• Щоденники молодої мами. Перші дні вдома

 • Вівторок, 2 серпня 2005 року

Для багатьох молодих мам не меншим шоком, ніж роди, стають перші дні після пологового будинку. Залишившись наодинці з малюком без лікарів і медсестер, новоспечені матусі (і татусі) часто не уявляють, що з НИМ робити? Новонароджений вимагає постійної уваги, догляду, а мамі іноді навіть ніколи поїсти! Звичайно, пару разів на тиждень до Вас заходитиме патронажна медсестра, яка обробить дитині пупок, може навіть зробить масаж і відповість на Ваші питання, але це і все! Для тих, хто народив першу дитину, це стає серйозною проблемою.

Зараз в багатьох пологових будинках мама і малюк весь час знаходяться поряд (біля маминого ліжка стоїть ліжечко новонародженого). У такій організації є свої плюси і мінуси.

Плюси:

 • Малюк постійно відчуває маму поряд, що необхідно для встановлення надійного зв'язку, спокою і хорошого самопочуття обох.
 • Мама може погодувати малюка у будь-який момент на його бажання.
 • Мама вчиться піклуватися про малюка: сповивати, підмивати попку, гуляти з ним і т.д.
 • Помічено, що в таких умовах краще прибуває молоко.
 • Повертаючись додому, мама вже знає, що потрібне її малюку!

Ми з моїм Левком "знайомилися" якраз у такому пологовому будинку.

Мінуси:

 • Матусі ніколи відпочити, опам'ятатися.
 • Вночі ні лікар, ні медсестра не підійдуть до Вас, якщо тільки дитина не в критичній ситуації або не лежить в дитячому відділенні.

Вся наша палата (5 матусь) народжувала вранці, а малюків принесли вже перед обідом. Яким дивом нам вдалося умовити дитячу медсестру забрати малюків на ніч, щоб ми хоч би виспалися, не знаю. Але це була остання спокійна ніч в моєму новому житті!

У "старорежимних" же пологових будинках, все з точністю до навпаки!

Сучасна наука вважає особливо важливим для подальшого розвитку дитини так званий адаптаційний період. Тривалість його шість тижнів. Тому вчені рекомендують в цей період створити для малюка умови, наближені до внутрішньоутробних, завдяки яким крихітка відчуватиме себе в комфорті і безпеці. Особливо важливий тісний контакт з матір'ю. Багато лікарів рекомендують батькам перший час класти дитину вночі спати до себе в ліжко, а не в окреме ліжечко (або хоч би ставити її поряд, щоб залишалося тільки руку простягнути). Мій малюк майже весь перший місяць свого життя спав або на моїх грудях, або в ліжечку у голові. До речі, якщо Ви годуєте грудьми, то це навіть зручніше: вночі малюк буде менше за Вас турбувати, самостійно знаходячи груди(!) і, наїдаючись, засинати. Перевірено на собі! На жаль, мій Льовка відмовився від грудей у 3 місяці (але про це докладніше в статті про грудне вигодовування) і я довго ще згадувала, як добре було вночі: не треба було бігати на кухню, розводити суміш, і потім наново укладати Котенятко спати!

Тепер про прогулянки на свіжому повітрі. Вважалося, що просто необхідно "провітрювати" крихту щодня, починаючи практично з першого тижня життя. Я стала на 20-30 хвилин виносити Льовушку на руках на вулицю, коли йому виповнилося 11 днів. Всупереч поширеній думці, що діти на вулиці завжди добре сплять, Льовка навпаки, прокидався і кричав! Звідси роблю висновок про те, що мають рацію ті лікарі, які радять перший місяць почастіше провітрювати кімнату, де живе малюк, але не виносити його щодня на вулицю! У нас з Левком була проблема - жара! Був дуже спекотливий червень, і на вулиці з ним можна було з'являтися тільки після 22.00 (у Пітері білі ночі). Отже, краще тримайте у спеку відкритим вікно (не допускаючи при цьому протягу). Тих же дітей, які народилися взимку, на вулицю виносити можна, тільки якщо температура не нижче мінус п'яти градусів і немає вітру!

Одягати дитину на вулицю в такому віці треба по формулі "плюс 1", тобто така кількість речей, яку ви одягаєте на себе, плюс ще одна кофтина. Таке правило діє до тих пір, поки дитина не досягне ваги 6 кг При такій вазі починає нормально функціонувати система терморегуляції, і малюк перестає потребувати додаткового утеплення.

Часто можна почути фразу: "Не привчайте дитину до рук! Виросте капризною і несамостійною!" Відповідально заявляю - ДУРОЩІ! Можу порівняти Льовку з ровесниками, яких не брали на руки, не "балували" цим природним проявом батьківських відчуттів. Хлопчик старше за нас на три тижні і дотепер (йому майже 12 місяців) не ходить, тоді як Льовушка пішов самостійно в 9,5 місяців (що за медичними показаннями рано, але габарити ми мали цілком відповідні до 1 року).

