• Золоті скарби Японії

  • Субота, 11 серпня 2007 року
Уявіть, що живете в Японії ще перед появою телебачення та відеоігор. Ви маєте багатство, суспільний стан, великий будинок, розкішні сади і, звичайно, пару складних ширм (byobu).

Японською мовою «Byobu», означає «захист від вітру», де «byo» означає «захист від», а «bu» - «вітер». Це ширма(або декілька ширм) у вигляді гармошки, яка здатна складатися і стоїть без підпорок. 


Починаючи з 7-го сторіччя, коли ширми вперше були завезені у Японію з Китаю, вони вважалися вишуканим символом високого суспільного стану. Їх використовували як предмет, що відокремлює частину кімнати, а також як декорації на важливих церемоніях.

Відвідувачів виставки золотих ширм у Національній галереї Вікторії (НГВ) найбільше вражає експресивність (виразність) тьмяного світіння палаючої свічки, яка після декількох хвилин акліматизації розкриває перед нами витончену і деталізовану красу зображених картин.

«Малюнки птахів і квітів на ширмах відображають єдність японців із природою. За місцевою релігію синтоїзмом (Shinto), духи (kami) живуть у всіх предметах у всесвіті та природі, наприклад, у деревах і каміннях, що спонукає японців до шанування й об'єднання з природою в єдине ціле», - говорить доктор Мае Анна Пан (Dr Mae Anna Pang), старший завідувач відділом Азіатського мистецтва у Національній галереї Вікторії.

Д-р Пан запевнила, що виставка є дуже популярною, і навіть під час семінарів, що відбуваються рано-вранці, зал ущерть заповнений людьми.

Відвідувачі охоче насолоджуються зображеними пейзажами, адже вони сповнені чарівними живими кольорами та динамікою. Такі квіти як піони, іриси та хризантеми мають особливе значення і мають шану у східних мистецтві та культурі. Вони зображені на яскраво-золотому тлі, яке іноді нагадує про буддистську ідею небесного раю.

На ширмах ми бачимо постійний рух - переліт птахів, вода, що падає з гір, пориви вітру через очерети та гармонію плинних пір року. Уважно придивившись до ширм, стає зрозуміло, що художники, такі як Кано Ейно (Kano Eino) («Птахи і квіти чотирьох пір року»), мали тонке відчуття довершеної гармонії, яка існує у всьому в природі - від маленького листка і до різноманітних стилів і траєкторій польоту птахів. Це створює враження, неначе дивишся на пейзаж з підвищеним розумінням внутрішньої природної цінності життя у всіх його проявах.

«Кожна ширма складається з шести панелей, хоча фактично кожна панель могла б експонуватися окремо, бо є завершеною роботою художника», - пояснює Пан.

Панелі потрібно розглядати з усіх боків і під різними кутами, щоб повністю оцінити їхню красу. Свідоцтвом високої майстерності художників є той факт, що, якщо дивитися під певним кутом, коли три панелі приховані від погляду, видимі панелі плавно зливаються одна з одною в ідеальній гармонії.

Багато сучасних колекціонерів виставляють повністю розкриті ширми на стінах, отримуючи плоске зображення, імовірно з метою оберігання від старіння, але ця виставка пропонує нам унікальний шанс глянути на ці ширми, ставлячи їх так, як це було призначено, тим самим отримуючи ефект тривимірного зображення.

Складні ширми походять з китайської династії Хань (206 р. до н.е. - 221 р. н.е.) і, після того, як їх завезли в Японію, вони почали широко використовуватися для імператорського двору, а також у будинках аристократів.

Міжнародна виставка золотих ширм у Національній галереї Вікторії на St Kilda Road (відомий бульвар у Мельбурні) відкрилася 4 квітня. День закриття виставки - 9 вересня. У зв'язку з відкриттям виставки було проведено безліч суспільних програм. Міжнародна виставка НГВ працює з 10-ї до 17-ї щодня, вівторок - вихідний. Докладнішу інформацію можна дізнатися на сайті www.ngv.vic.gov.au.

Версія на англійському

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...