• Лестер Браун і нежиттєздатна американська мрія

  • Середа, 14 червня 2006 року

Власник великих знань і надзвичайної відповідальності Лестер, має мужнє й шляхетне обличчя, яке можна було б чеканити на монетах. Його присутність і особиста філософія випромінюють спокій і наполегливість. Він - Лестер Браун, дідусь зеленого руху, президент мозкового центра Інституту політики Землі й автор нової книги, що потрясла мислителів і тактиків.

Лестер Браун досить широко відомий в академічних і екологічних колах, а з моменту, як в 1995 році вийшла його інноваційна книга «Хто буде годувати Китай», він став знаменитістю й у Середньому Королівстві.

Його останнє досягнення - завершення «Плану B 2.0: Порятунок планети від стресу й цивілізації від неприємностей», що із січня розійшлася більш ніж в 45 000 екземплярах, а також перевидання попередньої книги «План B: Порятунок планети від стресу й цивілізації від неприємностей». Розділ про Китай і акцент на використанні сили вітру й електричних двигунів в автомобілях були головними внесками «Плану В 2.0». Його перший «План B», майже такого ж змісту, наголошує на водневих осередках.

Його останнім досягненням було закінчення книги «План B 2.0: Порятунок планети від стресу й цивілізації від неприємностей», було продано більше 45000 тисяч копій із січня й це є продовженням його попередньої книги «План B: Порятунок планети від стресу й цивілізації від неприємностей». Частина книги присвячена Китаю, де зроблений наголос на силу вітру й електричні двигуни в машинах, що виявились головним досягненням у книзі 2.0. У його першій книзі, що багато в чому схожа, робиться наголос на гідрогенні клітини.

"Протягом багатьох років люди говорили, що населення Америки становить усього 3-4 % від населення всього світу, але споживає 26% всесвітніх ресурсів... Це твердження було не вірним протягом досить довгого часу", - сказав Лестер.

"В основному, люди й земля йдуть до кризи"

"Китай споживає вдвічі більше м'яса й сталі, і значно більше вугілля й зерна. Що було б, якби Китай наздогнав у споживанні на одну людину?" Китай мав би парк автомобілів 1.1 мільярда; у цей час у світі загальна кількість автомобілів становить 800 мільйонів. Споживання паперу Китаєм було б удвічі більше поточного світового споживання. В основному, люди й земля йдуть до кризи".

Головне в Лестері Брауні, однак є те, що він непохитний оптиміст. Він не вказує на проблеми; він присвятив своє життя їхньому рішенню.

" Чи знаєте ви, що кращий спосіб імпортувати воду - це імпортувати зерно? Щоб зробити одну тонну зерна, потрібно 1 000 тонн води", - говорить Лестер Браун. І він може розбирати факт за фактом, щоб розвіяти чиїсь уявлення, тому світові лідери часто дзвонять йому із приводу його пропозицій.

"Люди випивають чотири літри води в день, але щоб зробити продовольство для середньої людини необхідно 2 000 літрів води в день... Ринки ігнорують непрямі витрати. Витрати суспільства на викурювання пачки цигарок становлять у цілому 7.18 $. Ця вартість реальна й включає загублену продуктивність робітника". Лестер Браун цікавіше й правдивіше будь-якого іншого на каналі «Дискавері».

Томатний Фермер

Батьки Лестера були дуже бідні, але вони прищеплювали своїм дітям гарні цінності. Його кар'єра почалася разом із братом у південному Нью-Джерсі в 1940-х роках, коли їм було всього 14 і 11 років. Вони купили за 2000 $ трактор і орендували кілька томатних полів.

Сільське господарство сформувало світогляд Лестера Брауна й забезпечило його інстинктами для того, щоб стати досвідченим експертом із світового споживання й стійкого розвитку. "Фермер повинен розуміти екологію. Він повинен знати землю, погоду, рослини й маркетинг. Хоча деякі з методів можуть здаватися невідповідними, гарний фермер розуміє екологію".

Першою віхою була закупівля трактора Форда із двома плугами за 2 100 $. Брати Брауни найняли декілька однокласників, щоб збільшити виробництво в господарстві й дістати гарний прибуток. Лестер сказав: "У школі й у сільському господарстві я одержав цінні уроки керування часом".

Одержавши наукові ступені в сільськогосподарських науках в університеті Рутгерса в 1955 році, він провів шість місяців, у сільській Індії, де познайомився із проблемою продовольства. Можливо, це був найважливіший досвід у його житті. В Індії Лестер багато чого зрозумів: почав думати про глобальні проблеми й глобальні рішення.

До 1958 року парубок, що тільки закінчив коледж, уже сколотив пристойний капітал, можливо, легко міг би заробити на непогане життя, просто продовжуючи й розширюючи свій сільськогосподарський бізнес. "Невеликі виклики", - сказав Лестер Браун, посміхаючись п'ятдесятилітнім спогадам.

Він вирішив приєднатися до Служби іноземного сільського господарства, але для цього йому була потрібна ступінь з економіки. Він узявся за діло й з істинно американською витримкою, усього через дев'ять місяців, одержав ступінь магістра. В 1959 році Браун був прийнятий як аналітик в області міжнародного сільського господарства.

З тих пір Браун одержав ще кілька ступенів, включаючи ступінь у Гарварді. Він також кілька років служив в уряді як радник і чиновник. В 1974 році Лестер Браун вийшов з уряду й заснував Інститут Всесвітнього спостереження, перший науково-дослідний інститут, присвячений аналізу глобальних екологічних проблем. В 2001 році він заснував Інститут політики Землі, щоб забезпечити бачення й план дій з досягнення екологічно життєздатної економіки.

Не тільки проповідник, але й практикуючий

Лестер, щодня, більше 30 років їздив по справах на велосипеді, навіть коли йому доводилося їздити із Чеві Чейз, штат Меріленд, в офіс у Вашингтоні, округ Колумбія. "Люди зовсім поневолені автомобілями", - говорить він.

У цей час він живе у квартирі з декількох кімнат далеко від офісу Дапонт Циркл, де працює. Лестер думає, що квартири - самий підходящий варіант для міського жителя. "Будинок у передмістях - мрія, але з ним так багато турбот". Він воліє проводити час, розслідуючи недостачу води в Азії, ніж скошуючи траву. 

"Я працюю сім днів на тиждень. Іноді люди просять, щоб я відпочив у вихідний. Я говорю: покажіть мені що-небудь більш цікаве, і я відпочину".

Один погляд в очі Лестеру, і ви знаєте, що іскорки в них показують його щирість. Він може бачити всі деталі фізичних дій людини й вплив цих дій на суспільство й навколишнє середовище, як автор симфонії може бачити музикантів, інструменти й саму музику.

Він говорить, що залишає тільки десять днів у році, щоб провести їх з родиною. Він відвідує свою колишню дружину й дітей на її ранчо. У них ростуть хлопчик і дівчинка. Його дочка - популярний іглотерапевт, а син - чемпіон з веслування на байдарках.

В інші 355 днів він придумує, як швидко перевести людство від Плану А к Плану B.

8 травня Лестер Браун був головним доповідачем на конференції Джорджа Вашингтона "Нафтовий пік і навколишнє середовище".

Одержати додаткову інформацію про Лестера або скачати його нову книгу «План B 2.0» можна на сайті earth-policy.org або зателефонувавши 202-496-9290.

Курт Пірмен. Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...