• Різдво на польський лад

  • Четвер, 19 січня 2006 року

У старі часи Різдво святкувалося в багатьох європейських країнах як релігійне свято. Зі свого дитинства я пам'ятаю польські традиції святкування Різдва.

Найурочистіший день під час різдвяних канікул - Святвечір. Він починався з посту. Тільки з появою першої зірки на небі починали різдвяну вечерю.

Дарування подарунків не відігравало головної ролі у святі. Акцент робився на готуванні особливих страв і традиційних прикрас.

У страви клали гриби, квашену капусту, буряк, мак, сушені фрукти. Галушки і локшина були традиційними різдвяними стравами. Не було м'яса, але могла бути риба. Традиційні родини в цей день алкоголь не вживали.

Кожна сім'я прикрашала ялинку різноманітними прикрасами, часто виготовленими власноруч.

Головною традицією Святвечора був  розподіл різдвяної вафлі, яку називали оплатек - напівпрозора вафля з прісного тіста, прикрашена різдвяними сценами.

Усі члени родини  ставали разом, батько відламував шматок вафлі і ділився ним з одним із членів сім'ї. Той ділився з іншим і, таким чином, уся родина поділяла вафлю.

Відламуючи вафлю, кожен бажав іншому всіх благ у Новому році і просив прощення за образи, заподіяні в році, що минає. Це дуже урочистий момент.

Одне місце за столом зазвичай залишалось вільним, щоб показати діві Марії і маленькому Ісусу, що їх завжди чекають у цьому будинку.

Ця традиція також сягає своїм корінням у далеке минуле, коли люди подорожували пішки чи верхи. Якщо мандрівник не встигав дістатися до місця призначення, то в різдвяній Святвечір він міг постукати в будь-які двері, і будь-яка родина приймала його, як гостя.

У Святвечір люди також слухали різдвяні пісні. Багато сімей дотепер зберігають традицію співати разом пісні під час різдвяних свят. Польські різдвяні пісні дуже урочисті і звучать, немов небесна музика. Опівночі уся родина відвідувала різдвяну месу в церкві.

Згадані традиції поєднували родину, викликаючи високі і шляхетні почуття в кожного і сприяючи добрим відносинам між ними.

Бог прийшов у цей світ як людина, щоб показати божествену сутність, вкладену в серце людини. Вона може бути прикрита різними бажаннями, гнівом і неспокоєм, але людина має шанс розкритись і дозволити їй розвиватися.

Елла Кітлінська. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...