• Відхід Google проливає світло на найбільш заборонену тему в Китаї - Фалуньгун

  • Середа, 31 березня 2010 року

Говорячи про Google у нещодавньому інтерв'ю Wall Street Journal, засновник компанії Сергій Брін порівняв комуністичний режим у Китаї з Радянським Союзом, де він виріс. «Особливо це стосується цензури та стеження за дисидентами, - говорить він. - Я бачу ті ж відмітні ознаки тоталітаризму, і мене особисто це дуже непокоїть».

За його словами, ці труднощі з комуністичною цензурою у результаті привели до ідеї припинення діяльності Googlе у Китаї. Систематична цензура Інтернету китайською владою почалася у 1998 році зі встановлення "Золотого Щита" (Golden Shield) або, як кажуть у народі, "Великої вогненної стіни". Вона була створена якраз перед початком переслідування духовної практики Фалуньгун у липні 1999 року. Як тільки переслідування розпочалося, почалася і боротьба за доступ до Інтернету між владою, яка намагається використовувати його для придушення Фалуньгун, і послідовниками Фалуньгун, які намагаються використовувати його для опору переслідуванню. За останні десять з гаком років масштаби і складність цього самого витонченого механізму цензури у світі збільшилися. Він фільтрує величезні масиви інформації, які комуністичний режим вважає «чутливими».

Фільтрується пошукова інформація, що включає ключові слова, пов'язані з Тибетом, уйгурами, Внутрішньою Монголією, активістами-демократами, бійні на площі Тяньаньмень, Тайванем і Фалуньгун. Інформація, що відноситься до Фалуньгун, цензурується особливо жорстко.

Green Dam

Те, що комуністичний режим у Китаї приділяє особливу увагу блокуванню інформації про Фалуньгун, доводить створення програми Green Dam.

Вперше представлений влітку 2009 року, Green Dam став спробою китайської влади здійснити цензуру персональних комп'ютерів методом прямого доступу. Використовуючи архів ключових слів він блокує доступ до забороненої інформації.

Дослідження університету в Мічигані виявили два списки ключових слів. Один, який містить 2700 слів, був, в основному, націлений на порнографію. Інший, що містить 6500 слів, називався Falunwords.lib. 90% його слів ставилися до Фалуньгун.

Стеження за послідовниками Фалуньгун здійснювалися не тільки за допомогою Green Dam. Китайська версія популярної комунікаційної програми Skype використовувалася для стеження і фільтрації повідомлень користувачів. У вересні 2008 року дослідник Нарт Віллінев з інформаційного відділу університету Торонто виявив, що TOM-Skype використовувався для стеження запису інформації та часткової фільтрації чутливих ключових слів. В основному, були видалені повідомлення, що стосуються Фалуньгун, за винятком тих, які містили слова «комуніст» і «комуністична партія».

«Відкрита мережа»

Можливо, самий глибокий аналіз фільтрування інформації в Китаї представлений у звіті Центру ініціативних досліджень «Відкрита мережа» (Open Net Initiative) за 2005 рік. Дослідники проглянули всю інформацію в Інтернеті на такі заборонені в Китаї теми, як: Фалуньгун, бійня на площі Тяньаньмень, незалежність Тибету, порушення прав людини, опитування громадської думки, незалежні засоби масової інформації, демократія.

Було виявлено, що кожен перевірений ними сайт, що відноситься до Фалуньгун, був блокований у Китаї.

У більшості випадків, цензура таких китайських слів, як «демократичний рух», була дуже жорсткою, а відповідних англійських слів - м'якою. Але, коли це стосувалося Фалуньгун, «значний відсоток англомовних та китайських сайтів були блоковані».

Дослідження також показало, що між 2002 і 2005 роками китайська комуністична партія в основному припинила фільтрування інформації, і «тільки китайські сайти, що стосуються Фалуньгун і подій на площі Тяньаньмень, були постійно недоступні».

Голос в Інтернеті

У той час, як китайська компартія зробила все можливе, щоб стерти будь-який позитивний образ Фалуньгун з китайського Інтернету, послідовники Фалуньгун зуміли налагодити зв'язок із зовнішнім світом і зі своїми земляками у тому ж самому Інтернеті.

На сайтах Фалуньгун відразу ж дається докладна інформація про численні випадки порушень прав людини по відношенню до послідовників Фалуньгун. Здатність негайно привернути увагу всього світу до індивідуальних випадків іноді допомагає поліпшити ставлення до ув'язнених і навіть призводить до їх звільнення. Наприкінці 2000 року послідовники Фалуньгун змогли мобілізувати Міжнародну Амністію і уряд Канади, щоб врятувати китайсько-канадського скульптора, професора Чжана Куньлуня від ув'язнення і тортур всього за три місяці його перебування у в'язниці.

Послідовники Фалуньгун часто посилають листи електронною поштою мешканцям Китаю, в яких вони розповідають про Фалуньгун, про переслідування, яким вони піддаються, і про роль комуністичної партії Китаю.

На превеликий неспокій китайської влади, послідовники Фалуньгун, які працюють у Всесвітньому об'єднанні вільного Інтернету, розробили для китайців ефективні та прості способи для прориву його блокади. Ті, хто використовує їх програмне забезпечення, має доступ до Інтернету без цензури.

Чень Юнлінь був першим секретарем китайського консульства в Сіднеї до того, як він втік за кордон з політичних мотивів. За його словами, «виступати проти Фалуньгун - першочергове завдання китайського посольства і консульств».

Чень пояснив, чому китайська влада обрала своєю жертвою всередині та за межами Китаю Фалуньгун. «Китайська компартія завжди покладалася на насильство, брехню, і пропагувала атеїзм, щоб утримати свою владу. Вони не могли зрозуміти мирні зусилля послідовників Фалуньгун із захисту своїх переконань, - сказав Чень. - Зараз вони відчувають, що не можна дозволити людям дізнатися про те, чому піддався Фалуньгун у Китаї».

Так як боротьба за свободу Інтернету триває, люди в Китаї тільки починають розуміти, що це означає.

Структури китайської комуністичної партії, залучені в регулюванні Інтернету:

Центральний відділ пропаганди

Міністерство торгівлі

Міністерство телекомунікацій

Управління друку та видавничої діяльності

Міністерство культури

Міністерство інформаційної індустрії

Міністерство громадської безпеки

Управління громадської безпеки

Державне управління радіо, кіно і телебачення

Державна рада

Інформаційне агентство при Державній раді

Комітет з державної таємниці

Джерело: Цензура Інтернету в Китаї у 2004-2005 рр..: Дослідження країни, Open Net Initiative

Ян Якілек. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...