• Сучасна юрта - зручне та екологічне житло

  • Субота, 15 лютого 2014 року

Як ви щодо ідеї пожити у наметі? Юрти набувають все більшої популярності, все більше людей обирає традиційне житло монголів, в якому можна жити, працювати чи грати.

Такий круглий в плані будинок створює особливий внутрішній простір, де енергія вільно циркулює. Прямокутні чи квадратні кімнати не йдуть з ними ні в яке порівняння. Легкість приміщенню надає світло, що просочується крізь брезентове покриття, посилює це враження високий дах. В юрті є вікна і двері, що дають сонячній енергії проникати всередину так само, як у традиційних будинках. В цьому помешканні ви отримуєте ту ж ступінь комфорту, що й у звичайному житлі.

Влітку ви підіймаєте центральну панель даху, так щоб можна було легко провітрити приміщення. До того ж, так ви можете милуватись нічним зоряним небом.

Обігріти юрту надзвичайно легко ― слід включити до її конструкції шерстяний шар і поставити піч ― так ви перезимуєте у затишку і теплі за будь-якої температури на ззовні.

Опоряджують юрти кедровою деревиною із зовнішнім брезентовим покриттям ― це робить юрти багатофункціональними, мобільними, їх легко встановлювати. Деякі хваляться, що можуть зібрати юрту за півгодини.

Збільшення на кожний метр у діаметрі істотно збільшує простір приміщення. Так, п’ятиметрова в діаметрі юрта дає 19,7 квадратних метрів житла, а семиметрова ― вже 38,6 квадратних метрів.

Жителі Нової Зеландії все більш розширюють сферу використання юрт: у спортивному туризмі вони використовуються як додаткове житло у розпал туристичного сезону, інші використовують їх як будиночки для гостей, як мистецькі студії, майстерні, приміщення для медитації чи оздоровчих процедур, як дитячі ігрові кімнати.

«Є у них щось чарівне, ― вважає Келлі Блек, мешканка юрти у Ерроутауні, найхолоднішому місці Нової Зеландії у зимову пору року. ― Щось несуть у собі круглі споруди, зв’язок із зовнішнім світом, птахами, моїм конем».

Пані Блек прожила з батьками у юрті вже більше року і каже, що це найприродніше місце для життя. «В певному смислі ви тут певніше стоїте на ногах. Щось відчувається, коли знаходитесь посередині юрти ― акустика тут неймовірна, звук повертається до вас», ― розповідає Келлі. Зимою вони вкрили юрту шерстяним покриттям, і помітили, що це навпрочуд дієво, особливо, якщо ще встановити піч. Настил підлоги вони робили власноруч, а зверху панелей постелили килими.

Блуї з Голден Бей, який конструює і встановлює юрти, каже, що саме округлі форми так приваблюють людей. «Це простота. І новина ― це щось абсолютно небачене. Сам факт того, що її можна пересувати і встановлювати, де хочеш ― вкрай важливий. Багато хто їх купляє, коли хоче мати свій дім, проте не має землі. Тобто, вони мають змогу їх встановити будь-де, а як схочуть чи муситимуть переїздити, зможуть взяти їх із собою».

У Новій Зеландії юрти не потребують дозволу на спорудження ― як і у багатьох інших країнах, що робить їх привабливими для ще більшої кількості людей.

«Люди купують їх у нас, щоб мати більше житлового простору, коли йдуть у похід до Короманделу, для дорожних мандрівок, щоб вільно ставити їх. Тобто вони більше призначені для тих, хто багато мандрує, переїздить. Їх замовляли і міні-готелі як місця для тих, хто подорожує пішки з рюкзаком за плечима. Вони купляють їх на період туристичного сезону», ― каже Блуї. Він розказав, що щойно отримав замовлення від однієї пари похилого віку з Тасманії (Австралія), які вирішили зробити своє життя простішим і менше витрачати на житло.

Не можна вважати юрту житлом нижчого гатунку.

До юрти можна провести електроенергію, в цьому житлі неможливі протяги, воно не затоплюється. Опорядження з деревини канадського кедра, що його використовує Блуї, екологічне і довговічне. Покриття з брезенту служитиме 7-8 років, в залежності від умов експлуатації. Він більш стійкий до вологої, ніж до сонячної погоди.

В юртах живе більшість монгольського населення. За традицєю, цей тип житла використовується в Турції і Сибіру ― пишеться на сайті jaiatipis.com.

«Люди залюбки живуть в них», ― переконаний Блуї.

Шарлотта Катбертсон, Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...