Льовка з народження не відлучався від рук, деколи вдень спав тільки на руках. Ми з нашим татом почали носити синульку по квартирі на руках, як тільки тому виповнилося два тижні, і він став самостійно управляти своєю голівкою. Роздивлялися з ним квіти, малюнок на шпалерах, всіх родичів, просто дивилися у вікно. Цікаво відзначити, що вже на третій день цієї практики наше Котеня надавало більшої переваги носінню на руках, чим грі в ліжечку з підвісним мобілем. Капризним синулька не став, та і сам грається непогано. Хтось скаже, що це важко, але можна звикнути, заразом м'язи накачаєте. Якщо у вас немає захворювань, що забороняють носіння важкого (якщо 3 кг можна назвати важким), то сміливо беріть крохотулю на руки, одержте взаємне задоволення! І спілкуйтеся, спілкуйтеся, спілкуйтеся! І хай тато теж не забуває посюсюкать з малюком, їм обом це потрібне!

Тепер про такі важливі речі як сон, їжа і гігієна. Коротше кажучи, що таке режим і з чим його їдять?

Почну з того, що співвідношення часу сну і неспання у новонародженого обернено пропорційне дорослому. Тобто, якщо дорослий 16 годин на добу не спить, то новонароджений стільки часу спить! Сон, тривалістю до 18 годин на добу, нормальний до 2-х місяців. Хоча зустрічаються діти, яким достатньо і 12 годин на добу для сну, але це швидше виключення. Звичайно малюк засинає відразу після годування, але мій Льовка навпаки, частіше прокидався, перш ніж поїсти. Знову таки, все індивідуально!

Що стосується сну, багато фахівців дають такі поради:

 • Не використовуйте в інтер'єрі кімнати малюка насичені, яскраві кольори, особливо червоний, оранжевий і чорний. Більше підійдуть пастельні відтінки блакитного і зеленого кольору. Для неспокійних дітей підійдуть бузкові і рожеві тони.
 • Довжина ліжечка повинна на 30 см перевищувати зростання крихти. Прагніть поставити ліжечко подалі від джерел електромагнітного випромінювання (телевізор, комп'ютер) і від електричних розеток.
 • Використовуйте постільну білизну тільки з натуральних тканин. Краще за все бавовну або добре вироблений льон.
 • Не надягайте на малюка зайвий одяг, краще прикрийте другою ковдрою.
 • Перед сном обов'язково провітрюйте кімнату малюка! А якщо дозволяє погода, то хай спить з відкритою кватиркою або балконними дверима.
 • НІКОЛИ не будіть сплячу дитину! Навіть якщо його пора годувати! Йому важливіше виробити свій біоритм сну і неспання. До трьох місяців всі діти виходять на рекомендований лікарями режим харчування абсолютно самостійно, без якихось відхилень.
 • При нічному годуванні прагніть поводитися якомога тихіше: трохи менше розмов, світла і зорового контакту з малюком. А при денних годуваннях навпроти, будьте активні, голосніше і веселіше розмовляйте з дитиною.
 • Приберіть від ліжечка всі предмети, які зможуть налякати малюка в сутінках.
 • Матрац для дитячого ліжечка не повинен бути пружинним або ватяним (синтепоновим). Краще купити спеціальний ортопедичний матрац або набитий природним напівжорстким гіпоалергенним матеріалом (солома, кокосова стружка, джут). Не використовуйте подушку, вона не потрібна вашому малюку.
 • Якщо дитина часто кричить уві сні, зверніться до невропатолога, причиною може бути підвищений внутрішньочерепний тиск.
 • Не переживайте, якщо ваш малюк погано засинає увечері, а вранці встає пізніше звичайного. Просто дитина - "сова". Мій Льовка саме такий. До півроку він прокидався в 10 годин ранку! Потім у нього полізли зубки, і режим зрушився сам собою.
 • Співайте дитині колисанки! Хай це буде просто "баю-бай", наспіваний на якийсь мотив. Або якщо у Вас проблеми з музичним слухом, купіть в дитячому магазині диск з колисанками. Краще, якщо це буде класична музика.
 • І останнє. Не бійтеся класти дитину спати з собою! Не вірте в розповіді про те, як мати уві сні душила дитину, лягла на неї і тому подібні дурощі! Тільки сильно п'яна або смертельно стомлена мати не помітить свого малюка!

Режим годування, як і режим сну, в сучасній педіатрії носять "вільний" характер. Це означає, що дитину годують на вимогу, і спить вона, коли хоче. На своєму досвіді можу сказати, що слідування режиму завадило Левку нормально видужати в першому місяці життя (він додав тільки 450 г). Після зважування я прийшла в жах і стала годувати його, як тільки у нього з'являлося бажання. Результати не примусили себе чекати: за 5 днів Льовушка додав 120 г! Вироблення молока допоміг збільшити Апілак (препарат бджолиного маточкиного молочка).

