• Свято Купала відзначили в Пирогово

  • Середа, 12 липня 2006 року
Свято Івана Купала має давнє народне коріння. Воно утворилось шляхом злиття християнських та язичницьких традицій.
- Івана Купала - це день літнього сонцевороту, що тепер сходиться з християнським святом Різдва Святого Пророка Предтечі і Хрестителя Господнього Івана, 24-го червня за старим календарем або 7-го липня - за новим, - пише у книзі Звичаї нашого народу" етнограф Олекса Воропай.

Давній звичай відзначати це свято добре зберігся в українській культурі і кожного року привертає увагу багатьох людей.

Традиційно, 6 липня в Музеї народної архітектури та побуту НАН України, що біля с. Пирогово на Київщині, проводиться свято Івана Купала. І нинішнього року це місце зібрало в себе справжніх цінителів обрядів та традицій української культури.

За словами однієї з організаторів свята Ніни Олександрівни Зозулі, свято Івана Купала проводиться в Музеї народної архітектури та побуту з 1983 року.

- Наш фольклорно-етнографічний ансамбль, який організував Леопольд Ященко, виконував купальські пісні, створюючи атмосферу свята. З кожним роком святкування ставало все масовішим і традиційним, - розповідає Ніна Олександрівна. Але тепер вони вже не співають, а виступають організаторами цих святкових заходів.

Відвідувачі свята мали змогу познайомитися з давніми обрядодійствами: вінкоплетінням, прибиранням купальського деревця, водінням хороводів, ворожінням на вінках, вогняним колесом, очищенням вогнем та водою.

Атрибутами свята за мотивами "Поділля" стали "Іван" та солом'яна лялька Морена - виплетені у вигляді людських постатей з городніх та лісових квітів і верба - "купайло". Усіх їх в кінці свята за традицією спалюють або топлять, як таких, що уособлюють сили зла.

На свято були запрошені фольклорні колективи з Вінницької, Київської, Житомирської, Чернігівської та Київської областей. Вони познайомили гостей свята з купальськими піснями своїх регіонів, надавши можливість глядачам поринути в атмосферу самобутньої культури України.

- Ми дуже вдячні, що нас запросили на це чудове свято і надали можливість внести частинку нашого місцевого колориту у святкування дня Івана Купала. Ми вперше на цьому святі, але, сподіваємось, що не востаннє, - сказала одна із учасниць фольклорного колективу з Вінничини

Купальські переспіви, хороводи, дим від багаття створювали справжній святковий настрій. Багато юнаків та дівчат вишикувались у чергу, щоб здійснити таємниче дійство очищення вогнем. Саме такий зміст закладено у традиційних купальських стрибках через вогонь.

А далі - таємнича купальська ніч з пошуками чарівної квітки папороті. За легендами вона цвіте лише один раз на рік у купальську ніч і приносить щастя тому, хто її знайде.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...