• Змагання з ловлі меч-риби.

  • Неділя, 29 травня 2005 року

На Кубi змагання з ловлi на спiнiнг меч-риби стало традицiею. Цей спорт, що повний небезпеки, який вимагае знань, мужностi й сили, полюбляв знаменитий американський письменник Ернест Хемiнгуей. Одягнутi в особливi жилети, до яких на ременях прикрiпленi вудилища, спортсмени змагаються у швидкостi ловлi, величинi й вазi виловленоi рибини. Рибини, що приносять перемогу учасникам змагань, зачасту мають вагу понад 100 кiлограмiв.

При цьому обов'язково треба пам'ятати, що меч-риба плавае швидше вiд усiх iнших риб, ii нiс -кiстяний таран - здатний пробити не лише дерев'яну шлюпку, але й проколоти металеву обшивку судна. Нинi змагання з ловлi меч-риби присвячуються пам'ятi Хемiнгуея.

"Я стояв бiля штурвалу i вiв човна вздовж головного струменя до того мiсця навпроти старого цементного заводу, де вона опускаеться на велику глибину i утворюе неподалiк берега щось схоже до воротка, i там завжди багато мiлкоi риби для наживки. Зненацька я побачив попереду фонтан бризок, як вiд бомби, i меч, i око, i розкриту пащу, i велетенську червоно-чорну голову чорноi меч-риби. Ii спинний плавник увесь стирчав над водою, заввишки мало не з оснащене судно, i хвiст також увесь висунувся з води, коли вона кинулася на нашого тунця. Меч у неi був завтовшки з бейсбольну биту i скошений доверху, i, коли вона схопила наживку, поверхня океану широко роздалася перед нею. Вона була вся чорна з червоним, i кожне око ii було розмiром з супову чашку. величезна була рибина. Б'юся об заклад, вона потягнула б тисячу фунтiв. Я закричав на Джонсона, щоб вiн вiдпустив жилку: але перш, нiж я встиг сказати слово, я побачив, як Джонсон злетiв у повiтря, нiби пiдхоплений пiдйомним краном, i ще секунду вiн тримався за свое вудилище, але вудилище зiгнулося, наче лук, а потiм, розпрямившись, вдарило його товстим кiнцем у живiт, i вся снасть полетiла за борт. Гальмо було закручене до краю, i коли риба смикнула, Джонсона зiрвало з сидiння, i вiн не мiг утримати вудочку.

Вудилище лежало у нього на правому колiнi i товстим кiнцем було пiдсунуте пiд лiве. Якби вiн не зняв пояса, його б стягнуло у воду".

(Ернест Хемiнгуей. "Мати i не мати") До речi, меч-рибу ловлять по одному принципу - тролiнг, або буксирування. Кубинцi здавен успiшно промишляли з допомогою дерев'яноi блешнi, що iспанською називаеться куке-адор, вона iмiтуе полiт лiтаючоi риби. Але в останнi роки стали виготовлювати високоякiснi рiзнокольоровi приманки. Таку неживу приманку зазвичай використовують у тих випадках, коли рибу не видно i для ii пошуку доводиться долати вiдстанi зi швидкiстю 6-7 вузлiв. Якщо ж риба виявлена i ii плавник виднiеться бiля поверхнi води, то краще використовувати живу наживку. I це не обов'язково повинна бути лiтаюча риба. Меч-риба з неменшою охотою хватае i скумбрiю, i ставриду, i будь-яку iншу, звичну для неi рибу.

Звичайно "меченоснi" риби у пошуках корму пiднiмаються до самоi поверхнi води. Тому головне пiд час рибалки виявити потенцiйну здобич, а далi залишаеться лише пiдкинути наживку у поле ii зору - i покльовка гарантована.

Далi потрiбна спецiальна технiка. Пiсля покльовки необхiдно тримати котушку вiльною, лише злегка притримуючи ii великим пальцем, аби дати рибi можливiсть кiлька секунд поплавати з приманкою у ротi. Лишень хижак почне збiльшувати швидкiсть, необхiдно негайно пiдсiкати.

"Меченоснi" риби несамовито борються за життя. Як тiльки меч-риба зрозумiе обман, вона починае кидатися у рiзнi боки на несамовитiй швидкостi i часто вискакую з води. За умови, що на борту знаходиться досвiдчена команда рибакiв, для них не стане проблемою вже через кiлька хвилин пiдняти 100-кiлограмову рибу.

Коли середнiх розмiрiв стомлена рибина накiнець пiдведена до борту судна, досвiдчений риболов бере ii за пащу i обережно виймае гачок. При можливостi на рибинi ставиться вiдмiтка, де i коли вона була зловлена. Практично в усiх морях свiту риби, оснащенi "мечем", вiдпускають на волю вiдразу ж. Тому при ловлi застосовують спецiальнi гачки без "борiдок". Досвiд показуе, якщо поводитися з рибою досить обережно i вiдразу випустити у море, вона сильно не постраждае. Крiм того, з'явиться можливiсть помiрятися силою з рибою знов. Iнодi, якщо помiчено, що риба поранилася, ii пiднiмають на борт для огляду.

До речi, iснуе перелiк свiтових рекордiв любительського риболовства, затверджений Мiжнародною асоцiацiею любительського риболовства (IGFA). Один iз зареестрованих рекордiв належить А. Маррону, який поблизу о. Iкiке (Чилi) 17 травня 1953 року пiймав меч-рибу вагою 536,15 кг.

Чимало туристичних фiрм, якi органiзовують подорожi на Кубу та в iншi краiни тихоокеанського регiону нинi пропонують риболовам-любителям або й просто бажаючим "позмагатися" з меч-рибою морськi риболовнi прогулянки на катерi. Лише 60 доларiв США i ви в командi 4-12 осiб потенцiйно отримаете нагоду пiймати небачену у наших водах рибину.

Iгор Сергiйчук
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...