вівцю. Цим він показував, що визнає свою провину перед Небом і державою Чу та буде коритися волі Чжуанвана.

Правитель Чу сприйняв крок Сянгуна із розумінням та витлумачив його появу як свідчення високих чеснот цього правителя, оскільки той зміг піти на крайнє приниження заради свого народу. Вирішивши не поступатися йому в дуелі духовних досконалостей, Чжуанван відповів переможеному воістину лицарським жестом: він не в'їхав у місто, більше того, відвів свої війська на тридцять лі, позбавивши тим самим нещасного Сянгуна від укладання ганебного миру "під стінами міста". Чжуанван побачив у переможеному супротивнику людину, готову на все заради рятунку своїх підданих від руйнації та ганьби, а Сянгун, безсумнівно, був вдячний Чжуанвану за можливість "зберегти обличчя".

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...