• Житло: зовнішній захист людини?

  • Середа, 8 лютого 2006 року
Цікаве створіння - Людина. Деякі види тварин в несприятливу пору року вибирають певні місця перебування. Так, уповільнюючи життєві процеси свого організму, комахи ховаються в корі дерев, землі, ведмеді впадають в сплячку. Деякі види птахів відлітають у теплі кліматичні райони.

Людина ж, проживаючи в різних куточках нашої планети, активна в усі пори року. При цьому вона не змінює свій захисний покрив, як зайці, білки. Ось і довелося людям моделювати одяг і створювати житло.

Ще стародавні люди, виявивши печеру, обрали її для захисту від зовнішнього несприятливого середовища. Там збиралися разом і спілкувалися, готували їжу, шили одяг, проводили небезпечний темний час доби.

Поступово кочовий спосіб життя племен перейшов на спокійніший, надійніший - осілий. З розвитком сімейних відносин, людина надає перевагу ізоляції групи близьких родичів від решти людей.

З часом виникає необхідність будівництва міцних житлових споруд, що захищають від негоди й інших небажаних чинників. Так виникла спеціальність будівельника. Використовувалися всі підручні засоби: трава, дерево, каміння, глина, пісок.

Виявилось, що чим складнішою є ця робота, твердішим матеріал і кращим з'єднання його один з одним, тим якісніша будівля і тим міцнішим, теплішим, надійнішим виходить житло.

Курінь, землянка, кібітка, чум, тіпі (північних індіанців), юрта (тюрк. - переносная з гратчастим остовом і напівсферичним дахом), голку і яранга (чукот. - остов і конічна крівля з жердин, вкритих оленячими шкірами), свайні будови для проживання на болотах, будинки на човнах – це деякі види осель людини.

З подальшим розвитком людського суспільства ускладнюються і стосунки між людьми. Виникає необхідність не тільки встановлювати міцні замки, але і споруджувати високі огорожі. Зростання міст і зосередження маси населення на невеликій площі викликали необхідність будівництва багатоквартирних і багатоповерхових будинків.

Кожна людина повинна мати свій будинок - місце народження і виховання дітей, батьківський дах, де тобі завжди раді. Це нормальні людські відносини. Будинок - це приміщення, яке є не тільки рідним і затишним місцем, - у ньому відчуваєш себе в безпеці і можеш розслабитися. Будинок - це святе мусце, яке щиро захищають і охороняють від незваних гостей.

Але чи можемо ми вважати свій будинок безпечним притулком? Чи так у ньому безпечно, як нам здається?

Науковими дослідженнями встановлені норми, яким повинне відповідати житло, щоб не викликати шкідливого впливу на здоров'я населення.

Так, мінімальний об'єм повітря на дорослу людину (кубатура) в житлових кімнатах повинен бути не меншого 30 куб. метрів, на дитину молодше 14 років - не менше 20 куб. метрів. Матеріал для будівництва і обробки будинків необхідно перевіряти на відповідість стандартам якості.

Відгороджуючись від природи, ми втрачаємо можливість використання природного механізму очищення повітря. Це приводить до накопичення і концентрації шкідливих і небезпечних для здоров'я речовин і хімічних сполук, створення сприятливих умов для зростання і розмноження бактерій, вірусів, грибів, створення ідеальних умов для життєдіяльності пилових кліщів, тарганів та інше.

Втративши зв'язок з природою, ми отримали величезне зростання алергічних і аутоімунних захворювань, причому їх кількість зразково однакова як в екологічно сприятливих, так і в несприятливих країнах.

Однією з причин цього є широке застосування нових технологій у будівництві, використанні синтетичних будівельних і оброблювальних матеріалів, встановлення кондиціонерів, спліт-систем і герметичних вікон з метою відгородити себе від забрудненого навколишнього середовища.

Вибираючи захисні матеріали, поміркуйте над тим, наскільки вони піддаватимуться дії високих температур (сонячним променям, потокам теплого повітря від обігрівальних систем), хімічних речовин (газ, розчинники та ін.).

Житлові приміщення бажано обробляти природними матеріалами (дерево, паперові шпалери, скло). Встановлюючи металопластикові вікна та двері, необхідно додатково провітрювати приміщення.

Широко застосовуються останнім часом підлоги з підігрівом, створюючи тимчасові зручності, але які мають наслідки зниження захисних функцій організму.

Парадокс ситуації полягає в тому, що в якому б екологічно чистому районі ви не побудували свій будинок, проблема присутності екологічно небезпечних для людини чинників все одно матиме місце всередині приміщення.

Тому, будуючи собі житло, зважте всі плюси і мінуси від сучасних зручностей. Маючи затишне житло, не замикайтеся в ньому, більше перебувайте на свіжому повітрі в приємній компанії рідних та друзів.

Олена Захарова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...