ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Влада Китаю активно продовжує красти західні технології

Велика Епоха
(John MacDougall /AFP/Getty Images)

На початку січня колишній інженер великої американської компанії General Electric (GE) був визнаний винним у крадіжці комерційних таємниць на користь Китаю. Міністерство юстиції США назвало це "хрестоматійною справою про економічне шпигунство".

Згідно з обвинувальним висновком, 59-річний Чжен Сяоцін, американець китайського походження, працював у GE Power інженером з технології ущільнення турбін.

У липні 2018 року Чжен сховав конфіденційні документи компанії в двійковому коді цифрової фотографії із зображенням заходу сонця, а потім відправив її собі поштою.

Це один із видів стеганографії, який являє собою приховування файлу з даними в коді іншого файлу. Чжен використовував цей метод безліч разів, передаючи всю здобуту інформацію своїм колегам у Китаї.

1 серпня 2018 року ФБР забрало Чжен Сяоціна з його будинку. (Скриншот/Spectrum News)

Компанія General Electric Company (GE) — це багатогалузева корпорація, бізнес якої охоплює такі галузі, як охорона здоров'я, енергетика, аерокосмічна промисловість, побутова електроніка, орбітальний транспорт.

Інформація, яку вкрав Чжен, пов'язана з технологіями виробництва наземних і авіаційних турбін.

Чжена засудили до двох років тюремного ув'язнення, плюс штраф у розмірі 7500 доларів і рік під наглядом після відбуття покарання.

Винищувач Комуністичної партії Китаю J-10C демонструється на авіасалоні в Чжухаї 27 вересня 2021 року. (Noel Celis/AFP via Getty Images)

Це всього лише одна з найбільш недавніх подібних справ. У листопаді минулого року в шпигунстві на користь Китаю був звинувачений співробітник китайської розвідки Сюй Яньцзюнь. Його засудили до 20 років ув'язнення за крадіжку комерційних таємниць у кількох американських аерокосмічних компаній.

Подібні випадки, яких було вже чимало, сигналізують про серйозну загрозу іноземним компаніям з боку китайських шпигунів. За минулі роки Пекін вкрав величезну кількість західних технологічних ноу-хау, щоб прискорити економічний і військовий розвиток Китаю і кинути виклик геополітичному порядку.

У липні минулого року Крістофер Рей, директор Федерального бюро розслідувань США виступив із суворим попередженням про загрозу з боку Пекіна. Він пояснив, що влада Китаю спочатку визначає ключові технології, необхідні для домінування на ринку, а потім залучає всі наявні в її розпорядженні інструменти, щоб вкрасти ці технології.

Крістофер Рей, директор Федерального бюро розслідувань (ФБР). (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

Ван Рей, засновник і генеральний директор консалтингової компанії Constellation Research із кремнієвої долини, сказав в інтерв'ю радіо Бі-Бі-Сі, що китайське економічне шпигунство найактивніше у таких галузях, як фармацевтика, нанотехнології, біонічна інженерія, а також у суміжних із ними галузях.

Крім промислового шпигунства, Пекін схиляє іноземні компанії передавати йому свої технології, що навіть знаходить своє відображення у змісті договорів, які вони підписують у рамках спільних підприємств. В обмін на це їм надається доступ до китайського ринку.

У 2015 році США і Китай досягли угоди, в якій обидві країни зобов'язалися не використовувати "кіберкрадіжку інтелектуальної власності". Але вже наступного року Агентство національної безпеки США виявило, що Пекін порушив цю угоду.

Зі свого боку спостерігачі вважають, що ця угода від початку не могла мати значного впливу на ситуацію. Так, за словами Вана Рея, це був просто "жарт" з боку Китаю, і що дії Пекіна з кібершпигунства в США є "повсюдними".

Проте Ван вважає, що у США все одно є перевага. "Мої друзі в галузі кібербезпеки розповідають, що, коли вони зламують китайські веб-сайти, єдині цінні технології, які вони можуть там знайти, — це американська інтелектуальна власність", — пояснив Ван.

За матеріалами Epoch Times