• Свято Миколая для дітей українського зарубіжжя

  • Epoch Тіmes Україна | Велика Епоха
    Вівторок, 27 грудня 2005 року

На виконання Національної програми «Закордонне українство” на період до 2005 року» Міністерство культури і туризму України, Державне підприємство «Україна гастрольна» та Товариство зв’язків з українцями за межами України (Товариство «Україна-Світ») з 10 по 18 грудня 2005 року організували для українських дітей Міжнародне виїзне театралізоване свято «До вас їде Миколай!» в Польщі, Словаччині, Румунії та Молдові.

Впродовж дев’ять днів артистам Національного заслуженого академічного українського хору імені Григорія Верьовки довелося перетнути чотири кордони, та дати 11 концертів. Українським громадам було представлено мистецьку програму, спеціально підготовлену до Дня Святого Миколая. Спочатку театралізоване дійство було розгорнуте в Народному Українському Домі міста Перемишля. Тут зібралися маленькі українці, які навчаються в україномовних пунктах навчання в Ярославі, Мокрому, Кальникові, Хотинці, Ніновичах, Репеді, Сяноку та українській початковій школі загальноосвітнього ліцею імені М.Шашкевича в Перемишлі. З дітьми прийшли їхні батьки, для яких артисти виступили з окремою мистецькою програмою. Довго не вщухали бурхливі овації. За чудові виступи і подарунки для дітей щиру подяку від місцевої української громади висловили голова Об’єднання українців Перемишля Марійка Туцька, керівники міста Перемишля та члени української громади.

В польському місті Легниця концерт відбувся на просторій сцені українського загальноосвітнього ліцею. Гостям з України було приємно бачити серед глядачів своїх друзів - учасників хору «Журавлі» Об’єднання українців у Польщі.

Третій концерт на польській землі відбувся на сцені розкішного залу філармонії міста Зелена Гура. Привітати артистів з України прийшли керівники міської ради міста та голова місцевого Об’єднання українців Ярослава Яворницька. Виступаючі відзначили високу виконавчу майстерність виконавців та важливість цього заходу для збереження традицій українства в Польщі та для зміцнення культурних зв‘язків між народами наших країн. Особливо наголошувалося на тому, що виїзне театралізоване свято для дітей українського зарубіжжя «До вас їде Миколай!» стало одною з окрас року України у Польщі.

З Польщі українські артисти переїхали в Словаччину, де спільно з місцевими українськими громадами було організовано два концерти. Перший концерт відбувся в Гуменному для учнів української школи і медичного училища з українською мовою навчання. Другий - у Пряшеві для дітей української гімназії ім. Т.Шевченка. Артистів щиро вітали Консул України в Пряшеві Інна Огнівець, голова Союзу русинів - українців Словаччини Іван Лаба, директори шкіл та представники місцевої влади.

Наступною країною в турне артистичної групи була Румунія. У місті Сігеті- Мармацієй перед концертом директор українського ліцею ім. Тараса Шевченка Федір Попович вітав українську делегацію хлібом та сіллю. Він познайомив членів української делегації з роботою ліцею, його учнями і вчителями. Концерт відбувся на сцені музичної школи міста, куди приїхали маленькі українці з шкіл повіту Марамуреш, в яких вивчають українську мову. Великий зал ледве вмістив усіх охочих побачити театралізоване свято. Кожен виступ артистів закінчувався шквалом оплесків, глядачі із задоволенням підхоплювали і співали з артистами знайомі українські пісні. У розчулених дорослих і дітей на очах бриніли сльози. Слова вдячності довго лунали в переповненому залі.

У цей же день, проминувши круті перевали, автобус привіз артистів в румунське місто Сучаву. В місцевому Палаці культури задовго до початку концерту усі місця (а їх більше тисячі) були зайняті глядачами. На зустріч з артистами прославленого колективу прийшли члени української громади з дітьми і друзями. Дорогих гостей тепло вітали віце-консул Генерального консульства України в Сучаві Михайло Лієнков і голова відділення Союзу українців міста Сучава Іван Боднар.

Наступного дня українські артисти переїхали в Молдову. Перше театралізоване свято відбулося в місті Бельці, де артистів радо зустріли примар міста Василь Панчук та Президент Товариства української культури в Молдові Олександр Майстренко. Зал місцевого Палацу культури був вщерть заповнений учнями і вчителями з навколишніх сіл, більшість мешканців яких складають етнічні українці. Серед глядачів було багато студентів кафедри української мови та літератури Університету ім. А.Руссо. Радісний дитячий сміх, бурхливі оплески і букети квітів супроводжували кожний виступ артистів. Слова щирої подяки від глядачів підтримували артистів, дозволяли їм зняти втому від довгих переїздів і переконували, що їх високе мистецтво робить неоціненну справу для розуміння молоддю українського зарубіжжя своєї національної ідентичності.

Попереду був новий переїзд до столиці Молдови – Кишинева. Для театралізованого свята був відведений один з кращих залів столиці – Палац культури залізничників. Його заповнили учні української недільної школи, шкіл ім. Т. Шевченка та ім. І. Котляревського, школи № 18 та члени української громади, які прийшли на свято цілими сім‘ями. Привітати гостей з України на Молдовській землі прийшли Перший Секретар Посольства України в Республіці Молдова Оксана Васильєва, директор Бюро міжетнічних відносин Республіки Молдова Ольга Гончарова та голова Координаційної ради українських організацій, співголова Парламентської комісії з питань прав людини Парламенту Молдови Миколо Олійник. У їх виступах звучали слова щирої подяки артистам, які своїм талантом і самовідданою працею підтримують в дітей і молоді українського зарубіжжя гордість за високий рівень національного мистецтва та переконаність у необхідності і доцільності збереження своїх прекрасних національних традицій у такому дружньому багатонаціональному місті як Кишинів.

Український Миколай привіз для кожної української дитини не лише духовний мистецький і матеріальний подарунок, але і зміцнив переконання у тому, що їх прабатьківщина любить і думає про них, готова поділитися кращим що у неї є. Вдячні глядачі неодноразово відзначали, що такі заходи як виїзне театралізоване свято для дітей українського зарубіжжя «До вас їде Миколай!» дають наснагу поряд з вивченням мови країни проживання: польської, румунської, словацької, молдавської - старанно вивчати і свою рідну українську мову.

Виступи відомого в усьому світі колективу Національного хору ім. Григорія Верьовки на землях Польщі, Словаччини, Румунії і Молдови, де компактно проживають етнічні українці, став прекрасним подарунком до Дня святого Миколая, який є одним з найбільш улюблених свят українських дітей, в якій країні вони б не жили. Важко уявити собі кращий спосіб формування круга надійних друзів української держави, передає офіційний сайт Міністерства культури і туризму України.  

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...