Для довідки: перші дні норма молока в одне годування росте приблизно на 10 г в день. З 10 г в першу добу до 100-120 г на десяту. Визначити, чи наївся малюк, можна по черевцю - воно роздувається як повітряна кулька. Одне годування триває приблизно 15-20 хвилин, при цьому основну порцію молока дитина висмоктує за перші 7 хвилин! Скільки разів годувати дитину на добу вирішувати Вам, але я, знову таки, раджу довіритися його апетиту! Моя сусідка по палаті (другі роди) годувала 10-12 разів на добу, і її хлопчик був найспокійнішою дитиною в палаті. Єдине, що лікарі рекомендують у будь-якому випадку - це витримувати хоч би 2 години між годуваннями (щоб молоко встигло утворитися в достатній кількості).

Про грудне вигодовування я розповім в окремій статті, а поки коротко про розпорядок дня в перші дні.

Перший раз Льовка їв десь в 5.30 - 6.00. Відразу засинав і вставав вже до другого годування в 10.00, дуже рідко раніше. Після сніданку ми роздягалися, умивалися-підмивалися (звичайно діти всі свої справи роблять ПІСЛЯ їжі, але лікарі радять переповивати їх, щоб не торсати після їжі), сповивалися (вільне сповивання вже на другому тижні життя) і йшли гуляти по квартирі або валятися в ліжечку. Сповивати варто весь перший місяць, періодично випускаючи ручки назовні, але на ніч обов'язково жорстке сповивання. У цьому віці малюк не контролює ручки і ніжки, тому може уві сні ударити, подряпати або налякати себе ручкою. Коли Левку виконався місяць, я стала на прогулянку одягати його в повзунки.

Сповивання проводиться так: сорочечка (по сезону), чіпець, підгузник (простий ганчірковий, можна розрізати старе простирадло на шматки приблизно 50/50) або памперс, легка пелюшка, тепла пелюшка (коли жарко - дві легеньки пелюшки). Рекомендую використовувати сорочечки із зашитими або такими, що завертаються рукавцями.

Далі по розпорядку дня. До обіду спимо години дві. Приблизно у 13.00 їмо і знову та ж процедура. Коли переповиваєте, кожного разу протирайте і промазуйте складочки шийки, під пахвами, низ черевця, ліктики і пашки. Використовуйте будь-яке дитяче масло. Якщо з'являються попрілості, переходьте на присипку (вона використовується тільки для мокнучих подразнень). При дерматиті призначаються спеціальні мазі (як правило, що містять пантенол і подібні йому речовини). З відомих мені, краще всього Бепантен, він допоможе при роздратуваннях на шкірі малюка і захистить маму від такої неприємності, як тріщини сосків. Я годувала з тріщинами - це страшенно боляче!

Загалом, так ще 3-4 рази: сон, їжа, гігієнічні процедури, неспання. Протягом доби дитина пісяє не менше 15-20 разів. Якщо ви налічили менше, то або малюку не вистачає молока, або проблеми з сичевою системою - звертайтеся до педіатра. Кишечник спорожняється в середньому 5-6 разів на добу, стілець пахне кислим молоком (що їмо, тим і пахне). Звертаю увагу, що дівчаток і хлопчиків підтирають по-різному: дівчаток - спереду назад, хлопчиків - ззаду наперед!

Носик і вушка чистити треба. Інша справа, що носик потрібно чистити і змащувати щодня після купання на ніч, то вушка такого ретельного догляду не потребують! Достатньо раз-два в тиждень ватяним тампоном чистити вушну раковину, не проникаючи глибоко у вушко! Запам'ятайте, вушна сірка - це природний антисептик, її регулярне видалення може привести до запалення середнього вуха! Носик краще чистити так: спочатку змастити або змочити ніздрі за допомогою ватяного тампона, і потім дитячою ватяною паличкою або ватяним джгутиком швидко видалити всі забруднення.

Купайте дитину щодня перед вечірнім годуванням (близько 21.00). Мити її потрібно рази три на тиждень, а попку Ви і так миєте з милом кілька разів на день. Купання з травами (чистотіл, череда) допускається, тільки якщо є шкірне запалення (дерматит, діатез і т.п.), оскільки такі відвари сушать шкіру. З приводу масажу напишу окремо, скажу тільки, що до півтора місяців слід обмежуватися погладжуваннями (якщо інше не показано лікарем).

Ось, мабуть, і всі поради нашвидкуруч. Резюмуючи, скажу так. Давайте малюку їсти і спати стільки, скільки хоче, тримайте його в чистоті, помалу гуляйте з ним, розмовляйте, сюсюкайте і цілуйте більше, носіть на руках, спіть в обнімку і все буде добре!

Автор: Левкова мама.

Джерело інформації: Журнал сучасної жінки myjane

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...