• «Глиняні дівчата» — незвичайні будівельниці.

  • Вівторок, 2 лютого 2010 року

Матеріал коб – це суміш в основному глини та соломи. Будівництво з ним чи не найбільш дружнє по відношенню до довкілля. В останні роки цей метод знову набуває поширення.

Печі та будинки, що будували таким чином, не піддавались руйнуванню протягом століть. Коб складається із глини, піску, соломи, води та землі, на вигляд нагадує цеглу. Цей матеріал вогнетривкий, довговічний, витримує землетруси, довговічний і відносно дешевий.

Будівлі з кобу зустрічаються у багатьох куточках світу, навіть на західному узбережжі Канади та Сполучених Штатів. В Англії, у Девоні, досі стоять побілені котеджі з кобу із солом’яими дахами. Їм вже по 500 років, а вони все ще легко протистоять плину часу. 

„Замішуємо його руками, часто й ногами, коб – це творчий, скульптурний матеріал, гарно пропускає повітря і добрий для здоров’я”, - каже Роза Діксон з жіночої бригади Mudgirls („Глиняні дівчатка”). Вони працюють з природніми матеріалами. Займаючись будівництвом з кобу, ці жінки утворили мережу, яка охоплює острів Ванкувер та острови Гульфа.

„Він не токсичний”, - каже пані Діксон. „Як і всі природні матеріали, він доволі дешевий”.

Коб дає змогу уникнути випаровування шкідливих речовин, газів, що має місце на звичайному будівництві. „Якщо будівництво було проведено вірно, то приміщення не запилюється, це абсолютно здорове середовище”, - додає вона.

Позаяк коб здатний абсорбувати температуру, він є ідеальним для пасивного сонячного опалення. Зі своєю великою теплоємністю, коб зберігає у приміщенні зимою тепло, а влітку – прохолоду.

Mudgirls спеціалізуються по традиційному методу коб-будівництва, в якому не влаштовуються цементні фундаменти. Максимально, наскільки можливо, використовуються природні місцеві матеріали. Вони все роблять з того, що під ногами, тож негативний вплив на навколишнє середовище зведений до мінімума.

Жінки використовують техніку сухої кладки, в якій камені обережно і безпечно вкладаються один на одний. Зверху руками накладається коб. Стовбури та колоди дерев беруться з переробленого лісу. Для покрівлі частіше за все використовується не плитка, а кедр. На перекриття вкладається мох, дерен чи трави.

Зазвичай будівельники використовують округлі в плані форми, це дозволяє зробити споруду більш стійкою і міцною. Фасад можна обробити по-різному.

Оскільки будинки звичних розмірів за такою технікою не зводяться за будівельними нормами, прийнятими в більшості регіонів Британської Колумбії, Mudgirls будують переважно невеличкі гостьові хатки і допоміжні будівлі до 10 квадратних метрів. Для цього не обов’язково отримувати дозвіл комісій. 

В той час, коли самі матеріали будівництва дешеві або навіть безкоштовні, саме будівництво хати з кобу потребує чималих зусиль і часу. Однак ці роботи не потребують якоїсь особливої кваліфікації. „Їх можуть виконувати і звичайні люди”, - розповідає Роза. 

„Покинута, така будівля під впливом навколишніх факторів розповзається і повертається в землю. За кілька років від неї нічого не залишиться, і на тому місці можна буде зробити город і щось вирощувати.”

Спеціалізуючись на будівництві з кобу, колектив також використовує й інші природні матеріали, такі, як спресовану солому, сплавну деревину, цеглу-сирець, поліна, а також повторного використання, такі як скло, скляні пляшки і автошини.

Сенді Ву, Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...