Роки за роками, сторіччя за сторіччями, віхи історії людства змінюють один одного, а разом з ними міняються ідеали, цінності людини, її погляди на життя, етичні критерії і норми моралі. І впродовж таких історичних змін люди завжди прагнули відобразити все навколо них, що відбувається, і виразити своє ставлення до нього.

Чи то папір, полотно, камінь, дерево, глина або мармур - всі ці предмети служили засобом передачі думок і переживань, які таким чином дійшли до наших днів. Можна сказати, що образотворче мистецтво також розвивалося одночасно з розвитком людства і також мало своє народження, розвиток, розквіт і навіть старіння і занепад. Циклічність простежується в зміні культур і цивілізацій.

Мистецтво Стародавньої Греції, поза сумнівом, служило прикладом для наслідування подальшим поколінням. Особливо ним цікавилися творці часів Відродження, які перейняли деякі світоглядні принципи. У зображенні музи історії - Кліо, статуя якої виконана стародавніми греками з високою майстерністю, - показаний прекрасний образ богині, риси якої красиві і величні, викликають захоплення і пошану.

У будь-якій новій культурі, що зародилася, людина володіла безпосередністю сприйняття світу і просто зображувала те, що бачила, і зображувала саме так, як вона це бачила. Так, наприклад, прийом перспективи з'явився не відразу, а лише коли з'явилося усвідомлення геометричних пропорцій. Сюжети були простими і нехитрими, лише поступово наповнюючись уявленнями і повчаннями. Живопис і скульптура набували ролі наставника, який розповідав про призначення людського життя, про належне для людини існування і поведінку, розповідав про вищі небесні сили. У ранньохристиянський період зображення святих, богів, просвітлених (які переважали над рештою сюжетів) відрізнялися однією характерною рисою, - вони були дуже стриманими і спрощеними, акцент робився не на зовнішні прояви, а на внутрішньому, духовному змісті, на відчуженні від властивих людині почуттів і емоцій. Вважалося, що призначення мистецтва - не у звеселянні або розвагах, а у навчанні людини праведності і вдосконаленню. Крім того, мистецтво давало можливість показати людині велич і могутність Бога.

У епоху Ренесансу і Відродження мистецтво досягло певних вершин свого розвитку. Точність і краса зображення людини, природи і предметів наближалися до ідеалу і тієї досконалості, як їх представляли люди тієї епохи. Леонардо да Вінчі, Боттічеллі, Рафаель Санті бачили в людині вінець творіння, в своїх роботах вони милувалися красою її тіла. Прекрасний образ ангела, написаного в період Відродження Рафаелем, викликає шанування і надихає на добрі справи.

Після періоду Відродження - періоду розквіту - послідували зміни і в мистецтві. Поступово змінювалися уявлення про красу, людські якості і моральність. Нерозривно пов'язане зі світоглядом, мистецтво не тільки відображає його, але і впливає на нього.

У кінці кожної епохи, разом з мораллю суспільства, що псувалася, відбувалися також значні зміни як в сюжетах, смислових навантаженнях, так і в зображенні і підході до мистецтва в цілому. Поступово людина стала втрачати віру в існування вищих сил, втрачати розуміння в необхідності збереження доброго людського початку і природи людини, у важливості доброти. Все частіше ставилися на перше місце такі якості, як сила, боротьба, переслідування особистих інтересів. Образотворче мистецтво все більше переставало бути «мистецтвом» в початковому його розумінні, воно ставало дзеркалом темних куточків душі художника і культивувало самовираження всіх рис життя, у тому числі низьких устремлінь, егоїзму, пристрастей. Усі ці тенденції яскраво простежуються в мистецтві 19 -20 століть. Подібні якості виходили на передній план як щось гідне уваги і пошани, служили темами для композицій. Непривабливі і навіть потворні, відштовхуючі зображення стали цінуватися і сприймалися як щось «нове і оригінальне, прояв індивідуальності». На жаль, і висока майстерність відійшла на задній план, поступилася місцем «новому підходу» і «стилю».

Всі ці нові віяння, що з'явилися в мистецтві, навряд чи могли б підштовхнути людину до чогось хорошого і благородного, вони стали служити каталізатором руйнування моралі. У роботі Пікассо зображена муза, образ якої дуже сильно відрізняється від образів минулого.  Чи може він Вас надихнути на творчість в мистецтві і науці, богинею яких вона є?

Напевно, не варто забувати про вплив на людину мистецтва, про те, що воно може додати людині оптимізму, бути хорошим вчителем і прикладом, може допомогти відновленню добрих відносин між людьми, додати людині доброти і благородства. Чи не цю роль повинне грати мистецтво в суспільстві?...

Тюріна Вікторія

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...