• Відкриття в біології: джмелі здатні вчитися один у одного

  • Субота, 3 вересня 2005 року
Так само, як мандрівники з'ясовують, який ресторан хороший за кількістю машин на його стоянці, джмелі вирішують, на яку квітку летіти, спостерігаючи – біля яких квітів більше "відвідувачів" - відкрили Бредлі Уорден (Bradley D. Worden) і його колеги з університету Арізона (University of Arizona).

Це перше свідоцтво того, що комахи можуть вчитися, тільки спостерігаючи за поведінкою інших комах.

Джмелі, які бачили їжу "колег" на зелених штучних квітах, мали в два рази більше шансів полетіти потім саме на ці зелені квіти, замість привабливих для них оранжевих, коли приходила їх черга збирати нектар.

Це дивно - складна поведінка і, більш того, здібність до навчання походять від дуже маленького мозку.

"Слова Чарльза Дарвіна були натхненням для дослідження, - повідомив Уорден, - він якось припустив, що медоносні бджоли спостерігали за джмелями і вчилися у них".

Спостерігаючи за комахами в полі, Уорден також дійшов до висновку, що бджоли бачать і копіюють поведінку інших бджіл.

"Бджоли і джмелі - соціальні істоти, - говорить біолог. - Ми знаємо, що вони спілкуються один з одним, принаймні, в кублі (вулику), але ніхто ніколи не дивився - а поза колонією, чи звертають бджоли увагу на те, що роблять інші?". Так народився експеримент, що перевірив роздуми Дарвіна.

За допомогою декількох "квітів" - зелених і оранжевих, з солодкою водою і без, в різних комбінаціях, а також за допомогою прозорого пристрою, що дозволяє одним бджолам спостерігати за діями інших, але що не дозволяє відразу вилетіти услід за ними - учені встановили, що комахам не байдуже - на які саме квіти сідають їх товариші.

Щоб виключити вплив запаху на комах, дослідники повторили досвід зі штучними підсадними джмелями.

Тоді як бджоли виконують танець, щоб показати іншим бджолам у вулику розташування хороших квітів, джмелі так не поступають. Уорден роздумує, що спостереження за побратимами в полі може бути особливо важливим саме для джмелів.

Оригінальна думка Дарвіна, що один різновид бджоли може спостерігати і вчитися в іншого різновиду - ще потребує перевірки. Але таке спостереження дійсно розширило б джерела інформації колонії про корисні квіти - вважають автори роботи.

Досліди в Арізоні будуть продовжені, а тим часом рідкісних бджіл рятують лінії електропередачі, а п'яні бджоли допомагають зрозуміти поведінку алкоголіків.

Бредлі Уорден планує проводити більше досліджень, щоб визначити, коли бджоли копіюють інших, а коли вони вчаться самостійно.

За матеріалами


Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...