• З Китайським Новим роком! Фотоогляд

  • Вівторок, 16 лютого 2010 року
Китайський Новий рік - Чунь цзе, що означає Свято Весни, є для китайців найважливішим святом, його відзначають вже понад дві тисячі років. Він припадає на другого молодика після зимового сонцестояння у період між 12 січня і 19 лютого. З введенням григоріанського календаря це свято стали називати «святом весни», щоб відокремити його від Нового року за західним стилем. У вжитку Чунь цзе називається «Нянь» (нянь - означає «рік»).


З Китайським Новим роком! Сінгапур. Фото: ROSLAN RAHMAN/AFP/Getty Images
За переказами, Нянь - це страшне люте чудовисько з рогами на голові, що жило в стародавньому Китаї. Цілий рік він знаходився в безодні моря і лише напередодні нового року вилазив із води, вривався у селища, пожирав там худобу і знищував людей. Тому місцеві селяни дуже боялися його і щорічно перед настанням нового року цілими сім'ями залишали села і тікали в глибину гір, щоб сховатися від хижого звіра Няня.


Одного разу, напередодні нового року, коли селяни села Тао хуа («Квіти персика»), підтримуючи старих, з немовлятами на руках, з жахом покидали село, туди прийшов дідусь-жебрак з вусами срібного кольору. В одній руці він тримав палицю, а в іншій – мішок.
В цей час одні закривали вікна або замикали будинок, інші - збирали речі в дорогу, а треті - вели биків або овець, одним словом, у цей час в селі всі були зайняті і всі були в паніці, тому ніхто не звернув особливої уваги на цього убогого дідуся. Тільки одна старенька, що проживала в східній частині села, дала йому трохи їжі й стала умовляти його скоріше йти геть, щоб уникнути зустрічі зі звіром Нянем. Проте дідусь, погладжуючи вуса, усміхнувся: «Якщо ви дозволите мені зупинитися у вашому будинку на одну ніч, то я вижену Няня з села».
Старенька здивовано подивилася на старого і помітила, що цей сивий дідусь з моложавим лицем виглядає міцним і бадьорим, але вона все ж таки стала вмовляти його піднятися на гору, щоб сховатися від хижого Няня. Проте убогий дідусь наполягав на своєму, і старенькій довелося піти самій.
Опівночі Нянь увірвався в село. Цього разу він виявив, що в селі щось не так, як було всі минулі роки. З жахом побачив Нянь, що в будинку старенької горить вогонь, а двері фарбують у червоний колір. А коли він дістався до входу в будинок, у дворі пролунав тріск бамбукових хлопавок. Він не посмів увійти до двору.
Виявляється, Нянь боїться червоного кольору, яскравого полум'я і гучного шуму. В цей час ворота відчинилися, з них вийшов той дідусь-жебрак, одягнений у червоний халат, і голосно засміявся. Побачивши цю картину, Нянь сильно злякався і в паніці втік.

На другий день, тобто в перший день Нового року, селяни повернулися в село. Побачивши, що в їхніх будинках усе ціле, вони дуже здивувалися. В цей час старенька зрозуміла в чому справа і розповіла селянам про обіцянку дідуся-жебрака. Почувши розповідь старенької, всі мешканці села зраділи, вбралися в новий одяг, поздоровляючи один одного з настанням спокою, щастя і благополуччя. Ця історія швидко поширилася в сусідні села, і всі скоро дізналися, як виганяти звіра Няня.
З того часу щороку напередодні Нового року люди наклеюють на дверях червоні парні написи, запускають хлопавки, в будинках горять вогні, люди не лягають спати і не сплять всю ніч, що по-китайськи називається «Шоу суй» - «оберігати рік».

Ніч під Новий рік китайці називають «ніччю зустрічі після розлуки». Для них це найважливіший момент року. Вся сім'я збирається за святковим столом до новорічної вечері, яка відрізняється великою кількістю і різноманіттям страв. Наприклад, новорічна вечеря не обходиться без страв із курячого м'яса, риби і «доуфу» – соєвого сиру, який ми називаємо «тофу», тому що в китайській мові назви цих продуктів співзвучні із словами, що означають «щастя» і «достаток».

На півночі Китаю на Новий рік прийнято їсти пельмені (цзяоцзи), а на півдні – «няньгао» (скибочки, приготовані з клейкого рису). Мешканці півночі віддають перевагу пельменям, тому що  китайською мовою слово «цзяоцзи» співзвучне зі словами «проводи старого і зустріч нового». Крім того, пельмені нагадують своєю формою традиційні злитки із золота та срібла і символізують побажання багатства. З тієї ж причини південці їдять «няньгао», які символізують поліпшення життя з кожним роком.
Вихідні тривають сім днів. Перші п'ять днів нового року призначено для зустрічей. Родичі, друзі, однокласники, товариші по службі відвідують і поздоровляють один одного з Новим роком.
Традиція дарування подарунків не дуже поширена в Китаї. На Чунь цзе традиційним подарунком є Я-суй цянь - кишенькові гроші в спеціальних червоних конвертах, які прийнято дарувати дітям. Дотримуючи давніх звичаїв, гроші дарують будь-якій дитині, що прийшла в будинок у перші 15 днів Нового року. Якщо червоного конверта під рукою не знайдеться, нічого страшного, можна обійтися і без нього.
На свято Весни декілька днів поспіль проводяться галасливі народні гуляння і ярмарки, де виконують танці лева і драконів, хороводи «сухопутних човнів», номери на ходулях. Новорічні святкування закінчуються після свята Ліхтарів, на п'ятнадцятий день першого місяця за Місячним календарем.

Новий рік за місячним календарем

Новий рік –  найдовше і найважливіше свято в китайському календарі (місячному). Фестивалі, гуляння, приурочені до цього свята, тривають 15 днів.
Нерідко Новий рік за місячним календарем називають «китайським», оскільки його святкування розповсюдилося по Азії саме з Піднебесної.
Більш того, в більшості країн регіону «китайський» Новий рік є державним святом і радісною подією для представників всіх національностей і конфесій.
Новорічна вечеря – головна новорічна традиція. Причому на столі повинно бути якомога більше страв. Згідно з традицією, в святкову ніч за столом присутні духи предків, які є повноправними учасниками торжества.
Всі подальші дні прийнято відвідувати з поздоровленнями родичів і друзів. Також у цей період влаштовуються традиційні масові гуляння - костюмовані танці та маскарадні вуличні ходи.
Джерело: calend.ru

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...