• Кіноогляд: «Агора»

  • Четвер, 11 березня 2010 року

Олександрія, 391 рік нашої ери. Переповнені нетерпимістю серця релігійних фанатиків до межі, розпалили атмосферу між прихильниками трьох основних релігій у древній Агорі - язичниками, християнами та іудеями. Ситуація готова вийти з-під контролю і перейти в некеровану криваву розправу.

На тлі смути релігійно налаштованого натовпу філософ, видатний астроном і творець теорії еліптичних орбіт Гипатія навчає своїх учнів. Тут у кожного своя релігія - для вірного шанувальника Гипатія Ореста це поклоніння язичницьким богам, для раба Давуса, таємно закоханого в свою господиню, це християнство, а для самої Гипатія - наука.

Філософ Гипатія навчає своїх учнів жити за відомим принципом: «Якщо один предмет дорівнює іншому, а той, у свою чергу, дорівнює третьому, то вони всі рівні між собою». До якої б релігії ти не належав, ти, перш за все, людина.

Але починається справжня релігійна війна, язичників виганяють з міста, багато хто з них приймають християнство і тепер займають важливі посади в уряді. Серед них і Орест, який став префектом Агори.

Поки філософи і вчені сперечаються кругла Земля або плоска, імперія розділилася на дві частини - християнську і юдейську. Коли немає зовнішніх ворогів, які прагнуть до влади, використовують релігію, щоб з ім'ям Божим на устах, підбурювати на братовбивчу війну для вгамування своєї кровожерливості.

У фільмі відчувається дух того часу - вишукане товариство вчених людей і неосвічена юрба в суміші з рабами, стародавні храми в пилу спекотного дня і прохолодна свіжість бібліотек з їх тишею, що зберігає в свитках мудрість поколінь.

Зовсім небагато порушена лінія особистих відносин Гепатія у виконанні Рейчел Вайс. Ми бачимо шляхетну, розумну і незалежну жінку, яка готова відмовитися від кохання та шлюбу заради того, щоб присвятити себе науці, «щоб хоч трохи наблизитися до розгадки руху Землі навколо сонця» і потім померти щасливою.

Основну увагу режисер приділяє історичним подіям. Зовсім непривабливими вийшли давні християни, повна протилежність тим, яких у своїй книзі «Куди йдеш» описав Генріх Сенкевич.

У моменти особливо жорстоких релігійних розправ мені починало здаватися, що переді мною розгортається якийсь жахливий фарс: люди, які схиляються перед Ісусом, закликають вбивати, коли його заповідь говорить «не убий!».

Але хто знає, як все було насправді, можливо, це лише бачення автора сценарію та режисера Алехандро Аменобара.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...