П'ятниця, Кві 23, 2021
Велика Епоха
Ukrainian Edition

Як побороти втомлюваність і одночасно схуднути - поради лікарів

Субота, 4 липня 2020 року

Людина спить
Фото: Rex Pickar/unsplash.com/СС0

Вірний засіб відновитися після виснажливих навантажень — це сон. Але що робити, якщо відчуваєш втому навіть після довгого сну? Однією з можливих причин браку енергії може бути порушення роботи мітохондрій.

Мітохондрії — маленькі внутрішньоклітинні електростанції, які забезпечують енергією всі клітини. Особливо багато мітохондрій в клітинах м'язів, серця і мозку.

Порушення роботи мітохондрій супроводжується зниженням енергозабезпечення клітин. Тобто дефіцитом енергії. Це може проявлятися надмірною втомою, швидкою стомлюваністю, а також спостерігається при більшості хронічних захворювань і в процесі природного старіння.

Порушення роботи мітохондрій (мітохондріальна дисфункція) може бути викликане генетичними помилками або розвиватися протягом життя. Тут в основному йдеться про придбані порушення і про те, як ми можемо впоратися з ними.

Коли мітохондрії видихнулися

Мітохондрії перетворюють енергію речовин і здійснюють перенос електронів і протонів у процесі внутрішньоклітинного дихання. В результаті утворюються молекули АТФ (аденозинтрифосфат), в яких запасається енергія для хімічних процесів.

Мітохондріальна дисфункція може виникати через брак мітохондрій у клітинах, порушення транспорту речовин через мембрану або безпосередньо при виробництві молекул АТФ. Порушення виробництва АТФ призводить до відчуття втоми і швидкої стомлюваності.

Щоб підтримати функцію мітохондрій, зверніть увагу на найбільш перспективні біологічні речовини:

  • Альфа-ліпоєва кислота;
  • L-карнітин;
  • Коензим Q10 (CoQ10);
  • Нікотинамідаденіндинуклеотид (NADH).
  • Альфа-ліпоєва кислота

Альфа-ліпоєва кислота (α-ліпоєва кислота) — відомий антиоксидант, хелатор (речовина, здатна утворювати хімічний зв'язок з іншою речовиною), регулятор окислювально-відновних реакцій і протизапальний агент.

В результаті старіння в мітохондріях накопичуються певні речовини (цераміди), які уповільнюють активність транспорту електронів. Це особливо шкідливо для серцевої тканини.

Альфа-ліпоєва кислота знижує рівень церамідів і призводить до відновлення перенесення електронів у мітохондріях. Крім того, вона використовується для боротьби з ускладненнями цукрового діабету і підвищує концентрацію глутатіону всередині клітин, що знижує вираженість оксидативного стресу.

Альфа-ліпоєва кислота ефективна у видаленні надлишку міді, заліза і важких металів. Таким чином, вона перешкоджає розвитку гемохроматозу, ниркової недостатності, хвороб Альцгеймера і Паркінсона.

L-карнітин

L-карнітин бере участь у транспорті жирних кислот у мітохондрії для подальшого β-окислення, а також у модуляції обміну коензиму A (CoA). У цьому процесі мітохондрії використовують жирні кислоти для виробництва енергії.

Рівень L-карнітину знижується при виражених фізичних навантаженнях, хронічних захворюваннях і старінні. У деяких дослідженнях доведено вплив L-карнітину на зменшення ознак втоми і виснаження у літніх людей.

Ці добавки також сприяють зниженню маси жирової тканини, збільшенню кількості м'язів, фізичній та когнітивній працездатності.

Коензим Q10

Коензим Q10 (убіхінон) є ключовим кофактором* мітохондріального ланцюга перенесення електронів і одним з найбільш широко використовуваних речовин. Прийом коензиму Q10 людьми з підвищеною стомлюваністю приводив до збільшення рівня енергії.

Нікотинамідаденіндинуклеотид (NADH)

NADH бере участь більш ніж у 200 клітинних окисно-відновних реакціях і є субстратом (місце проживання і поживне середовище) для певних ферментів.

Раніше для корекції рівня NADH використовувалися його попередники, такі як ніацин, нікотинова кислота або нікотинамід. З створенням мікроносіїв стала доступна форма для безпосереднього прийому NADH всередину.

Перераховані добавки можуть допомогти впоратися з нестачею життєвої енергії. Однак не забувайте проконсультуватися з лікарем, через те, що крім мітохондріальної дисфункції існує безліч більш очевидних причин для втоми.


*Кофактор — небілкова сполука, яка приєднується до функціонального ділянці білка і бере участь в його біологічної діяльності. Такі білки зазвичай є ферментами, тому кофактори називають «молекулами-помічниками», які беруть участь у біохімічних перетвореннях.

Comments   

загрузка...