• СБУ розкрило ще один міф радянської пропаганди

  • Олена Балакіна | Велика Епоха
    П'ятниця, 8 лютого 2008 року
СБУ оприлюднило засекречений архівний документ про участь українського батальйону «Нахтігаль» у єврейських погромах. Відтепер дослідники-історики можуть використовувати документи, які підтверджують, що керівництво «Нахтігалю» відмовилося брати участь в акціях проти євреїв у липні 1941 року уві Львові.

У Радянському Союзі існував міф про зрадників-оунівців, які нібито воювали разом із гітлерівцями й убивали мирних жителів, здебільшого євреїв. Ім'я такого легіону було «Нахтігаль», що в перекладі з німецької означало «Соловей». Як з’ясувалося, цей міф створили в кабінетах КДБ. Про це розповів Олександр Іщук, кандидат історичних наук, заступник начальника відділу галузевого архіву СБУ.

«Усі обвинувачення учасників батальйону «Нахтігаль» у знищенні мирного населення у Львові «шито білими нитками», – каже Олександр Іщук, співробітник архіву СБУ. – «Це було сфальсифіковано в 1959 році –- от що говорять документи, на які ми й спираємося».

За словами Іщука, міф про «Нахтігаль» створили в архівах КДБ, щоб скомпрометувати Теодора Оберлендера, який у 1941 році керував батальйоном, а в 1953 році у ФРН обіймав посаду міністра у справах переселенців і воєнних жертв.

«Під юрисдикцією Оберлендера опинилися мільйони німецьких біженців із Східної Німеччини. Спецслужби саме цієї країни звернулася по допомогу до КДБ Радянського Союзу в дискредитації Теодора Оберлендера», – каже Іщук.

Суд уже об'єднаної Німеччини довів, що Теодор Оберлендер не причетний до погромів євреїв у Львові.

Розсекречені сьогодні документи показують, що в погромах і розстрілах мирного населення у Львові брали участь підрозділи гітлерівських військ, але не «Нахтігаль».

На думку радника голови СБУ, кандидата історичних наук Володимира В’ятровича, чому ми повинні навчити українців, так це критичному мисленню. «Критичне мислення та неприйняття того, що тобі зверху нав'язують – це найкраще сито, через яке можна відсіяти будь-яку брехню», – каже В’ятрович. За його словами, саме таке критичне мислення й знищувалося десятками років радянською системою.

«Ми повинні навчити українців сприймати інформацію, перевіряючи її, опираючись на факти й самому робити висновки. Зараз найважче – це змусити українця самостійно мислити. Однак це єдиний гарант того, що подібний тоталітарний режим ніколи не повториться», – каже В’ятрович.

Обвинувачення проти «Нахтігаля» є показовим прикладом переписування історії, перекручуванням історичних фактів для їхнього використання в політичній грі.

Такі слухання, за словами істориків, розряджають штучно напружену атмосферу в Україні навколо ОУН-УПА. «Ті прості стереотипи, які нав'язувалися радянською системою, є найбільш живучими, й з ними важко боротися», – вважає В’ятрович.

Він переконаний, що Україна має потребу в моральній люстрації, моральному очищенні від того, що було в Україні в часи тоталітарного режиму. «Ми повинні знати, хто здійснював ті злочини хоча б для того, щоб подібного ніколи не повторилося в майбутньому», – каже історик.  

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...