• Мильні горіхи: подарунок природи для здоров'я та чистоти

  • Аліна Танько | Велика Епоха
    Середа, 2 березня 2016 року

Мильні горіхи — один із найбільш натуральних засобів для прання та створення еко-косметики — стають усе більш популярними в наші дні. У чому ж секрет мильних горіхів, і як їх можна застосовувати?

«Мильні горіхи» або «мильні ягоди» — плоди мильного дерева Сапіндус (від лат. Sapіndus — «індійське мило»), батьківщина якого — тропіки та субтропіки Америки та Азії. В наш час мильні дерева зростають по всьому світу, переважно — в Індії та на передгір'ях Гімалаїв. Плід являє собою ягоду, всередині якої — кісточка. У міру дозрівання, у листопаді-грудні ягода перетворюється на коричневий горішок діаметром близько 2,5 см.

Про відмінні мийні властивості плодів мильного дерева знали ще в давнину і протягом багатьох віків жителі Америки та Азії використовували мильні ягоди як природний мийний засіб для прання тканин та одягу. Крім свого «прямого» призначення, мильні ягоди застосовувалися також в Аюрведі та тибетській медицині для лікування таких захворювань, як астма, діарея, холера. Кора та коріння мильного дерева мають заспокійливу та анастезійну дію. Для лікування істерії, мігрені й епілепсії використовували коріння цієї рослини.

Властивості мильних горіхів:

• мають протимікробну, відновлювальну та протизапальну дію;

• не подразнюють і не змивають захисний шар шкіри;

• використовуються для лікування шкірних захворювань (не викликають алергії): екземи, запалення та плями на шкірі, псоріазу;

• використовуються для лікування прищів, лупи та випадання волосся.

Секрет мильних горіхів — у високому вмісті (до 40%) сапонінів. Сапоніни являють собою поверхнево-активні речовини (ПАР) рослинного походження, з гарною здатністю до піноутворення у водних розчинах. Сапоніни містяться не тільки в горіхах, але і в інших частинах мильного дерева.

Мильні горіхи — це рослинний мийний засіб, що не містить фосфатів та інших небезпечних речовин, які є у звичайних порошках. На відміну від сумнозвісних фосфатних порошків, мильний горіх як екологічно чистий продукт не забруднює воду і ґрунт, а повністю розкладається в навколишньому середовищі.

Мильні горіхи: види та відмінності

Залежно від виду мильних горіхів, їхні властивості також різняться. Так, наприклад, мильні горіхи виду Trifoliatus схожі на дрібні сухі ягоди шипшини розміром 1,5 см. Містять 20—38% сапонінів і багато дубильних і фарбувальних речовин, дають хорошу піну, використовуються для прання та миття. Індійці використовували саме цей вид плодів мильного дерева для лікування псоріазу, грибків, екзем, як засіб від веснянок, вошей і для догляду за волоссям. На жаль, цей сорт менш поширений.

Плоди Mukorossi більш схожі на каштани. Містять не більше 38% (в середньому 20%) сапонінів, не так добре піняться. Найбільшу кількість сапонінів містять темні стиглі плоди. Підсушують шкіру і тому більше підходять для прання та миття.

Застосування мильних горіхів:

1. Прання. Відомо, що після прання частинки прального порошку залишаються на тканині і потім потрапляють на шкіру, тому можуть стати причиною алергії, особливо у дітей із захворюваннями дихальних шляхів. Мильні горіхи — абсолютно гіпоалергенні, до того ж пригнічують грибки та бактерії, дезінфікують білизну.

2. Для миття посуду в якості «рідкого мила» або гелю. Мильні горіхи — натуральний знежирювач, на основі якого можна завжди приготувати домашній засіб для миття посуду.

3. Вологе прибирання вдома: настій або відвар мильних горіхів добре дезінфікує і пригнічує ріст грибків.

4. Еко-косметика: тонік для вмивання та зняття макіяжу, гель для душу, крем для обличчя, шампунь або бальзам для волосся на основі мильних горіхів або засіб від лупи — все це можна приготувати своїми руками.

5. В якості репеленту для відлякування комах.

Перехід на використання таких натуральних засобів, як безфосфатні пральні порошки або безсульфатні шампуні, які не руйнують екологію ґрунтів і водних ресурсів, а також не шкодять нашому здоров'ю, — це тільки одна сторона. На сторінках «Великої Епохи» ви можете дізнатися, як приготувати й інші засоби побутової хімії своїми руками.

Поділіться цією статтею та надихніть інших піклуватися про природу.

Мильні горіхи в Україні: де знайти

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...