• Присвячується 65-річчю Битви під Москвою

  • Вівторок, 5 грудня 2006 року
«Ця пам'ять не книжна

не пісенна, не з кіно.

Це пам'ять душі, серця

яка переходитиме

з покоління в покоління»

Ю.Лужков

6 грудня москвичі і жителі всієї Росії відзначають 65-річчя Битви під Москвою. Знаменному ювілею присвячується масштабний виставковий проект в ЦВЗ «Манеж». Він складається з двох основних розділів: «Пам'ять поколінь. Битва під Москвою в художній творчості» та «Сторінки історії, що ожили».

За дорученням Уряду Москви і Московської міської Думи реалізація проекту доручена Комітету з культури міста Москви і МУК «Музейне об'єднання «Музей історії Москви».

29 листопада відбулося відкриття першої виставки - «Пам'ять поколінь. Московська битва в художній творчості». На виставці представлено понад 300 творів, які належать представникам різних поколінь художників, зокрема, учасникам подій Московської битви.

Значна частина творів із збірки Музею історії Москви. Особливе місце на виставці займає художня реконструкція станції метро «Маяковська», де 6 листопада 1941 року проходило урочисте засідання Московської Ради. Виставка працювала до 20 грудня.

2 грудня 2006 р. там же відбулося урочисте відкриття виставки «Сторінки історії, що ожили». Образно-сюжетні композиції виставки відтворюють Москву військову, розкривають життя міста і його жителів в  перші, найважчі місяці війни.

Виставка представлена сюжетами: «Довоєнною столицею», «Призовним пунктом», «Першими битвами Великої Вітчизняної війни», «Евакуацією заводів і переходом московських підприємств на випуск військової продукції», «Кабінетом керівника», «Зруйнованим будинком», «Землянкою».

Відвідувачі мають можливість побачити московську квартиру воєнного часу, можуть побувати в бомбосховищі, госпіталі, побачити Парад 7 листопада 1941 року.

У експозиції виставки 1000 предметів воєнного часу, зокрема понад 20 великогабаритних експонатів: аеростати повітряної загороди у натуральну величину, авіаційні бомби, «Катюша», снаряди, човен-волок для евакуації поранених з передової, медичний хірургічний стіл, військовий автотранспорт та ін., велика кількість хронікально-документальних матеріалів.

4 грудня 2006 р. відбулася урочиста акція, присвячена історичній даті, - 5 грудня - початку контрнаступу радянських військ під Москвою.

Щодня, з 5 по 13 грудня, відвідувачі виставки зможуть побачити у виставковому просторі не тільки історичні реліквії, але й тематичні концертні програми (з 13.00 до 14.00 години) та театралізоване історичне дійство «Сторінки історії, що ожили» (о 16.00).

Виставка «Сторінки історії, що ожили» триватиме до 13 грудня 2006 року.

День Покрови Пресвятої Богородиці

22 червня 1941 року о 4 годині ранку фашистська Німеччина віроломно без оголошення війни напала на нашу Батьківщину. Цей день став початком іншого відліку часу. У ніч на 5 жовтня 1941 року створилося критичне тановище на напрямі Малоярославець - Москва.

Комітет Оборони приймає рішення - послати в бій курсантів Подільських військових училищ (піхотного та артилерійського). Поставлене завдання курсанти виконали з честю, затримавши супротивника на 12 днів, вигравши час для організації оборонних укріплень.

«З 13 жовтня розгорілися запеклі бої на всіх головних оперативних напрямах, що вели до Москви. Це були грізні дні…». У зв'язку із загостренням воєнної обстановки 13-16 жовтня були сформовані робочі батальйони, по одному від кожного району столиці, всього 11 тисяч чоловік.

Вже 21 жовтня ці частини зайняли бойові позиції. Пізніше з них сформували 129-у та 130-у стрілецькі дивізії. Разом з цим були сформовані й оснащені винищувальні батальйони.

Вони комплектувалися з підготовлених у військовому відношенні москвичів, що не підлягали призову до армії. Сформовані з їх числа 155 і 158 стрілецькі дивізії будували укріплення на ближніх підступах до Москви.

Ворог зустрів на своєму шляху непереборну перешкоду. Використовуючи оборонні укріплення, створені руками москвичів, частини Західного фронту героїчно відстоювали кожну п'ядь рідної землі.

«За місяць запеклих, кривавих боїв німецько-фашистським військам вдалося в цілому просунутися на 230-250 км. Проте план гітлерівського командування, що розраховувало взяти Москву до середини жовтня, був зірваний, сили ворога були серйозно виснажені, його ударні угрупування розтягнуті».

6 грудня 1941 року десятки тисяч радянських воїнів кинулися на ворога, знищуючи його піхоту, танки, артилерію, міномети. Так почався контрнаступ армії визволителів.

Успіх цього наступу мав величезне значення. Ударні угрупування німецької групи армій «Центр» потерпіли важку поразку і відступили. Це було вже початком Перемоги, такої ще далекої, але такої бажаної.

Олена Захарова. Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...